(צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
איבד את חדר ההלבשה שמעולם לא היה שלו (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
איבד את חדר ההלבשה שמעולם לא היה שלו (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

סופה של הדרך: יממה לאחר התבוסה הקשה של הקבוצה מזה עשור, 98:67 מול מכבי ראשון לציון, הפועל ירושלים נפרדה מהמאמן שלה. הקבוצה הודיעה היום (שישי) על סיום דרכו של דאיניוס אדומייטיס, בתום קדנציה בת שלושה חודשים בלבד. המאמן הליטאי נפגש הבוקר עם המנכ"ל, גיא הראל, ועם יותם הלפרין - ובסיומה הוחלט כי הצדדים ייפרדו. יונתן אלון, עוזר המאמן, יהיה זה שיחליף אותו על הקווים בשלב הזה - ויהיה האדם השלישי שיעמוד על הקווים של המועדון העונה.

כזכור, אדומייטיס מונה באמצע ינואר, כמחליפו של עודד קטש שעזב את הקבוצה לפנאתינייקוס. בפרק הזמן הזה, קיימה ירושלים 15 משחקים בסה"כ - מתוכם ניצחה רק בשישה והפסידה בתשעה, כאשר התבוסה הקשה מול הכתומים אמש היתה הקש ששבר סופית את גב הגמל. תוך כדי כך, הקבוצה הודחה גם מליגת האלופות של פיב"א וגם מגביע המדינה (לאחר ההפסד לאותה ראשל"צ). כעת, אלון יהיה זה שידריך את הקבוצה ברצף משחקים לא פשוט שמצפה לה: כבר ביום שני נגד מכבי תל אביב, ולאחר מכן נגד הפועל חולון וגלבוע/גליל.

איבד את חדר ההלבשה, שמעולם לא היה שלו. מתישהו ברבע השני, כשעוד היה משחק תחרותי, טיישון תומאס ירד למנוחה לספסל. דאיניוס אדומייטיס ניגש אליו ובמשך דקה ארוכה שוחח איתו על שורה של היבטים טקטיים, כולל תנועות ידיים וניסיון להחדיר עוד קצת מוטיבציה בשחקן שגם ככה נראה כמו הצל של עצמו. אחרי שהליטאי סיים את הנאום, יובל שניידרמן, שחקן הנוער שישב ליד תומאס, שאל אותו "הבנת משהו?" תומאס הניד לשלילה ומיד כיסה את ראשו עם המגבת.

האנקדוטה הקטנה הזאת ממחישה עובדה אחת שמהדהדת בראשו של כל מי שמבין מעט את המציאות של הפועל ירושלים: דאיניוס אדומייטיס איבד את חדר ההלבשה, שמעולם לא היה שלו מלכתחילה. השחקנים לא מבינים אותו ברמת הכדורסל, לא מתחברים אליו ברמת האישיות ואפילו לא מצליחים לקלוט את האנגלית הרצוצה שלו. אחד השחקנים אף סיפר למקורביו כי אדומייטיס הוא "אחד המאמנים הכי גרועים שהיו לו בקריירה".

דוגמא טרייה רק מהמשחק אתמול: במשך 40 דקות ירושלים הלכה לקו רק ארבע פעמים (!), והמדהים יותר הוא שבכל ארבע הפעמים זה היה רק סולימן בריימו. הקבוצה של אדומייטיס כל כך רכה, שהיא באופן שיטתי מגיעה תמיד לדקות האחרונות של כל רבע עם לפחות שתי עבירות לתת, והיא כל כך נרפית שהיא פשוט לא תוקפת את הסל. כולם משחקים לרוחב, ואין אפילו גו-טו-גאי אחד שיכול לקחת את הכדור ולהחליט שהוא עכשיו מייצר נקודות. היחיד שהיה, כבר נחת בארה"ב ויטפל בכתפו הכואבת.

זלמנסון:
זלמנסון: "אנחנו צריכים להרים את עצמנו" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

קל באימונים, קשה בקרב. המאמן, מצידו, כנראה עדיין לא מבין את הסיטואציה. "אם אני אחשוב לרגע שהשחקנים לא מאמינים בי, אהיה הראשון להגיד את זה", אמר במסיבת העיתונאים לאחר תבוסת הענק - הגדולה ביותר של המועדון בעשור האחרון - "אדבר עם ההנהלה ונקבל החלטות. אם אני אחשוב לרגע שהשחקנים לא מאמינים בי, זו תהיה החלטה קלה. עבורי, הקבוצה במקום הראשון, זה לא עניין אינדיבידואלי, לא מדובר באדומייטיס ולא בשחקנים. אני מרגיש שיש לי מה לתת עדיין, הראשון שצריך לתת יותר זה אני. אולי אביא רעיונות חדשים, אעשה דברים אחרת, זו העבודה שלי".

גם אתמול, אדומייטיס חזר ושלף את אחד התירוצים הכי מוזרים לכישלון המוחלט שלו בבירה: שבאימונים הקבוצה נראית אחרת לגמרי, עם מוטיבציה, אנרגיות ויכולת ביצוע ברמה גבוהה. לנוכחים בחדר מסיבות העיתונאים כנראה לא היה נעים להעיר את המובן מאליו: באימונים אין קבוצה יריבה. ברגע שיש כזאת, ירושלים הופכת לשברירית כמעט כמו התירוצים של המאמן שלה. "נצטרך לבוא מעכשיו עם מנטליות שונה לחלוטין. כל פוזשן אמור להיות חיים או מוות, בכל התקפה חייבות להתקבל החלטות נכונות ולשחק עד סיום הפוזשן. כולם צריכים לתת יותר מ-100 אחוזים במשחקים כאלה", אמר.

"השחקנים לא יודעים את המקום שלהם". עידן זלמנסון נראה אובד עצות בסיום והתקשה למצוא את המילים כדי לתאר מה לא עובד בקבוצה. "זה ניגון חוזר. אנחנו לא מספיק טובים כרגע, נשברים מנטלית בקלות. אסור לנו להיראות ככה, הכי כואב בשביל האוהדים שתומכים בנו, מה עוד אני יכול להגיד? אני לא יודע לשים את האצבע על מה לא עובד, אבל אין איך לברוח מזה, ולא נשאר הרבה העונה", סיפר. "אנחנו עדיין במשחק על האליפות ואנחנו לא רוצים להתפרק אבל היום קיבלנו מראה למה שקורה באמת, וזה שאנחנו פשוט לא מספיק טובים. אנחנו צריכים לעשות חושבים להסתכל במראה. אסור לנו להישבר או לוותר".

על מעמדו של אדומייטיס אמר: "אני לא הבנאדם לשאול אותו. יש לנו הנהלה, אנחנו השחקנים צריכים להתרכז בכדורסל. אנחנו פשוט צריכים להרים את עצמנו, יש לנו עכשיו שלושה משחקים קשים - מכבי ת"א, חולון וגלבוע, ואחר כך הפלייאוף העליון, זה לא יהיה יותר קל. כל עוד אנחנו השחקנים חתומים בהפועל ירושלים נעשה הכל ולא נתפרק, ואני יודע שזה נראה רע כדי להגיד את זה. אני עכשיו מדוכדך ועצבני מכדי לנסות לנתח את זה יותר בבהירות. ביום שני מחכה לנו המשחק הכי קשה שהליגה הזאת יודעת לתת לנו. יש הרבה קבוצות בליגה שמצאו את ההיררכיה שלהם ואנחנו כבר באפריל ואין לנו את זה. לא כל שחקן יודע מה המקום שלו, וזה כבר היה צריך להיות על אוטומט, אין לנו הרבה זמן".