הבוקר (ה') פורסם כי הפרקליטות הגישה לבית משפט השלום בתל אביב כתב אישום נגד ירין שרף בגין בעילה אסורה בהסכמה, הטרדה מינית, איומים, תקיפה ואספקת משקה משכר לקטין – כל זאת על אף שמדובר בקטינה בת 13, ולמרות שלדברי החוקרים, הראיות הצביעו על כך ששרף היכה את הנערה וחנק אותה. איך קורה שאונס הופך לבעילה בהסכמה ומה המשמעות של כתב אישום כזה? ביקשנו מעו"ד דורון ויינרייך, מומחה בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין, שיענה לנו על כמה שאלות מרכזיות.

"בעקבות הגשת תלונה במשטרה נערכת חקירת משטרה שממצאיה מועברים לפרקליטות, וזו צריכה לקבל החלטה אם לסגור את התיק (למשל מחוסר ראיות) או להגיש כתב אישום ובגין אילו עבירות", מסביר עו"ד ויינרייך, "כעו"ד שמתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין אני נתקל יותר מדי פעמים בקבלת החלטות בעייתית בפרקליטות, כאשר בחלק משמעותי מהתיקים מוגש כתב אישום על עבירות קלות יותר שאינן משקפות את חומרת המעשים שבוצעו. למרות שאין לי היכרות עם פרטי המקרה או עם כתב האישום פרט לאלו שפורסמו בתקשורת, אני סבור שכך קרה במקרה של ירין שרף".

למה מוגש כתב אישום על עבירות קלות שלא משקפות את חומרת המעשים?
"כתבי אישום כאלה מוגשים, לדעתי, בעקבות קבלת החלטות לא אמיצה מצד הפרקליטות או בעקבות הסדרי טיעון מקוממים ביותר שהפרקליטות עושה עם הסניגורים של הנאשמים. למען ההגינות יאמר שיש תיקים שבהם מצב ראייתי בעייתי מאלץ את הפרקליטות להיות זהירה בהגשת כתב האישום ובבחירת העבירות, אבל לטעמי היא לוקה בזהירות ובשמרנות יתר והמצב הזה אינו מרתיע עברייני מין. יש שיאמרו שהוא מזמין את האונס הבא. המצב הזה חייב להשתנות בדחיפות".

מה המשמעויות של האישומים הקלים האלה?
"העונש המקסימלי בגין עבירות האונס שניתן היה להגיש בגינן כתב אישום הוא 16 או 20 שנות מאסר (תלוי בעבירה). העונש בגין בעילה אסורה בהסכמה שבגינה הוגש כתב אישום הוא חמש שנות מאסר בלבד".

כדי שהמעשים האלו ייחשבו לאונס, מסביר עו"ד ויינרייך, הפרקליטות הייתה יכולה להסתמך על הסעיף שלפיו מדובר בבעילה של קטינה שטרם מלאו לה 14. "עד גיל 14 המעשה ייחשב אונס גם אם ניתנה הסכמה. אבל במקום זה הפרקליטות בחרה ללכת בדרך הקלה, ולהתייחס לבת ה-13 כאילו הייתה בת 14 בהסתמך על משהו שלכאורה כתבה הקטינה לשרף".

האם יכול להיות שהייתה כאן הסכמה?
"על פי הפרסומים, הפרקליטות החליטה שהייתה הסכמה מצד הקטינה, אך לדעתי היא התעלמה מהאלימות ששרף הפעיל נגדה, כשבין היתר מתואר שהוא סטר לה, איים עליה שתהיה כאן 'פרשת אילת 2', התעלם מהסירובים שלה וכן סיפק לה אלכוהול ונתן לה לעשן מריחואנה. מצב זה בכל מקרה מטיל בספק ביכולת שלה לתת הסכמה, גם אם מתעלמים מכך שהקורבן היא בת 13 - ואסור כמובן להתעלם מכך. האם זו הסכמה? הבטן מתהפכת".

עו"ד ויינרייך מוטרד מאוד מהחלטת הפרקליטות: "לצערי נוצר מצב שבמקום שעברייני מין יפחדו מהחלטות הפרקליטות, הם רואים מציאות בלתי מרתיעה - ולכן מגפת הפגיעות המיניות כה רווחת. אפשר להילחם בעברייני המין בצורה יעילה יותר באמצעות המשפט האזרחי ולגרום להם לשלם פיצויים גבוהים ביותר על מעשיהם הנפשעים. אני עוסק בכך יום יום ויכול להעיד שזו דרך הרבה יותר אפקטיבית".