גיא פניני. מכביסט אמיתי חסר פחדים (קובי אליהו)
גיא פניני. מכביסט אמיתי חסר פחדים (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

כשדרק שארפ מונה להיות קפטן מכבי תל אביב לא מעט גבות הורמו. איך ייתכן שהקבוצה של המדינה, מי שהתיימרה כל השנים להיות הנציגה הבכירה של הספורט הישראלי, ממנה מתאזרח להיות הקפטן שלה? לא מעט טענו שהעובדה ששארפ ישראלי, או חי בישראל סכום שנים נכבד, מספיקה. אך ללא מעט אחרים זה צרם. הפנים של הקבוצה של המדינה צריכות להיות צבריות, אמרו.

אך אין ספק שדרק הוא אחד האנשים היותר איכותיים שיש במכבי תל אביב בפן האישי, העזרה שלו לשחקנים החדשים שמגיעים (ובמכבי של השנים האחרונות הגיעו יותר מדי כאלו), היא מדהימה ונחוצה. גם אין פה ולו קמצוץ ביקורת על דרק שארפ או המינוי שלו.

אבל דרק הולך ונגמר לו. הקפטן הוותיק עומד ככל הנראה בפני עונתו האחרונה במכבי תל אביב וגם אם לא יוצאים בהצהרות, הצהובים כבר התחילו לחפש מחליף, וכפי שהתבשרנו, זה לא יהיה שאראס. העונה, אחרי הכישלון המהדהד ואיבוד הזהות המקומית לחלוטין, במכבי עשו הכל כדי לתקן. הביאו סגל ישראלי בכיר, ממש נבחרת ישראל ללא עומרי כספי, וכל זה במטרה לכבוש מחדש את הליגה בישראל ויחד עם הזרים האיכותיים, אולי גם את אירופה.

במכבי תל אביב הנוכחית יש לא מעט מועמדים פוטנציאלים לרשת את שארפ. אחד מהם הוא כמובן, טל בורשטיין, כאשר זה לא מונה ושארפ הועדף על פניו, הורמו לא מעט גבות. אך האם בורשטיין עומד לראות שחקן נוסף יורש את תפקיד הקפטן לפניו? אם זה תלוי בגיא פניני, בוודאי שכן.

גיא פניני, ליאור אליהו, טל בורשטיין ואלישי כדיר (יניב גונן)
גיא פניני, ליאור אליהו, טל בורשטיין ואלישי כדיר (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

חבר קרוב של השחקנים, לא פוחד מאחריות על הפרקט


אחד הדברים המרכזיים בגיא פניני זה שהוא מהר מאוד הצליח להתנער מכך שהגיע מהפועל ירושלים והשתלב בתוך מכבי תל אביב כאילו הוא מכביסט מלידה, פשוט כי הוא באמת כזה. רק מכביסט אמיתי יכול להבין למה לפניני היה כל-כך חשוב לנצח את מכבי תל אביב כששיחק בהפועל ירושלים. מי בכלל יכול לחשוב על הפסד?

פניני התקבל בהתחלה בעין עקומה מאוד מצד האוהדים, שהתקשו לשכוח את העונות בהן הניף גביעים עם הפועל ירושלים לנגד עיניהם, על אף שלא שמח לאיד. בפורומים היו כאלו שביקרו וניסו להבין מדוע החליטו בקבוצה להחזירו, אך היו גם שטענו כי הוא יהיה השחקן הטוב ביותר של מכבי אשתקד. ההנחה האחרונה היתה גם זו שהתגלתה בסופו של דבר כנכונה.

גיא פניני חוגג (דרור עינב)
גיא פניני חוגג (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

אם נחפש תכונת אופי אחת לאפיין את הבחור הצעיר, אז נצטרך לטעון כי פשוט מדובר בבחור ללא פחדים. הוא אמביציוזי יותר מכולם, לא מפחד לקחת אחריות ולשאת על עצמו את המשחק והכי חשוב, כמו שחקן נשמה אמיתי הוא יודע לעלות מהספסל כדי לתת את התפוקה שלו לקבוצה. גם אם יזכה לשחק רק עשר דקות בערב, עדיין תקבל ממנו הקבוצה את עשר הדקות הטובות ביותר שהוא יכול לספק.

משחקן שהגיע למכבי כקלעי שלשות בינוני, התפתח גיא לאחד מקלעי השלוש הטובים ביותר של הקבוצה, כאשר הוא משאיר מאחוריו את יתר שחקני הסגל המורחב. כן, גם את קלעי השלשות המזוהה ביותר של המועדון הצהוב, דייויד בלו (וזה מבלי שנוסיף מילה על הנתונים האחרים).

שחורציאניטיס (יניב גונן)
שחורציאניטיס (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

פניני שדרג את עצמו לטובת הקבוצה, עבד על אספקטים רבים בצורת המשחק שלו והפך לפורוורד הישראלי הכי מתאים וראוי בשוק עבור הצהובים. באילו אספקטים מדובר? הברורים לעין והגלויים לכולם. פניני יודע להרביץ כשצריך, יודע לעורר את הפרובוקציה כדי לשנות מומנטום, בלי שהמאמן יצטרך לעשות את זה. כזה שיודע לעלות מהספסל בעשר הפרש ולדפוק שלשה משוגעת בדרך להבטחת הניצחון. כזה שנגד פרטיזן בלגרד, כשכולם השתינו במכנסיים, הוא היה היחיד שתפקד וכמעט העלה את מכבי לפיינל פור המיוחל. אבל לצערו, היה זה רק כמעט.

אז נכון שהשכל הישר אומר כי היורש האולטימטיבי לשארפ הוא לא אחר מבורשטיין הוותיק, אבל נקודות הזכות שקנה לעצמו פניני בשנה האחרונה מעמידות אותו על המשבצת הבטוחה לרשת את הסרט המיוחל ולהצעיד את המועדון לתקופות טובות יותר.

מכבי תל אביב מאוכזבת (שרון קביליו)
מכבי תל אביב מאוכזבת (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

נתונים מקצועיים הם לא היחידים שמספיקים כדי להכתיר אותו לקפטן הבא, אך מי שמכיר את פניני ועוקב אחריו לאורך הקריירה העמוסה יודע כי הוא ניחן בתכונות אופי נוספות שהופכות אותו למנהיג, גם אם אינו מכוון לכך. פניני הוא חבר קרוב של השחקנים, כזה שמתחבב על כולם בלי להשקיע יותר מדי מאמץ.

מבט קל על מכבי המחודשת יסביר את הכל. השחקן הכי גדול (תרתי משמע) שמכבי העבירה הקיץ הוא סופוקליס שחורציאניטיס היווני. הוא מגיע עם עבר של בעיות משמעת, אלימות, חוסר תיאום והבנה עם חבריו לקבוצה ובעיקר תאווה לא מוסברת לאוכל, אך כל העובדות המרתיעות לא הצליחו להפחיד את הפוורורד הישראלי. הוא היה הראשון להתחבר עם ביג סופו, הפך לשותפו לחדר במחנה האימונים ופתח את זרועותיו לכבוד הרכש החדש, אותו הוא מתאר: "בחור מדהים ומאוד נחמד".

פניני הוכיח בקלות יתרה שהוא יכול להיות חבר קבוצה מהטובים שיש. במכבי אומרים ששחורציאניטיס התאקלם מהר מאוד, לגיא פניני תפקיד מרכזי בכך. ואם לא די בשחורצי, גיא הוא אחד השחקנים הכי מוערכים על ידי הצוות המקצועי. הוא חבר קרוב של יניב גרין, של ליאור אליהו וגם הזרים החדשים התחברו אליו במהרה.

דרק שארפ. שחקן ענק נפרד מהפרקט (אמיר לוי)
שארפ חוגג (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

ומה הקהל יגיד הפעם?


אז אם כששארפ קיבל את סרט הקפטן היו כאלו שהרימו גבות, גם הפעם מינוי של גיא פניני, אם וכאשר יקרה, צריך וכנראה יעורר לא מעט תהיות. אבל התכונות שיש לגיא כל-כך מיוחדות, שספק אם אפשר לקבל החלטה אחרת.

למעשה, פניני "מתחרה" כעת עם ליאור אליהו וטל בורשטיין על סרט הקפטן. ליאור הוא יקירם של לא מעט אוהדים במכבי תל אביב, לא סתם התעקשו שהוא ילבש את הגופייה מספר 8. אבל ליאור לא סיים עם שאיפותיו לצאת החוצה, חלום ה-NBA עוד שם. ליאור עלול לעזוב את מכבי שוב אם ייתן עונה גדולה ולמען האמת, הוא גם צריך מבחינת מקצועית לנסות פעם נוספת את חלום אירופה.

אוהדי מכבי ת&
אוהדי מכבי ת&"א (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

וטל? ספק אם הקהל של מכבי מחובר אליו כמו שהוא מחובר היום לפניני. תבינו, בשנה שעברה גיא היה היחיד ששמר על הקשר בין האוהדים לקבוצה. כשכולם הלכו לאיבוד בין ליגיון האמריקנים החביבים, פניני עוד איגד את הגרעין הקשה סביב מכבי.

וזה אולי נראה מוזר, אך למרות שהוא מעורר פרובוקציות על המגרש, מחוצה לו מדובר באחד השחקנים הכי תקשורתיים שיש, הוא מתייחס מאוד יפה לחבריו לקבוצה, דואג תמיד לשמח את האוהדים, לדבר איתם, להצטלם איתם.

העובדות הן פשוטות. גיא פניני נולד כדי להנהיג. לצהובים תהיה שנה גדושה ועמוסה בהתלבטויות, אשר אם בסיומה יירש פניני את כס המלכות של שארפ. תהיה זו ההחלטה הנכונה ביותר שקיבלה הקבוצה בשנים האחרונות.