ארגון נעמ"ת השיקו הבוקר קמפיין חדש תחת הכותרת "תתחברו לצד הנשי שלכם", הקורא לפוליטיקאים לפעול למען מטרות מגדריות, קידום נשים וזכויות נשים. "ראשי המפלגות, אין מספיק נשים בכנסת. אנחנו קוראות לכם להתחבר לצד הנשי שלכם - תתחייבו לקדם נושאים החשובים לנשים ולחברה כולה - בכל ממשלה שתקום!" נכתב בקמפיין צד תמונות של בנימין נתניהו, בני גנץ, אביגדור ליברמן, איימן עודה, עמיר פרץ ונפטלי בנט כנשים.

אלא שמהר מאוד התחיל הקמפיין לגרור תגובות שליליות על העובדה שהוא מתמקד בקריאה לפוליטיקאים גברים לקדם ענייני נשים, במקום בהגדלת ייצוג הנשים בכנסת שסובל מירידה משמעותית בתקופה האחרונה. "זה פספסוס גדול מה שנעשה כאן" כתבה מגיבה בעמוד של נעמת ואחרת הוסיפה, "לא צריכים שאף אחד התחבר לצד הנשי פשוט צריך לתמוך בנשים". גם במקומות אחרים ברשת התגובות נעו בין צוננות לבין שליליות: "זה ניסוי גאוני בחפצון. הפכתם לאישה? מזל טוב, מרגע זה כולם מתעסקים באיך אתם נראים והאם אתן יפות" כתבה גולשת ורבות אחרות תהו מדוע לקרוא לגברים לקדם "אג'נדות נשיות" במקום להתמקד בהגדלת ייצוג הנשים בכנסת.

אחרי ירידה הולכה וגדלה בכנסות ה-21 וה-22, נראה כי מספר הנשים בכנסת ה-23 נמצא בסכנה ממשית. למרות הדילים והוויתור על הפריימריז, ברוב המוחלט של הרשימות כשלו בלייצר יצוג ראוי לנשים ומסתמן שהכנסת הקרובה, לא משנה מי ינצח, תהיה גברית מתמיד והראשונות להיפגע מזה תהיינה הנשים. 

״מדובר בקמפיין שערורייתי, מביך ומתנצל, המנציח את הדרת הנשים מהכנסת" אמרה ד״ר מזל שאול, ראש רשימת 'קול הנשים' לכנסת, "אף גבר לא צריך ׳להתחבר לצד הנשי׳ שלו, צריך פשוט להכניס יותר נשים לכנסת. צר לנו שנעמ״ת, ארגון שקם לפני יותר מ-100 שנים על מנת להגדיל את ייצוג הנשים במוסדות הציוניים, נותן את ידו להמשך הדרת הנשים מהכנסת״.

View this post on Instagram

A post shared by נעמת (@naamat.org.il) on

כזכור, הגשת הרשימות לכנסת ה-23 נסגרה בחודש שעבר וכמעט כרגיל, מי שהושארו באופן בוטה מחוץ לטלנובלה הפוליטית שהיא חיינו הן הנשים. הניסיון לספור את המעטות שכן התברגו למקומות ריאליים הולך למדכא יותר ויותר ממערכת בחירות אחת לשניה.

מפלגת השלטון, הליכוד, הציגה רשימה עם 2 נשים בלבד בעשירייה הראשונה ועוד אחת בלבד בעשירייה השניה. עד מקום -35 עולה מספר הנשים מטעם המפלגה ל-11 (כשליש), אבל רובן המוחלט נמצא בעשיריות הנמוכות ולכן מקומן לא מובטח. 

גם המתיימרים להציג אלטנרטיבה, מפלגת כחול לבן, לא מביאים בשורה. למרות הבטחות חוזרות ונשנות של המפלגות שמרכיבות את רשימת כחול לבן לכנסת על ייצוג ראוי, ברשימה של כחול לבן לכנסת לא מציגה אפילו אישה אחת בחמישייה הראשונה. בעשירייה השניה יש 2 נשים בלבד ובסך הכל 8 נשים עד מקום 30. 

הרשימה המשותפת מציגים 4 נשים עד מקום 16, רק 2 מהן בעשירייה. ישראל ביתינו 3 נשים בעשירייה ורק אחת בחמישייה. המפלגות החרדיות - ש"ס ויהדות התורה לא מציגים אפילו לא אישה אחת. על הדרישה של קבוצת נבחרות (נשים חרדיות למען ייצוג שוויון וקול) לשלב נשים ברשימה אמר משה גפני (יהדות התורה): "יעשו מהן קרקס, לא שייך שאישה תשב עם גברים ותדון בנושאים שעל סדר היום". אריה דרעי, יושב ראש ש"ס, אמר בראיון אחר שמקומן של נשים לא בפוליטיקה.

שתי המפלגות היחידות עם ייצוג ראוי (פחות או יותר) לנשים הן "ימינה" (עם 5 נשים בעשירייה הראשונה, אבל רק אחת מהן בחמישייה הראשונה) ואיחוד העבודה-גשר-מרצ (4 נשים בעשירייה הראשונה, רק שתיים מהן בחמישייה הראשונה).