העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מיוחדים מהארץ ומהעולם | mako

המיוחדים

העולם עכשיו
העולם עכשיו

מי אמר שאובמה לא סחבק?

היחסים בין נתניהו לאובמה תמיד היו קרירים, אבל עם קמרון הוא שיחק פינג פונג ואת מדבדב לקח לאכול המבורגר. גם ג'ורג' בוש ניהל קשרים חברים עם מנהיגים להם נהג לתת כינויים כמו "דינו" ו"פוטי פוט". קלינטון? הוא אהב את רבין, אבל קצת פחות את נתניהו. איך לדעתכם ניתן לשפר את היחסים בין אובמה לנתניהו? ספרו לנו בתגובות ונתייחס בתכנית "העולם הלילה" עם יעקב אילון

ניצן ליבנה | העולם עכשיו | פורסם 19/03/13 13:53:30
בנימין נתניהו וברק אובמה על מדשאות הבית הלבן מערכת יחסים של עליות ומורדות | צילום: חדשות 2

היחסים בין בנימין נתניהו לברק אובמה ידעו עליות ומורדות, ועל פי רוב הדיווחים בארבע השנים בעיקר מורדות. למרות ההתעקשות בראיונות של שני הצדדים שהכל בסדר, כנראה שהם לא החברים הכי טובים. רבים זוכרים את אובמה משוחח עם נתניהו כשרגליו על השולחן, בתמונה שיוחצנה היטב, או את המפגש בחדר הסגלגל, בו שני הצדדים לא הסתירו את איבתם זה לזה.

אבל זה שנתניהו לא חבר, לא אומר שאובמה מתייחס כך לשאר מנהיגי העולם. על אובמה נמתחת ביקורת שהוא "לא סחבק", אבל בראיון למגזין טיים בשנה שעברה הוא הדף את הטענות האלה ועשה אאוטינג לכמה מהחברים שלו: ראש ממשלת טורקיה ארדואן, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא דרום קוריאה (דאז) לי, ראש ממשלת הודו סינג וראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון. בארה"ב אובמה הוא אויב השמרנים, אבל דווקא קמרון – ראש ממשלה מטעם השמרנים – הוא לא רק חבר אלא שותף ספורטיבי.

מנהיג שכבר ירד מקדמת הבמה הוא דמיטרי מדבדב, אבל גם הוא זכה לשבור דיסטנס עם אובמה –לפני כשלוש שנים הם הלכו לאכול המבורגר, ככה באמצע היום, בזמן ביקור של מדבדב בארה"ב.

"דינו" ו"איש הברזל"

קודמו של אובמה בתפקיד, ג'ורג' בוש, היה אולי נשיא פחות פופולרי בראי ההיסטוריה אבל הוא בהחלטה היה חברותי – היו לו כל מיני ידידים עם כל מיני כינויים. לראש ממשלת קנדה ז'אן קרטיין הוא קרא "דינו" – קיצור של דינוזאור – לטוני בלייר הוא קרא "Landslide", שאפשר לתרגם את זה כ"מוחץ", לג'ון הווארד ראש ממשלת אוסטרליה "איש הברזל", ולולדימיר פוטין "פוטי פוט". הרגע הכי חברותי שלו, אולי חברותי מדי, היה עם אישה שלא נהוג להתבדח איתה בד"כ – מלכת אנגליה. בראיון משותף אמר שהיא "ביקרה בארצות הברית כבר ב-1776", ואחרי מבטה הנוזף הוסיף: "היא נתנה לי מבט של אמא בבן שלה".

גם ביל קלינטון זכור כנשיא חברותי במיוחד. בביקור של בוריס ילצין הרוסי ב-1995, קצת אחרי פירוק ברית המועצות ותום המלחמה הקרה, הוא לא הצליח לשלוט בעצמו, והשניים התפוצצו מצחוק. כמה חודשים לאחר מכן, כשיצחק רבין נרצח, הוא שוב נתן לרגשות לצאת, וטבע את אחד הביטויים הזכורים בתולדות המדינה "שלום חבר". אגב, עם בנימין נתניהו, קלינטון  הוא לא הסתדר מי יודע מה, וצוטט אחרי אחד הביקורים של נתניהו בוושינגטון כאומר שלא הצליח להיזכר "מי מהם המנהיג של המעצמה".

הסיפור המלא, היום בתכנית "העולם הלילה", ואנחנו מזמינים אותכם להציע בתגובות, לכבוד הביקור המלכותי, איך אפשר לשפר את היחסים בין נתניהו לאובמה? התגובות הנבחרות יפורסמו במהלך התכנית.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן