העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

אף אחד לא רוצה לקנות את רשימת שינדלר המקורית

אחד מארבעת העותקים של המסמך שהרכיב אוסקר שינדלר הוצע למכירה באיביי, כשהמחיר ההתחלתי נקבע על 3 מיליון דולר. אך למרות החשיבות ההיסטורית של המסמך הנדיר, ההצעה נסגרה בלי קונה

מערכת העולם עכשיו | | פורסם 31/07/13 10:51:58

רשימת שינדלר המקורית, בה מנה אוסקר שינדלר עובדים יהודים וכך הצליח להציל אותם ממחנה ההשמדה אושוויץ, הוצעה למרבה במחיר במכרז באתר איביי. המחיר ההתחלתי למסמך ההיסטורי נקבע על שלושה מיליון דולר. אך למרות תשומת הלב העולמית שקיבלה המכירה הלא שגרתית, הרשימה לא הצליחה להימכר. המכרז נסגר אמש, לאחר שלא להשיג אפילו הצעה אחת.

הרשימה שהוצעה למכירה היא אחת מארבעה עותקים של הרשימה, שהודפסו ב-1945. ברשימה מופיעים שמותיהם של 801 גברים יהודים. זהו העותק היחיד שהוצע למכירה לקונים פרטיים, ושאר העותקים נמצאים במוזיאונים לזכר השואה בישראל ובארה"ב.

רשימת שינדלר המקורית רשימת שינדלר באיבייאז מדוע המסמך הנדיר לא קיבל הצעות? יש שאומרים שהמחיר היה גבוה מדי, אך ההיסטוריון דיוויד קרואו אומר כי התאריך בו הודפסה הרשימה יכול להיות הגורם. "הרשימה שהוצעה למכירה מתוארכת ל-8 באפריל 1945. שתי הרשימות המקוריות נוצרו בסתיו 1944, הן אלו שנקראו "רשימות החיים"", אומר קרואו. "כל הרשימות שבאו לאחר הרשימות המקוריות הן רק עדכונים של המקור, ולכן לא שוות 3 מיליון דולר".

אריק גאזין, שהציע את הרשימה למכירה, אמר כי הוא מתכנן להוריד את המחיר בניסיון למשוך קונים. "המחיר והערך של מסמכים היסטוריים מפורסמים עולה בשנים האחרונות, ומשקיעים מבינים את החשיבות בהשקעה במסמכים אלו", אומר גאזין. "זה מחיר הוגן למסמך עם היסטוריה כזאת". אך גם אם ישנו קונה שיצליח לעמוד בתג המחיר, הוא ייאלץ לעבור סינון ובדיקה על ידי המוכרים.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגיות: רשימת שינדלר  
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן