העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהארץ | mako

בארץ

העולם עכשיו
העולם עכשיו

יעקב פרי מזהיר את נתניהו: "היעדר תהליך מדיני מתסיס את הפלסטינים"

ראש השב"כ לשעבר, שהסרט בהשתתפותו, "שומרי הסף" יתמודד הלילה באוסקר, דוחה את הביקורות עליו ועל עמיתיו: "לא סיפרנו סודות, הממשלות לא טרחו לטפל בהסדר הקיומי עם שכנינו". בראיון ליעקב אילון שישודר הערב בתוכנית "העולם הלילה", הוא אומר: "הסרט הוא תעודת כבוד למדינה"

יעקב אילון | העולם עכשיו | פורסם 24/02/13 17:30

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, אחד מששת המרואיינים בסרט התיעודי "שומרי הסף" שיתמודד הלילה באוסקר, אומר כי החשיבות של הסרט איננה בזכייתו האפשרית, אלא בעצם מועמדותו – המהווה הכרה עולמית בכך ש"ישראל היא מדינה דמוקרטית, שבה דווקא ראשי ארגון חשאי מדברים בחופשיות אל המצלמה".

בראיון לתוכנית "העולם הלילה" עם יעקב אילון, שתשודר הערב בקשת, אמר ח"כ פרי (יש עתיד) כי הפרסום, הרעש וההדים שהסרט קיבל בעולם עומדים לזכותה של ישראל. "אין הנחתום מעיד על עיסתו, אבל זו תעודת כבוד ששישה ראשי שב"כ מדברים על נושא אסטרטגי קיומי למדינה – ההתפשרות, השלום, ההסדר עם שכנינו.

השר יעקב פרי "זו תעודת כבוד ששישה ראשי שב"כ מדברים על נושא אסטרטגי קיומי למדינה". פרי | צילום: חדשות 2

"קיימת ביקורת בארץ שהסרט מוציא את דיבתנו רעה, אבל אנחנו לא מכבסים בחוץ את הכביסה המלוכלכת, לא סיפרנו סודות או על דברים שהעולם פער את פיו ואמר 'לא ידענו שדברים כאלה קורים במדינת ישראל', כי הם לא קורים. התייחסנו למצב שבו כל הממשלות מאז מלחמת ששת הימים לא הצליחו, רובן גם לא טרחו, לטפל בעניין הכל כך קיומי של כולנו, שהוא הסדר עם שכנינו – ולמסקנה המשותפת הזאת מגיעים שישה ראשי שב"כ מבלי שתיאמנו בינינו".

"אם רה"מ לא יתעשת, נתכבד ונשב באופוזיציה"

פרי, שמפלגתו נמצאת בעיצומו – או בקיפאונו – של משא ומתן קואליציוני עם הליכוד-ביתנו, אמר כי לא ניתן להוציא מכלל אפשרות הסלמה ביהודה ושומרון שתוביל לאינתיפאדה שלישית: "כבוגר שתי אינתיפאדות, צריך להיות זהיר עם השימוש במונח הזה, אבל יש סממנים של אי שקט עצבני, מתוח ורותח שבהחלט יכול להתפתח להפרות סדר נרחבות.

"אני מאוד מקווה שגם ההנהגה הפלסטינית וגם כוחות הביטחון והדרג המדיני שלנו יוכלו להרגיע את המצב, שמתרכז בעיקר בנושא האסירים הפלסטינים, שקיבל עוצמות והדגשים בעקבות שחרור עסקת שליט. שחרור שליט ואלפי העצירים היו מכה מסוימת עבור אבו מאזן, בעוד שחמאס 'הרוויח'. אני מקווה שהתבונה, הזהירות והאיזון יכריעו את הכף".

הסיבה להסלמה, לדבריו, היא אוסף של תהליכים בחברה הפלסטינית הגורמים לתסיסה: "היעדר התהליך המדיני יוצר ייאוש בצד הפלסטינית, כלפי ההנהגה שלהם שלא מצליחה להזיז שום דבר, לא בעצמה ולא בעזרת המעצמות; נושא העצירים והאסורים מפעיל לחץ מצד המשפחות והרחוב; וגם המצב הכלכלי ביהודה ושומרון מביא להתעוררות הביקורת על ההנהגה. לכל דבר צריך טריגר, והפעם הטריגר הוא נושא האסירים".

שומרי הסף "החשיבות של הסרט איננה בזכייתו האפשרית, אלא בעצם מועמדותו" | צילום: IMDB

באשר למגעים לכניסת מפלגתו לממשלה, הביע מספר 5 במפלגתו של יאיר לפיד תקווה ש"ראש הממשלה יתעשת, ויבין שדרוש שינוי בסדר העדיפויות הלאומי. אנחנו לא מדברים על תיקים או על תפקידים, אלא על עקרונות, וברגע שרה"מ וצוותו יפנימו אותם, אני מקווה שנהיה בממשלה. אם זה לא יעלה, נתכבד ונשב באופוזיציה, וננסה לעשות משם את תפקידנו בצורה הטובה ביותר".

ומה הוא יעשה הלילה ב-3? "קשה לומר שאני במתח או שיהיה לי ליל שימורים, אבל יש ציפייה דרוכה. אקליט את הטקס וכמובן שאשמח עבור דרור מורה וכל אלה שערכו וביימו את הסרט".

"העולם הלילה" היא רצועת אקטואליה חדשה שתשודר בימים א'-ג' בקשת בשעה 22:45. במקביל, כאן ב-mako צוות התכנית יספק כתבות ודיווחים שוטפים מסביב לשעון ובשיתוף עם הגולשים. אילון וצוות התכנית יביאו לצופים ולגולשים את הסיפורים המעניינים ביותר שהתרחשו במהלך היום בארץ ובעולם והם יזכו להתייחסות מורחבת וייחודית מעבר לזו הניתנת במהדורות החדשות. דגש מיוחד יינתן על סיפורים מרחבי העולם באמצעות צוות הכתבים הבינלאומיים של התכנית, כמו אילן גורן וליאור פרידמן.

עוד בתכנית: ארז טל יגיש טור אישי תחת הכותרת "מה יהיה?" ויסקור את אירועי השעה מנקודת מבט משועשעת וצינית ודרור גלוברמן, בפינה על עולם הטכנולוגיה והרשתות החברתיות, יביא סיפורים מזירת הקרבות בין ענקיות הטכנולוגיה, עדכונים על מצב עולם האינטרנט הישראלי, סטרטאפים מעניינים ועוד.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן