העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מיוחדים מהארץ ומהעולם | mako

המיוחדים

העולם עכשיו
העולם עכשיו

הוריו של "רוצח הקפוצ'ון": "קיבלנו כמות עצומה של איומים נוראיים"

פרשת ג'ורג' צימרמן מחלקת את ארצות הברית. אלפים יצאו לרחובות להפגין נגד החלטת בית המשפט לזכותו מרצח מרטין, הנער השחור בן ה-17, וזרם האיומים על חייו הפך לשטפון. כוכב פוטבול מוכר צייץ: "נמצא אותך תוך שנה", ואובמה נזעק להרגיע את הרוחות. צימרמן עצמו ירד למחתרת והוריו אמרו לברברה וולטרס: "הוא לא גזען, אבל התובעים הגיעו עם אג'נדה וחייו נהרסו"

לירן מוסלי | העולם עכשיו | פורסם 16/07/13 18:27:26
ג'ורג' צימרמן (מימין) "אין לו עבודה ואין לו חיים". צימרמן אחרי זיכויו | צילום: AP

פרשת ג'ורג' צימרמן ממשיכה להסעיר את האמריקנים. מאז הכרעת משפטו הוא ירד למחתרת, נעלם. לא דיבר עם התקשורת וברח לדירת מסתור. לא פלא, משום שבימים האחרונים הגיעה הסערה סביב המשפט שחילק את ארצות הברית לשיאה. האיומים על חייו הלכו וגברו ולא הותירו לו ברירה.

בפברואר 2012 ירה צימרמן, מתנדב במשמר האזרחי, בטריבון מרטין, צעיר שחור בן 17. צימרמן טען שפעל מתוך הגנה עצמית ומתוך חשש שמרטין יפעל בצורה אלימה. מרטין לבש קפוצ'ון שכיסה את ראשו, ומותו עורר דיון בנושא החשש הסטריאוטיפי מאלימותם של גברים אפרו-אמריקנים. צימרמן נעצר חודשיים אחרי האירוע והואשם ברצח מדרגה שניה. המקרה פתח תיבת פנדורה גזעית בארצות הברית. צימרמן הוא לבן היספאני. אביו לבן ואימו במקור מפרו. אבל מרטין היה שחור עם קפוצון ונורה למוות, למרות שלא עשה שום דבר שאינו חוקי.

חבר המושבעים במשפט, שהורכב משש נשים, דן במשך יומיים בהחלטתו עד להודעה על הזיכוי. אם צימרמן היה מורשע, ייתכן שהיה מרצה עונש מאסר של 30 שנה. אבל ייתכן והפרשה לא נגמרה. צימרמן עדיין עומד בפני אפשרת של תביעה אזרחית, המקובלת מאד בארצות הברית, או משפט פדרלי.

48 אלף ציוצים בדקה

הנער שנרצח, טרייבון מרטין נורה למוות משום שהיה שחור או משום שהיווה איום? מרטין | צילום: AP

הכרעת המושבעים השנויה המחלוקת הסעירה את ארצות הברית. אפילו אחת המושבעות אמרה היום ש"עדיף היה לו היה נשאר ברכבו וכל זה לא היה קורה". מחוץ לבית המשפט עמד אדם עם חולצה עליה תמונתו של צימרמן וצלב מטרה מסומן על פניו. בטוויטר נרשם ממוצע של 48 אלף ציוצים בדקה, בשעות שאחרי הזיכוי. יומיים אחרי עומד מספר הציוצים על 6 מיליון והוא כל הזמן עולה. מייקל מור כתב: "לא ברור לכם מה מרטין היה מקבל כעונש לו היה מדובר במקרה הפוך?". ויקטור קרוז, כוכב הניו יורק ג'איינטס, ודמות מוכרת מאד, צייץ: "צימרמן לא יחזיק מעמד שנה לפני שהחבר'ה ימצאו אותו", צייץ, ומיהר למחוק אחרי שהבין את חומרת דבריו.

אבל זרם האיומים על חיי צימרמן כבר הפך לשיטפון. בטוויטר, בתכניות הרדיו, ברחוב. מאות אנשים יצאו אתמול ושלשום לרחובותיה של ניו יורק, סן פרנסיסקו וערים נוספות למחות על הכרעת הדין. שחורים ולבנים עמדו יחד וצעקו: "אם אין צדק, לא יהיה שקט", ונשאו שלטים האומרים: "כולנו טריבון מרטין". "הוא הרג בן אדם והלך לדרכו מבית המשפט כאדם חופשי, זה פשוט נורא", אמרה טרה - שחורה בת 46 מפלורידה, והוסיפה שלא תאמין יותר לבתי המשפט האמריקנים.

הסערה הגיעה עד לבית הלבן. "אני יודע שהאירוע עורר יצרים חזקים", אמר הנשיא ברק אובמה, "בעקבות פסק הדין, אני יודע שהסערה יכולה אפילו לגדול. אבל אנחנו מדינת חוק, וחבר המושבעים אמר את דברו. אני קורא לכל אמריקני לכבד את ההורים שאיבדו את בנם הצעיר".

אביו: "אמריקה השתנתה, לא חשבתי שאראה כל כך הרבה שנאה"

אבל לא רק צימרמן ירד למחתרת. גם הוריו. בראיון בלעדי לברברה וולטרס סיפרו כי הם לא ראו אותו מאז שהוא עזב את בית המשפט. "אנחנו חוששים לחייו. קיבלנו כמות עצומה של איומים. מכל סוג שהוא, דברים נוראיים שאי אפשר אפילו לדמיין", סיפרו לוולטרס. לטענתם, חייו נגמרו מאז האירוע: "אין לו עבודה ולא ביטוח בריאות. הוא חי על קצבאות חודשיות קטנות מקרן ההגנה המשפטית שלו. גם לנו כבר אין חיים נורמליים. איבדנו הכל, הכל".

על שאלת הגזענות ענו בנחרצות. "הוא לא גזען ולא חונך להיות גזען", אמר אביו, "הוא איש ישר שאמר את האמת. ידעתי שהאמת תצא לאור, ואני מצטער שזה יצא כל כך כואב לכל המשפחה. אמריקה השתנתה. לא חשבתי שאראה כל כך הרבה שנאה. זה לא סיפור של גזע, אבל התובעים הפכו את זה לסיפור גזעני. הביאו אג'נדה לבית המשפט והפכו את הסיטואציה לפוליטית".

"זו אמריקה", אמרה גלדיס צימרמן. "הם רצו מעצר לבן שלי, קיבלו. רצו פסק דין, קיבלו. הוא עבר את כל התהליך לפי החוק, אבל עכשיו הם לא מרוצים מהכרעת הדין. אני מתפללת. אני מתפללת עבורם, שאלוהים ייגע בלבם".

ומה הם אומרים על מרטין? "אנחנו מצטערים מאד על הטרגדיה. ממש מצטערים ומתפללים עבור טרוור מרטין שיהיה במקום טוב יותר. הוא תמיד בתפילות שלנו".

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן