העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

שמלות ב-25 אלף יורו ונשים ששותות אלכוהול בברים. צ'צ'ניה, לא מה שחשבתם

צ'צ'ניה של סוף עידן המלחמות, היא לא אותה רפוליקה מדממת משנות ה-90. המסגד המפואר במרכז העיר סוחף אליו 10 אלפים מתפללים מדי יום ששי, בבר שבמלון "גרוזני הוטל" אפשר למצוא טבח פלסטיני וברמן ספרדי, אבל אנשים עדיין נעלמים. אילן גורן מדווח מגרוזני, בירת צ'צ'ניה לתכנית "העולם הלילה" עם יעקב אילון

אילן גורן, גרוזני | העולם עכשיו | פורסם 25/02/13 12:37 

סמל השיקום של צ'צ'ניה הוא המסגד הגדול שנמצא במרכז העיר גרוזני, בירת הרפוליקה הצ'צ'נית שחרבה במהלך שתי המלחמות בשנות ה-90. מאות אלפי בני אדם נהרגו, מאות אלפי אחרים גלו.

המסגד במרכז העיר, שצריחיו מתנשאים לגובה של 62 מטרים, מסמל את החזרה לשפיות. מדי שבוע מתכנסים בו לא פחות מ-10 אלפים מתפללים, והתמונות מרהיבות. המסגר מחופה בשיש מיובא ממרמרה, טורקיה, הנברשות מקריסטל סברובסקי והאריחים היפהפיים, צוירו ביד על יד אמנים טורקים.

מי שבנה אותו הוא אחמד קדירוב, הנשיא הקודם של צ'צ'ניה שנרצח בפיצוץ על ידי בדלנים מוסלמים ב-2004. בנו, רמזן, שירש אותו, חנך את המסגד באירוע בו השתתף גם ולדימיר פוטין, פטרונו. אבל יותר מיופי חיצוני, מסמל המסגד את השיקום הכלכלי שעברה צ'צ'ניה בכלל וגרוזני בפרט. היציבות כלכלית נשמרת וכסף רב נכנס למדינה בשנים האחרונות.

מאיפה מגיע הכסף? קודם כל ממוסקבה, בירת האימפריה. בנוסף, משקיעים זרים ואוליגרכים שמגיעים למדינה ומביאים איתם סכומים אדירים, ויש מקור כספי נוסף - האזרחים. דיברתי עם חלק מהם והם מספרים על גורם מסוים שמגיע אליהם הביתה ופשוט גובה מהם כסף. במקומות אחרים קוראים לזה דמי חסות, כאן קוראים לזה תרומה או מס. אבל זה קורה בכל חודש, והכספים האלה משמנים את המערכת ומניעים את המדינה קדימה. אולי בגלל זה המסעדת הפופולרית בעיר היא מסעדת סושי יפנית העונה לשם "מאפיה", ואחת מחנויות הדגל בעיר לבגדי גברים נקראת "קורליאוני".

וכך ניתן למצוא בגרוזני המשתקמת חנויות שמוכרות אופנת עילית עם שמלות שמחירן לצרכן לא פחות ממיליון רובל, שזה 25 אלף יורו. אחת החנויות, אגב, בבעלות אשתו של נשיא צ'צ'ניה, רמזן קדירוב, ולא כל אחת יכולה להרשות לעצמה להיכנס אליה, רק מקורבים לשלטון, או להון.

אילן גורן מדווח מגרוזני, צ'צ'ניה אילן גורן ומאחוריו המסגד הגדול של גרוזני. סמל לנורמליות | תמונת AVI: mako

עוד סימן לרווחה הכלכלית היחסית ולנורמליות הוא המלון החדש שנבנה, "גרוזני הוטל". בקומה ה-32 שלו יש מסעדת בר הפתוחה 24 שעות ובו תוכלו למצוא, לא להאמין, נשים מעשנות ושותות אלכוהול. לא תופעה נפוצה בעיר המוסלמית והנשלטת על ידי המופתי. השף במלון הוא פלסטיני, אותו אחד שבישל את האוכל הכשר כשבית"ר ירושלים וארקדי גאידמק הגיעו להתארח. הברמן בכלל ספרדי ובכלל המקום משדר בינלאומיות, עם הספא המפואר ומועדון ההופעות החיות.

אבל כל המערביות הזאת והשפיות היחסית לא מסתירים את הבעיות. מי שמעז לפצות פה, מסתכן במעצר מצד השלטונות ורדיפות ואנשים בצ'צניה עדיין נעלמים, גם היום, כאילו בלעה אותם האדמה.  

>> הדיווח המלא של אילן גורן הערב ב"העולם הלילה" עם יעקב אילון

הדיווח המלא של אילן גורן ישודר בתכנית "העולם הלילה" עם יעקב אילון. רצועה חדשה שתשודר מדי ערב בקשת (א-ג) בשעה 22:45. במקביל, באתר mako צוות התכנית יספק כתבות ודיווחים שוטפים מסביב לשעון במהלך כל השבוע ובשיתוף עם הגולשים.

עוד בתכנית: ארז טל יגיש טור אישי נוקב ומשעשע תחת הכותרת "מה יהיה?", שם יסקור את אירועי השעה מתוך נקודת מבט משועשעת וצינית. טלי מורנו תגיש פינה קבועה בשם "קו המשווה" שתקשר בין החדשות הבוערות בעולם לנעשה בישראל, דרור גלוברמן יספר על הנעשה בעולם הטכנולוגיה והרשתות החברתיות וצוות כתבים ברחבי העולם.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן