העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהארץ | mako

בארץ

העולם עכשיו
העולם עכשיו

שוק הדירות בישראל: כל המספרים

משרד השיכון מפרסם בימים אלה את הדו"ח הרבעוני שלו. והנה המצב: עליית מחירי הדירות רק מתגברת. והשכירות? גם היא רק עולה. יעקב אילון עושה סדר בשוק הדירות

יעקב אילון | העולם עכשיו | פורסם 17/06/13 06:25:17 

אנחנו חוזרים למצב שוק הדירות בישראל. כי בזמן שישנתם והתכוננתם לשלם עוד מיסים המצב רק מחמיר. משרד השיכון מפרסם בימים אלה את הדו"ח הרבעוני שלו. והנה המצב: עלית מחירי הדירות מתגברת. בשנים- עשר החודשים האחרונים הדירות התייקרו ביותר מתשעה אחוזים. עקפנו את השיא של 2011 .

דוגמאות: המחיר הממוצע של דירה חדשה בת 4 חדרים עומד על כ-1.37 מליון שקלים בימים אלה. זו עלייה של 11% לעומת המחיר לפני שנה. המחיר הממוצע של דירת שלושה חדרים מיד שניה. עומד בימים אלה על 817,000 שקלים. עליה של 4.4% מהמחיר באותה תקופה לפני שנה.

מה קרה למשכורות בתקופה הזו? אתם יודעים לבד – הן מדשדשות. אז אלה המשכורת וזה מחיר הדירה. זוכרים את מדד המשכורות? גם כאן שברנו את השיא. ב-2008 עוד היינו עם 103 משכורות ממוצעות למחיר דירה ממוצע. היום אנחנו עם 135 משכורות.

בשכר הדירה המצב לא הרבה יותר טוב. בתחילת 2013 השכירות הארצית עלתה בשלושה נקודה שמונה אחוזים לעומת 2012. בתל אביב היא קפצה בחמישה נקודה שישה אחוזים. מאז 2008 עלה שכר הדירה בממוצע ארצי בארבעים ושמונה אחוזים ובתל-אביב בכמעט שישים אחוזים (59%)

אז כמעט שנתיים אחרי המחאה הגדולה ואחרי דיבורים אינסוף – המצב רק יותר גרוע.

ויש חשש אמיתי שהוא גם יהיה יותר גרוע. בין השאר מתכוונים בימים אלה מתווכחים בכנסת על מס רכישה על משפרי דיור. על פי הערכת משרד השיכון זה ייקר את הדירות למשפרים ב-50,000 שקלים. גם המעמ מתייקר.

ומה לא קורה? זה כבר אמרנו כאן – המדינה אינה משחררת מספיק אדמות והבירוקרטיה לא עושה סימנים של שפיות. עדיין מבזבזים בישראל 8-9 שנים רק על בירוקרטיות לפני שמתחילים לבנות משהו.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן