בשבוע האחרון זעזעה תמונתה של אנסטסיה קלין את המדינה. בתמונה היא נראית שוכבת לבדה על מיטה במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים "איכילוב", כאשר מרחוק ניתן להבחין בראשה השמוט על הכרית הלבנה. גופה הצנום מחובר לצינורות הנשמה ולמוניטור שכבר הפסיקו להפעיל את לבה הדומם. גופה מכוסה בשמיכות כשלידה אין איש שנפרד ממנה. תמונה מצמררת, שלא יוצאת מהראש. תמונה שמספרת את סיפורה של אישה שקופה שלא זכתה, לא בחייה ולא במותה, לכבוד ראוי.

אנסטסיה  (צילום: דוברות איכילוב)
צילום: דוברות איכילוב

קלין הגיעה לפני כשבועיים לבית החולים עם פציעה קשה ברגל, לאחר שעל פי החשדות הוכתה על ידי בן זוגה, דימטרי ציגנוק (52). כמה ימים לאחר שאושפזה הפר ציגנוק את מעצר הבית והסתנן לבית החולים. לדבריו הוא רצה לבדוק לשלומה, אך על פי גורמים המקורבים לחקירה יש ראיות אשר מחזקות את החשדות כי תכנן לרצוח את קלין. כיום, מבחינת המשטרה, נחשב ציגנוק כחשוד ברצח.

קלין, 52, אזרחית אוקראינית שלה שני ילדים בני 27 ו-30, הגיעה לארץ לפני כשבע שנים במעמד של תיירת. לאחר שהותה פה, החליטה להישאר בישראל בתקווה כי פה תמצא אושר, פרנסה וחיים אחרים וטובים יותר. אך גם בישראל היא חוותה בעיקר בדידות, סבל וכאב.

ברגעיה האחרונים, שניות לפני שנשמה את נשימותיה האחרונות, נפרדו ממנה בדמעות הצוות הרפואי שמעולם לא הכיר אותה, ואיתם העובדת הסוציאלית של המחלקה, שירי מנדלבאום. "בערב שבת היא נשמה את נשימתה האחרונה ונפרדה מהעולם בלי שזכתה לקבל חיבוק אחרון מאדם אוהב", נכתב בפוסט יוצא הדופן והלא שגרתי שפרסם בית החולים איכילוב בדף הפייסבוק שלו.

כשלושה שבועות נלחמו הרופאים במחלקה על חייה של קלין. מורדמת ומונשמת היא נלחמה בשארית כוחותיה הדלים את מלחמת ההישרדות האחרונה שלה, עד שתשו כוחותיה והיא נפחה את נשמתה.

למות לבד בארץ זרה

"זה סיפור עצוב מאוד, קורע לב, על אישה שקופה שפחדה להגיע לבית החולים מחשש שהרשויות יעצרו אותה על שהייה בלתי חוקית ויחייבו אותה לשלם את ההוצאות הרפואיות", סיפרה מנדלבאום. "גם במותה לא היה דורש לגופתה. היא הלכה מהעולם לבד".

"התמונה שלה לא יוצאת לי מהראש", מספר בכאב קצין המשטרה שהיה אחראי על המקרה. "טיפלתי במאות ובאלפי מקרים, אבל הסיפור של אנסטסיה הכי נגע לי ללב. למות לבד בארץ זרה בלי אף אחד זה המוות הכי קשה בעולם".

"היא הייתה בנתק מוחלט מילדיה ומבני משפחתה. הקשר התנתק במהלך השנים משני הכיוונים", סיפר מכר של קלין, "היא חשבה שבארץ יהיו לה חיים טובים יותר מהחיים האומללים שהיו לה באוקראינה. היא אישה מדהימה עם לב זהב. אישה שורדת. עבדה בכל מיני עבודות מזדמנות, ניקתה משרדים ובתים, היה לה חשוב לחיות בכבוד ולהיות תלויה רק בעצמה. הדבר שהכי היה לה קשה איתו זאת המנטאליות הישראלית. היו כאלה שרימו, עקצו וניצלו את תמימותה".

קלין התגוררה בדירה שכורה קטנה באזור רמת גן. היא חיה בדוחק. חסכה שקל לשקל כדי לשלם שכר דירה ואת הוצאות הקיום המינימאליות שלה ומעולם לא ביקשה עזרה מאיש. לפני כמה חודשים הכירה את ציגנוק, שגם הוא, כמוה, אדם קשה יום. מכרים מספרים עליו שהוא חי מקצבת ביטוח לאומי, ושלא פעם נאלץ להעביר את הלילה על גבי ספסלים בפארקים. לפני כשלוש שנים התגורר ציגנוק בבית שאן, ויותר מפעם אחת הכריזה עליו תחנת המשטרה המקומית כנעדר לאחר שנעלם למשך שבועות מביתו. תמונתו התנוססה באתרי האינטרנט, בפייסבוק ובעיתונים כמי שיש לדווח עליו למשטרה מחשש לחייו. בשלב מאוחר יותר עבר לגור בגפו בדירה ששכר ברחוב הרא"ה ברמת גן. לפני כמה חודשים פגש את קלין והשניים התיידדו. 

לדברי מכריה של קלין, ציגנוק רצה להינשא לה אבל היא סירבה בתוקף. "הוא בכלל לא היה הטיפוס שלה", סיפרה חברה שהכירה את השניים, "היא לא רצתה חתונה ולא חיפשה עם דימטרי שום זוגיות. היא התיידדה איתו בגלל ששניהם דיברו רוסית. היא החשיבה אותו כידיד אבל הוא רצה בה כבת זוג".

לפני כחודש הגיעה קלין לדירתו של ציגנוק. הם אכלו משהו, כאשר לפתע הוא פנה אליה ושאל אם תסכים להתחתן איתו. היא השיבה בשלילה. על פי החשד בשלב זה היא רצתה לצאת מהדירה וללכת לביתה, אך ציגנוק התנפל עליה וניסה לאנוס אותה. היא ניסתה להשתחרר מאחיזתו ואז הוא חבט בגופה והיא נפלה על גבי שולחן זכוכית ונפצעה ברגלה. קלין הפצועה והחבולה הצליחה להימלט מהדירה, מיהרה אל אחת החברות הבודדות שהיו לה בארץ וסיפרה לה על מה שקרה. "הייתה לה פציעה קשה ברגל אך היא לא רצתה ללכת לבית החולים", מספרת החברה.

מצבה הבריאותי של קלין הלך והדרדר מיום ליום. הפצע ברגלה הזדהם, הלך והחמיר עד שהיא התמוטטה ופונתה לבית החולים "איכילוב", שם הרופאים הנשימו והרדימו אותה. לאחר שחיידק אלים חדר לרגל המזוהמת נאלצו הרופאים לקטוע חצי מרגלה הימנית.

לאחר אשפוזה פתח צוות החקירה המיוחד של משטרת מרחב דן בחקירה, כשאת התיק מלווה מתחילת הפרשה הפרקליטות, שמקבלת עדכונים מהחוקרים ומסייעת להם. בשלב זה נעצר ציגנוק בחשד לניסיון אונס ורצח של קלין. בנוסף גבו השוטרים עדות מחברתה של קלין וכן מרופאי בית החולים כדי להבין את מהות פציעתה. ציגנוק הובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב ושוחרר למעצר בית, זאת לאחר שבית המשפט הגיע למסקנה שאין ראיות הקושרות אותו למקרה.

שוחרר למעצר בית ונעלם ליומיים

"רציתי לשכב איתה, היא לא הסכימה, היא דחפה אותי מעליה. הייתי עצבני מאוד אז דחפתי אותה בכוח על שולחן הזכוכית והיא נפלה עליו", אמר ציגנוק לחוקרי המשטרה. "חתיכת זכוכית חדרה לה לרגל והיא עזבה את הדירה. נכון, רציתי שהיא תהיה בת הזוג שלי והיא לא הסכימה, אבל לא ניסיתי לרצוח אותה".

כעבור כמה ימים הפר ציגנוק את מעצר הבית והגיע למחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים. לטענת המשטרה הוא התחפש לסוהר, שאל היכן קלין מאושפזת מתוך רצון "לגמור את העבודה" כדי שלא תפליל אותו. מנדלבאום זיהתה אותו, מנעה ממנו להיכנס למחלקה והזעיקה את המשטרה. מצלמות האבטחה בבית החולים תעדו את המקרה, כשבסרטון אפשר לראות את ציגנוק לבוש בחולצה של חברת אבטחה.

ציגנוק נעצר והובא לבית המשפט להארכת מעצר שנייה, אך על אף החשדות הכבדים שוב שוחרר למעצר בית, לאחר שלדברי השופט לא הוכח שהוא אכן התכוון לרצוח את קלין. "דאגתי לה מאוד. לא התחפשתי לשום סוהר. הבגדים שלי היו מלוכלכים אז לקחתי חולצה יחסית נקיה שנתן לי חבר שעובד בחברת אבטחה, ואיתה באתי לבית החולים", טען להגנתו. 

"יש המון נשים שקופות כמו אנסטסיה שאין מי שיסייע להן בעת צרה, ולצערי לא יודעים על קיומן אלא כשמתרחש מקרה טרגי"

שירי מנדלבאום, עובדת סוציאלית בטיפול נמרץ איכילוב

במוצאי שבת מתה כאמור קלין מפצעיה, וציגנוק, מבחינת המשטרה, נעשה חשוד ברצח. הוא נעלם מביתו ליומיים על אף שהיה אמור לשהות במעצר בית מלא. ביום שני השבוע התייצב בתחנת המשטרה והסגיר את עצמו לידי השוטרים. "לא ידעתי שאתם מחפשים אותי בכלל", טען בפני החוקרים. "הלכתי לטייל בפארק להתאוורר קצת ונרדמתי, והטלפון שלי לא כל הזמן פתוח".

בימים אלה נשלחה גופתה של קלין לנתיחה במכון לרפואה משפטית ב"אבו כביר" כדי להבין את סיבת המוות. כבר עתה טוענים החוקרים כי יש בידיהם ראיות המחזקות את העובדה שקלין נרצחה. בימים האחרונים נגבו עדויות מחברות נוספות שחשפו כי סיפרה להן שביום המקרה הוא תקף אותה באכזריות רבה. "יש ראיות שמחזקות את סעיף הרצח נגדו", אומרים גורמים המקורבים לחקירה. "ציגנוק מסר גרסאות סותרות והפליל את עצמו בנקודות שונות, אך הפרקליטות היא זו שתקבע אם יוגש נגדו כתב אישום בגין רצח".

עוה''ד ניר אלפסה ודימה אניקין מהסנגוריה הציבורית מסרו מנגד כי "אנו מביעים צער עמוק על פטירת אנסטסיה. דימיטרי מסר גרסה מפורטת לגבי החשדות, הכחיש את האלימות ושוחרר מבלי שננקטו כנגדו הליכים. הפרקליטות לא שללה שהגעתו לבית החולים נבעה מדאגה לשלומה של אנסטסיה".‎

בימים אלו מגייסים פעילים חברתיים וגורמים שונים כסף כדי לממן את הטסת גופתה של קלין לאוקראינה, וחוקרי התיק הצליחו ליצור קשר עם בנה הבכור של קלין ועדכנו אותו בנוגע למות אימו. "אני לא יודע מה קרה לאימא שלי. אנחנו לא בקשר איתה הרבה שנים", סיפר הבן לאחד החוקרים. "אני לא יודע מה לעשות לגבי הגופה. היא נסעה לישראל ויותר לא שמענו ממנה".

"יש המון נשים שקופות כמו אנסטסיה שאין מי שיסייע להן בעת צרה", אומרת מנדלבאום בכאב, "ואנחנו לצערי לא יודעים על קיומן אלא כשמתרחש מקרה טרגי".

היום (ה') החליט בית משפט השלום בתל אביב להאריך את מעצרו של ציגנוק בחמישה ימים כדי לאפשר למשטרה להשלים את החקירה.