העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

גם באיראן מותר ליהנות

דרך חדשה לנצח את החום הכבד בטהרן: השלטונות הקימו פארקי מים בעיר המושכים אלפי מבקרים מדי יום. הפארקים מציעים אטרקציות שונות, ומקפידים על שעות כניסה נפרדות לגברים ולנשים, שיכולות סוף סוף להיפרד מהבורקה. כמה זה עולה? שישה שקלים ליום בילוי

יעל קישון | mako | פורסם 08/08/13 11:39:33

פארק מים, הנזל וגרטל מתקררים בבריכות. ארכיון | צילום: שלומית יפת-ביאליק החום הכבד של אוגוסט בישראל הוא כלום לעומת הקיץ שעובר על האיראנים. החל מיולי איראן עוברת את הקיץ הקשה ביותר מזה חצי מאה והטמפרטורות עומדת על כ-40 מעלות בממוצע. כדי להקל במעט על החום הכבד, פתחו בשנים האחרונות השלטונות האיראניים שורה של פארקי מים, במחירים הוגנים, והם זוכים להצלחה מסחררת בקרב האזרחים. 

הפארקים מנוהלים על ידי השלטון המוניציפלי בטהרן, שנתן לתושבים את הזדמנות ליהנות ולכייף בעזרת מגוון מתקני הפארקים.  שעות הכניסה לפארק שונות בין גברים לנשים כדי למנוע את ההגבלות הלבוש הנוקשות. אבל בזמן כניסת נשים לפארק, הן רשאיות להסתובב בחופשיות בפארק ללא כיסוי גוף וראש, מה שמושך לא מעט נשים שרוצות להשתחרר מכללי הצניעות הקשים ולו למעט. 

נשיא איראן חסן רוחאני רוחאני. ישנה את האווירה במדינה? | צילום: Majid, GettyImages IL מלבד פתרון נהדר לקיץ, הפארק החדש גם זול מאוד, ומחיר הכניסה מסתכם בשישה שקלים בלבד. אמנם זה נשמע מעט, אבל מדובר בעליית מחירים בשביל האיראנים שכושר ההשתכרות שלהם נמוך מאוד. "בשנה שעברה הגעתי כל שבוע, אבל המחיר עלה, ולכן הגעתי בינתיים הקיץ רק פעם אחת", מספר ל"וושינגטון פוסט" עלי אוליאזדה בן ה-12, שמצטער על עליית המחירים. 

בשלב הזה פועלים באיראן חמישה פארקים, המושכים אלפי מבקרים. כך לדוגמא, פארק המים השוכן בדרום טהרן מושך אליו כ-2,000 מבקרים מדי יום. בתקופה הקרובה צפויים להקים פארק מים נוסף, שאמור להיות פארק המים הגדול ביותר במזרח התיכון.

בשלב הזה, התושבים תולים תקווה רבה בממשל החדש של הנשיא חסן רוחאני. הם מקווים שהוא יאפשר פתיחת מקומות בילוי נוספים, שיקלו במקצת על האיראנים את החיים הקשים. פתיחת המתקנים נובעת מההבנה של השלטונות שפיתוח תרבות הפנאי תיטיב עם עמם: "תרבות פנאי ובילוי תורמת לשיפור מצב הרוח ולהעלאת המוראל", מסביר חוקר בפקולטה למדעי החברה באחת האוניברסיטאות האיראניות שתומך מאוד ברפורמות האלו. 

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן