החזון של דאע"ש מתגשם כנראה לפחות בעיר אחת בשם א-רקה בצפון סוריה. זו בירת המחוז השוכנת על גדות נהר הפרת ומרוחקת כ-160 קילומטרים מחאלב. פעם קידמו את פני הבאים פסלים גדולים של באשר אסאד והרון אל ראשיד, החליף ששלט בעולם האיסלמי במאה התשיעית. היום יש שם שלט ענק שחור של ארגון דאע"ש ואנדרטת זכרון לשהידים שמתו בשירותו.

התיאור הזה לקוח מדיווח נדיר שפורסם לאחרונה ב"ניו יורק טיימס" על ידי אלמוני שביקר שם בשליחותו. שמו לא פורסם כי ברגע שזהותו תיוודע יגיע גם סופו. למי שנחשד בגניבה כורתים את הידיים, למי שבוגד אין סיכוי בכלל. הארגון הזה מפעיל משטרת דת שאוסרת על עישון סיגריות או נרגילות, דואגת שנשים יכסו את עצמן במאה אחוז ויורה בכל מי שעושה לה צרות. חוץ מזה הכל מתנהל בשקט ובסדר.

לא ברור מי המציא את ראשי התיבות העבריים דאע"ש ועוד פחות ברור ראשי תיבות של מה זה. אני סתם מנחש שערביסט כלשהו במודיעין לקח את השם בערבית וייבא ממנו את האותיות בעברית. משמעותו "המדינה האיסלמית בעירק ובלבנט". באנגלית קוראים לו ISIS. הרבה יותר פשוט: "המדינה האיסלמית בעיראק ובסוריה". גם ככה הארגון הזה עבר הרבה גלגולים ושמות אבל עכשיו הוא כאן ומתחזק ומושך את תשומת ליבה של ארצות הברית במיוחד, אבל לא רק.

דאע"ש בעירק (צילום: רויטרס)
מחבל דאע"ש, כפי שצולם בסוריה | צילום: רויטרס
מטהרן ועד רומא, מערב הסעודית ועד אנקרה דאע"ש הזה מעורר חלחלה. לפני חודשיים הארגון הזה הכריז על "חליפות" איסלמית שתשתרע מהמזרח התיכון ועד איטליה וספרד. מה שמעניין כמובן הוא העובדה שמדובר בארגון סוני ולא שיעי. בראשו הוכרז ה"חליף איברהים" שקרא לכל המוסלמים להצטרף למדינה החדשה.  

איברהים הוא בעצם אבּוּ בּכּר אל-בגדדי, שכמו ששמו מרמז נולד בעירק. הוא אמור להיות בן 43, דוקטור לאיסלם ויש על ראשו פרס של 10 מיליון דולר, שהאמריקנים הכריזו עליו עוד כשהיה פעיל בהנהגת סניף עירק של אל קאעידה ועשה להם צרות גדולות על אדמת עירק.

לאל-בגדדי הרבה פרצופים אבל משימה אחת: להקים את חליפות האיסלם על אפן ועל חמתן של המדינות השונות במזרח התיכון. גם טהרן נבהלה ומיד הדביקה לו תיק כאילו הוא בכלל הושתל על ידי המוסד וה-CIA. סוכנות הידיעות האירנית פרסמה כביכול ראיון עם מדליף ה-NSA האמריקני אדוארד סנודן, שלדבריו אל-בגדדי אומן ושוגר על ידי המוסד וה-CIA כחלק מאסטרטגיה ישראלית שכונתה "קן הצרעות". לפיה יש לאחד את כוחות הרשע האיסלמיים כדי שישראל תראה טוב ותוכל לחסלם. סנודן מעולם לא אמר דבר כזה. הגיוני או לא, הקונספירציה הזו התפשטה לא רע בעולם הערבי. אפשר למצוא אותה למשל בכלי תקשורת של מדינות המפרץ כעובדה לכל דבר. יש המרחיקים לכת ופשוט קובעים שאל-בגדדי הוא בכלל יהודי.

דאע"ש בעירק
אלף הפרצופים של אבּוּ בּכּר אל-בגדדי
זה מצביע על הלחץ. דאע"ש מתחזק מיום ליום ומנסה לייצר רצועה של שליטה בעירק, סוריה ונגיסות במערב אירן עם התקדמות לדרום טורקיה. הם נלחמים בכולם. בימים האחרונים כיתרו  כ-40,000 כורדים בהרים, כולל נשים וילדים. יש חשש שאם לא יחוסלו פיזית, ימותו מרעב ומצמא.

דאע"ש מפוזר ומגוון והמידע עליו לא מפורט. ההערכות הצנועות מדברות על 10,000 עד 15,000 לוחמים. בגרמניה פורסמו דיווחים שכ-1,200 מהם נושאי דרכונים אירופים. לפי מה ששירותי המודיעין של עירק מסרו, דאע"ש הוא אולי הארגון האיסלמי-טרוריסטי העשיר בעולם. לאחר שכבש את העיר מוסול בצפון עיראק ושדד את הבנקים בעיר נפלו לידיו יותר ממיליארד דולר בזהב ובכסף. ביחד עם תעשייה משגשגת של גביית דמי חסות, סחיטה ושוד בנקים הונו עשוי להגיע לשני מיליארד דולר. במזרח סוריה דאע"ש כנראה מעורב גם בייצור נפט ומכירתו.

דאע"ש איננו עוסק ישירות בישראל ולפי ההתייחסויות שלו עד כה אפשר להבין שישראל אינה מעניינת אותו כרגע. קודם כל צריך לחסל את המוסלמים הכופרים, לייצב את החליפות ורק אחר כך יגיעו גם לישראל. החלק המעניין מתרחש דווקא בטורקיה למרות שהשלטון מנסה להשתיק עד כמה שאפשר את מה שמתחולל בשטח. יש דיווחים בעיתונות הטורקית שדאע"ש קונה לו  יותר ויותר תומכים בדרום טורקיה. הורים מודאגים מנסים להשפיע על ילדיהם שלא יצטרפו לארגון אבל לפחות אלף טורקים התפקדו לשורותיו. למעשה הטורקים הם הקבוצה הלא-ערבית הגדולה ביותר בשורות דאע"ש. זה יהיה צחוק הגורל אם ארדואן ימצא בחצר האחורית שלו את הגרסה האיסלמית הקיצונית יותר אפילו מחמאס.