העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

"ברזובסקי הלך!!!", במוסקבה לא בוכים על מותו המסתורי של 'מפעיל הבובות'

בתקופה שאחרי נפילת ברית המועצות עשה בוריס ברזובסקי את הונו. הוא השתלט על מוקדי כוח והפך לחלק מה"משפחה" שהקיפה את ילצין ומינתה את פוטין. אבל כשהנשיא היפנה לו עורף, ברח מי שכונה "הקרדינל האפל" ללונדון, שם איבד את כל הונו והשפעתו. בסוף השבוע הוא נמצא תלוי בביתו, במוות שהותיר אחריו סימני שאלה רבים. אילן גורן מדווח ממוסקבה

אילן גורן, מוסקבה | העולם עכשיו | פורסם 27/03/13 07:00
התאבד. בוריס ברזובסקי, ארכיון התיידד עם ליטיביננקו שהורעל ומת במלון בלונדון. ברזובסקי | צילום: רויטרס

"ברזובסקי ה-לך! ברזובסקי ה-לך!". איש עסקים שהזמין אותנו למסיבת יום הולדת במוסקבה, פתח את הדלת בשירה. זו הייתה הגרסה שלו ל"יום הולדת שמח".

"ברזובסקי ה-לללך! ברזוווובסקי ה-ללללך!!" חתן השמחה צחקק. חלק מהאורחים הצטרפו, משיקים כוסות לכבוד מות המיליארדר שרצה לשלוט ברוסיה והפסיד כמעט הכל באנגליה. "למה אתה כל כך מאושר?" שאלתי את איש העסקים הצוהל. "הרי ברזובסקי גמר די מסכן. האיש מת כגולה, את הגופה מצאו באמבטיה, בבית לא רחוק מלונדון". "הזבל הזה גנב לי חוזה. הוא שדד אותי, כמו שעשה לכל רוסיה בשנות התשעים. שלא יתלונן אחר כך שפוטין תיעב אותו. או שקרתה לו תאונה. או שמישהו גרם לתאונה".

מוסקבה לא אבלה על בוריס ברזובסקי. אולי זה בגלל השלג הכבד שירד כאן בערב פסח, ועטף הכל באדישות ובקור. ואולי הרוסים מורגלים במקרי מוות מסתוריים של אנשים שאיימו על מוקדי הכוח, אתגרו את השיטה. ברזובסקי לא היה מלאך. הוא היה מתמטיקאי, מאכער וספקולנט. את הונו הגדול עשה בזמן "השוד הגדול", התקופה שאחרי התמוטטות ברית המועצות.

'הקרדינל האפל' ו'רספוטין המודרני'

ולדימיר פוטין ברזובסקי עזר במינויו, אבל פוטין פתח אינסוף חקירות נגדו, עד שברח

בתחילת שנות התשעים הרובל, המטבע המקומי, התמוטט. ברזובסקי פתח חברה למסחר במכוניות, ושילם רק באשראי. הוא רכש כלי רכב ממפעלים בשוטף פלוס אינסוף, וכשהגיע מועד התשלום, הסכום שהעביר היה שווה כמעט כלום. אחר כך השתלט על ערוץ טלוויזיה חשוב, ניצל אותו כדי לקדם סדר יום ליברלי, והתיידד עם בתו של הנשיא בוריס ילצין. הוא היה אחד מבכירי 'המשפחה', מעגל הקומבינטורים המיליארדרים שהקיפו את ילצין. קראו לו 'רספוטין המודרני' ו'הקרדינל האפל'.

אבל הכינוי המפורסם מכולם היה 'מפעיל הבובות'. לברזובסקי היה רעיון מבריק: למנות לילצין מחליף-בובה. הוא קידם בסוף שנות התשעים פוליטיקאי אלמוני בשם ולדימיר פוטין. אלא שהבובה קמה על יוצרה. ברזובסקי הזהיר והתלונן שפוטין הורס את רוסיה, ואפילו הבטיח פרסים כספיים למי שיביא לנפילתו. הוא איבד את השליטה על אימפריית התקשורת שלו, אינספור חקירות נפתחו נגדו. מבוהל וזועם, הוא נמלט לאנגליה. בלונדון התיידד עם קצין ק-ג-ב בדימוס בשם אלכסנדר ליטביננקו. ליטביננקו הורעל בחומר רדיואקטיבי במלון פאר בלונדון ב-2006, ומת.

אחרי הנפילה, מכר עבודות של וורהול מהאוסף הפרטי

ומה הרג את ברזובסקי? אולי זה היה לב חלש? ואולי דיכאון משתק, שהופיע אחרי תבוסה משפילה במשפט נגד רומן אברמוביץ', מיליארדר והבעלים של מועדון הכדורגל צ'לסי? חברים סיפרו לתקשורת שהוצאות המשפט שנפסקו נגד ברזובסקי, 35 מיליון לירות שטרלינג, הפכו אותו לגמד פיננסי. הוא מכר עבודות של אנדי וורהול מהאוסף הפרטי שלו, ביקש מחבר הלוואה כדי שיוכל לרכוש כרטיס טיסה.

למרות שהרבה אנשים משוכנעים שמדובר בחיסול חשבון ישן בין מחנה פוטין לברזובסקי, משטרת לונדון לא מצאה סימנים מחשידים בזירה. את האורחים במסיבת יום ההולדת זה לא מרגיע. "מקורבים אומרים שבטוח שלחו לו נערת פיתוי", אומרת לי אחת האורחות שאפילו לא טורחת להנמיך את קולה. "היא חיסלה אותו בעדינות. בגלל זה לא היו סימנים על הגופה". ומאיפה את יודעת? "אף אחד לא יודע. אבל אני לא אתפלא אם יום אחד יצוץ איזה תיק שברזובסקי שמר בכספת. אני גם לא אתפלא אם הוא החזיק חומרים על כולם בצמרת".

ביום רביעי בבוקר הכריזה המשטרה באנגליה שברזובסקי תלה את עצמו. מדובר בהתאבדות. כמה שעות אחר כך, פועלים החלו לטאטא את השלג מהמדרכות במוסקבה. הסופה שככה. מהסיפור על היהודי המבריק ששכרון הכוח שלו הפך להנג אובר, יישאר רק הסיפור.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן