העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

לא הכל ורוד: ארה"ב לא באמת הכירה בנישואים חד מיניים

מדובר בהישג הנוגע לקליפורניה, אבל לא הרבה יותר מזה. בינתיים, רק 13 מדינות בארה"ב מתירות חתונה בין בני זוג מאותו מין, ו-8 נוספות מכירות בזכויותיהם של אותם זוגות. אבל החל מאתמול, כל הזוגות החד מיניים, בכל מדינות ארה"ב, יוכלו לקבל הטבות פדרליות זהות למקביליהם ההטרוסקסואלים. אז מה זה בעצם אומר?

לירן מוסלי | העולם עכשיו | פורסם 27/06/13 11:23:24
נישואים גאים השמחה גדולה, אבל מה בעצם ההישג? | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

החגיגות אתמול ברחבי ארצות הברית והעולם כולו, נתנו לנו תחושה שבארה"ב כולה אושרו נישואים חד מיניים. ממש כמו צרפת, בריטניה וניו זילנד שקיבלו החלטה כזאת לאחרונה. אבל בפועל, זה רחוק מאוד מהמציאות. ההחלטה בסך הכל קבעה שהנסיון להפלות לרעה זוגות חד מיניים בקליפורניה, אינו תקף ואינו חוקי.

ברוב ארצות הברית עדיין אי אפשר להתחתן בנישואים חד מיניים. יש בסך הכל 13 מדינות שמנפיקות רישיונות מלאים ורשמיים לזוגות חד מיניים. מדובר בקליפורניה (בה החוק אושר מעשית אתמול), קונטיקט, מרילנד, מסצ'וסטס, ניו יורק, וושינגטון, דלוואר, אייוה, מיין, מינסוטה, ניו המפשייר, רוד איילנד ו- ורמונט.

מדינות אחרות, ליברליות פחות, כמו קולורדו, הוואי, אילינוי, נבאדה, ניו ג'רזי, ניו מקסיקו, וויסקונסין ואורגון, מאפשרות זכויות מסוימות לזוגות חד מיניים שהתחתנו במדינה בה זה חוקי, והן מכניסות אותם תחת הכותרת של "שותפות ביתית" או "איחוד אזרחי". ה"וושינגטון פוסט" העריך הבוקר שכשליש מאוכלוסית ארה"ב חי במדינות בהן נישואים כאלה חוקיים בצורה זאת או אחרת.

בית המשפט העליון בוושינגטון אישור נישואים גאים יכולים מעכשיו להגיש הצהרת מס משותפת | צילום: Mark Wilson, GettyImages IL

אז מה בכל זאת קרה אתמול? בהחלטה הראשונה, בחרו השופטים שלא לפסוק בערעור נגד פסילת חוק בקליפורניה האוסר על נישואים חד מיניים, ובכך אישרו מעשית נישואים חד מיניים בקליפורניה.

בהחלטה שניה, בית המשפט העליון העניק הכרה פדרלית לאותן זוגות חד מיניים, בכל מדינה בה הם חיים. כלומר, קבע כי זוגות הומוסקסואלים שנישאו במדינות שבהן זה חוקי, חייבים לקבל את אותן הטבות ותקנות פדרליות שמקבלים זוגות הטרוסקסואלים. השופטים קבעו כי החוק הפדרלי מ-96 המונע הטבות לזוגות הומואים ולסביות שנישאו במדינות ארה"ב, אינו חוקתי.

כלומר, עכשיו הם יכולים להגיש הצהרת מס משותפת, הם לא צריכים לשלם מס עיזבון אם בן הזוג שלהם משאיר להם ירושה. בנוסף, בן זוג מאותו מין של עובד פדרלי ממשלתי יכול לקבל מעכשיו זכויות של ביטוח בריאות כמו בן זוג שאינו מאותו מין. כמו כן, אם אמריקני מתחתן עם בעל אזרחות זרה, במדינה בה הנישואים חוקיים, זכאי בן הזוג שלו לגרין קארד.

ומעבר לכך, יש גם הרעות. כך למשל, אנשים שקיבלו הטבות שונות, בשל מצבם הכלכלי, ייבדקו מחדש ואם יתברר שבן זוגם מאותו מין משתכר יפה, ייתכן ויישללו מהם אותן זכויות.

מה הביא את בית המשפט העליון בוושינגטון לדון בנושא? אדית ווינזדור ירשה ב-2009 רכוש מבת זוגתה תיאה קלרה ספייר. מס ההכנסה לא הכיר בה כיורשת (משום שאינה גבר ונישואיה אינה תקפים), ולכם היא נדרשה לשלם מס של מאות אלפי דולרים. בעתירתה ערערה ווינזדור על החוק שמגדיר נישואים בין גבר לאשה בלבד לצורך הכרה הכ-1000 תכניות וחוקים פדרליים.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן