(אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
עם אבישי גורדון. מצאו את הנוסחה לעבוד ביחד (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
עם אבישי גורדון. מצאו את הנוסחה לעבוד ביחד (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

לא משנה איך תסתיים העונה של גלבוע/גליל, ואם תסתיים היום (רביעי) או ביום חמישי - היא עדיין תהיה הצלחה גדולה. אבישי גורדון, שהחליף את ליאור ליובין, הוא המאמן, אבל עוזרו גיא קפלן הוא אחד העוזרים הדומיננטיים והמשפיעים ביותר בליגה. הוא מעביר חלק גדול מפסקי הזמן והאימונים ומרבה לדבר עם השחקנים. לקראת משחק 2 בגמר הפלייאוף, קיימנו ראיון עם אחד מגיבורי העונה של גלבוע.

"ברור שלא התחלנו את העונה במחשבה שנעשה גמר", פתח קפלן את דבריו. "אתה מרגיש את החיבור של האנשים ואתה נהנה מהעשיה היומיומית, מבין שאפשר להתקדם פה לאט לאט. ככל שעבר הזמן הרגשנו שאפשר לעשות פה משהו מיוחד וכרגע אני אני מאוד שמח שאני חלק מקבוצה מנצחת. גלבוע/גליל בגמר הפלייאוף זה לא פחות מסנסציה".

מה באמת מיוחד בקבוצה הזו?
"אתה מרגיש שיש פה רוח של המועדון. זה מתחיל מלמעלה, עם חיים אוחיון וארצי פרטי, יש להם אג'נדה ספציפית לגבי איך צריכה להיראות קבוצה. כל מי שנמצא במועדון תואם את הרוח, את ה-DNA, ואז נוצר פה שלם שהוא גדול מסך חלקיו. בארבע עונות האחרונות שאני נמצא במערכת, אני מבין שזו לא הבלחה".

"אין בינינו חלוקת תפקידים 'רגילה' של מאמן ועוזר"
מי שבנה את הקבוצה הזו, יחד עם קפלן, היה כמובן ליאור ליובין, שבמהלך העונה הנוכחית עזב לפתע לפנאתינייקוס יחד עם עודד קטש. "קיבלתי בהפתעה את העזיבה של ליאור, לא היה לי קל עם זה, אבל השלמתי עם זה", מספר קפלן. "היתה לנו כימיה מצוינת ונוצרה בינינו מערכת יחסים מאוד קרובה. בסופו של דבר שמחתי בשביל ליאור, הוא ראה בזה את הקידום המקצועי. זה יורוליג, מועדון פאר באירופה".

עם בלאקשיר.
עם בלאקשיר. "השחקנים הביעו בי אמון" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ואז הגיע אבישי גורדון. תסביר רגע את חלוקת התפקידים ביניכם
"אין פה חלוקת תפקידים רגילה של מאמן ועוזר, בפועל מצאנו את הנוסחה בינינו בהתנהלות יומויומית. הבנו איך לייצב את המערכת ואת הקבוצה, מצאנו את הנוסחה לנצח".

מה הנוסחה?
"מדען טוב לא מגלה את הנוסחאות שלו... מצאנו את הדרך וזה הכי חשוב".

ובכל זאת?
"בסופו של דבר עשינו מה שהשחקנים ירגישו בנוח איתו, שנעשה מה שעבד אצל ליאור. ברגע שראינו שזה עובד המשכנו עם זה".

אבישי מרגיש בנוח עם זה?
"זה עבד טוב מההתחלה. במשחק הראשון בלי ליובין ניצחנו בראשון לציון ועלינו לשלב השני של הליגה הבלקנית. אחרי זה הגיע רצף של ניצחונות, כולל על מכבי ת"א וירושלים, וייצבנו את המערכת. לא הסתרנו שום דבר מהשחקנים מבחינת ההתנהלות, הכל נעשה בשקיפות. אנחנו נותנים לשחקנים את מה שמגיע להם ועושים הכל בשביל שהקבוצה תנצח".

"השחקנים האמינו בי"
זו כבר העונה הרביעית של קפלן בגלבוע, ובסך הכל משמש כעוזר מאמן בקבוצות שונות כבר 12 עונות ברציפות. כאשר רואים לא מעט עוזרים עושים את הקפיצה קדימה בשנים האחרונות (מודי מאוד, יונתן אלון, עמית בן דוד, שי סגלוביץ' ואחרים), גם קפלן יודע שההזדמנות שלו עשויה להגיע.

יפתח זיו. עשה קפיצה בגלבוע (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יפתח זיו. עשה קפיצה בגלבוע (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אתה רוצה להיות מאמן?
"אני כבר למעלה מעשור מאמן, היתה לי הזכות לעבוד עם המאמנים הכי טובים. אני מאמין שמי שנמצא כל כך הרבה שנים בעסק הזה שואף להתקדם לאנשהו. אם זה יגיע, זה יגיע. אם לא אז לא".

העונה הזו עושה לך שירות טוב?
"כדי לקבל את הצ'אנס, אתה צריך שמישהו יאמין בך. אם בסיטואציה הזו הראשונים שהאמינו היו השחקנים ואז המערכת, אז זה אחלה. אבל עד סוף סדרת הגמר אני לא מתעסק בשום דבר, אם העונה הזו מינפה אותי או לא".

"מכבי ת"א? יש לנו תחושת מסוגלות"
יש משהו מאוד מנוגד בין מכבי תל אביב לגלבוע/גליל. בעוד שזוללת התארים הצהובה מעמידה כל עונה סגל משופע בזרים כדי להעמיד סגלים ארוכים וחזקים לאירופה, הרי שהקבוצה מהעמק היא כמעט תמיד הקבוצה הכי "ישראלית" בליגה, כזו שהרבה כוכבים כחול-לבן התחילו במדיה את דרכם. "זו הדרך של המועדון, להביא את החבר'ה הישראלים הצעירים ולתת להם את הבמה", מסביר קפלן.

איך זה שכל כך הרבה שחקנים פורצים בגלבוע?
"אנחנו נותנים להם את המעטפת כדי להעצים אותם. אם זה בכדורסל, אם זו אוזן קשבת. נותנים להם כל מה שהם צריכים כדי למצות את עצמם. אפשר לשים לב שהעונה הזו היא העונה הכי טובה של כל שחקן בקריירה, ברמה האישית. כל אחד עשה עוד צעד ביחס למה שהוא עשה בעונה הקודמת. אנחנו קבוצה שיש לה סגל רחב, כאג'נדה, אנחנו רוצים לתת לכולם את הבמה".

יפתח זיו עשה השנה קפיצה ענקית
"זה בסוף חיבור למקום ולאנשים. יצא לו חיבור אנושי טוב לחיים, לארצי ואליי, הוא קיבל כל מה שהיה צריך. הוא מרגיש בנוח אצלנו, ולראיה הוא נשאר עוד שנה. זה עשה לו טוב וזה עשה טוב גם לקבוצה. מגיעה לו כל מחמאה שנותנים לו, הוא עבר תהליך אדיר בשנתיים האחרונות והכי מגיע לו לקצור את הפירות על זה. זה הזמן שלו".

אפשר עדיין לעשות משהו מול מכבי ת"א?
"כן, כל משחק נגד מכבי ת"א היה סיפור אחר העונה. היו סגלים אחרים, היה משחק ששיחקנו ברוממה ובמשחק הראשון בסדרה עשינו כמה טעויות. אי אפשר לבטל את המסורת והניסיון של מכבי ת"א ואת השחקנים שלהם, שרגילים לשחק כל שנה במעמדים האלה. אנחנו פחות רגילים לזה. אבל יש דינמיקה אחרת ויש לנו את תחושת המסוגלות, נצטרך להראות שאנחנו שם".