זנות אילוסטרציה (צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL)
"הפרשה עשתה שם רע לשכונה". אילוסטרציה | צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL
במגזר החרדי מכנים את תופעת שירותי הליווי כ"בתי התועבות". בעבר נהגו לדבר על זה בחדרי חדרים וחלילה הגיבו לעניין בפומבי, אבל לאחרונה התגלו מספר מקרים בהם נשים חרדיות, חלקן גרושות ואחרות נשואות, נקלעו למצוקה כלכלית ונאלצו לעבוד כנערות ליווי בבתיהן ולתת שירותי מין לגברים חרדים, תמורת תמיכה כספית. הפעם התגובה במגזר הייתה שונה: הוחלט להילחם בתופעה הזו בניסיון למגר אותה, ולמנוע מגברים נשואים ואברכים צעירים להתפתות ולשכב עם אותן נשים.

באחד המקרים, למשל, נודע לרבנים ש-ג', אם חד הורית חרדית שהתגרשה לא מכבר מבעלה, מתפרנסת מ'אירוח' של גברים חרדיים בביתה בתמורה לתשלום. ג' נהגה לקבל בביתה גברים חרדים הלומדים בישיבות בירושלים וביישוב החרדי בו התגוררה.

אחד השכנים בבניין, שקלט זרם חריג של גברים שמגיע לבניין בשעות הערב והלילה, החל לעקוב אחריהם וגילה שהם נכנסים לביתה של שכנתו החרדית הגרושה ושוהים בו זמן ממושך. השכן מיהר לעדכן בעניין את אחד הרבנים ביישוב וזה החליט לשכור את שירותיו של חוקר פרטי כדי לאמת את הדברים. החוקר ביצע מעקבים על הדירה עד שבשלב מסוים התחזה לחרדי שמבקש שירותי מין. לאחר שתיעד את השתלשלות העניינים ביניהם העביר את הממצאים לרב ששכר את שירותיו.

לאחר לחצים כבדים אולצה ג' לעזוב יחד עם ילדיה את היישוב ועברה להתגורר בירושלים. "כל הפרשה הזו עשתה שם רע לשכונה וגרמה לבלגן אחד גדול. היו נשים שרצו להתגרש מבעליהן לאחר שחשדו בהם שבילו עם אותה אישה", מספר ל-mako תושב המקום המעורה בפרטי המקרה, "כולם ידעו על 'בית התועבה' הזה ועל התערבות הרב, והיו גם עוד כמה עסקנים ביישוב שהפעילו לחץ על הגרושה. בסוף גרמו לה לעזוב את המקום. הפחד היה שעוד גברים יחטאו ויפלו ברשת שלה ואת זה הרב רצה להפסיק".

אבל זה לא המקרה היחיד. כמה נשים חרדיות נוספות נתפסו ביישוב חרדי אחר, כשהן מעניקות שירותי מין לגברים בבתיהן. חלקן עשו זאת כאשר הבעל היה בלימודים בישיבה או בעבודה. "אנחנו לא קוראים לזה זנות אלא מתן שירותי מין לצורך 'תמיכה כספית'", הסביר גורם חרדי ל-mako, "הגברים למעשה תומכים באותן נשים כלכלית בתמורה לסיפוק יצריהם המיניים. מדובר לרוב בנשים גרושות שנפגעות מבחינה כלכלית".

לדבריו, רבנים ופרנסי היישובים המדוברים ניסו לסייע לאותן נשים מבחינה כלכלית, אבל למרות זאת הן המשיכו להפעיל את "בתי התועבות": "זו תופעה חמורה, לא רק בגלל שמדובר בנשים שעוסקות בזנות בתוך יישוב חרדי, אלא בעיקר בשל העובדה שהן גורמות לצעירים בישיבות להתפתות לנטוש את הלימודים כדי לבלות איתן במיטה", הוסיף הגורם תוך שהוא מתעלם לחלוטין מהפגיעה בנשים עצמן, "פה מתחילה הבעיה. הפחד של הרבנים הוא שהאברכים במקום לעסוק בתורה ילכו לאותן נשים.

"כשאנחנו מאתרים באמצעות חוקרים פרטיים את 'בתי התועבות', אנחנו מפעילים חוקרים פרטיים ורק אחרי שאנחנו בטוחים במידע שלנו אנחנו דואגים שאותן נשים יעזבו את היישוב או דואגים להן מבחינה כלכלית כדי שיפסיקו לעסוק באירוח גברים".

>> חילופי הזוגות של העולם החרדי