תמונותיהם של אליזיר מאירוב ואיסי רפאלוב, שניים מתוך 11 הנאשמים באונס הקבוצתי באילת לפני כחודשיים, נתלו הבוקר על שלט חוצות בסמוך למלון "הים האדום" באילת – בו, לפי כתב האישום, התרחש האונס. "הבושה עוברת צד" נכתב מתחת לתמונותיהם של השניים.

השלט הוא חלק מקמפיין בשם #faceit ששם לעצמו למטרה לפרסם תמונותיהם של המואשמים בתקיפת נשים ובתקיפה מינית על שלטי חוצות מרכזיים ברחבי המדינה, זאת באמצעות מימון המונים שנעשה באתר Beactive. שלט נוסף הוצב הבוקר בסמוך לתחנת הרכבת ארלוזרוב בתל אביב ועליו צללית של גבר והכיתוב "אל תהיה הבא בתור" – כמסר לגברים לקחת אחריות.

שילוט קמפיין הבושה עוברת צד (צילום: דורון ברטי)
צילום: דורון ברטי

כזכור, רק לפני כשבוע בסמוך למחלף שד' רוקח התנוססה תמונתו של אביעד משה, החשוד בניסיון לרצח אשתו שירה במצפה רמון לפני כשבועיים. מאחורי הקמפיין עומדת מיכל לוברבום, עיתונאית בת 25 מתל אביב, שחיפשה דרך מקורית למנוע מסיפורי אלימות נגד נשים לרדת מסדר היום הציבורי. "הרעיון המקורי עלה אחרי האונס באילת. אני עובדת בתקשורת ויודעת איך אייטמים עובדים, איך החדשות ממשיכות וידעתי שתוך כמה שבועות המקרה ישכח והם ימשיכו בחיים שלהם. אמרתי לעצמי בואו נשים את הפנים שלהם במקום מרכזי כדי לא לשכוח מי הם ולא לאפשר להם להמשיך הלאה", אמרה בשיחה עם mako.

שלט החושף את אביעד משה בנתיבי איילון
לוברבום לצד השלט החושף את אביעד משה בנתיבי איילון

בכדי שתוכל להמשיך לפרסם את התמונות בשלטי חוצות ממשיכה מיכל לבקש את עזרת הציבור בקמפיין מימון ההמונים שעד כה גייס כ-88 אלף שקלים. "זו האחריות שלנו לא לתת למקרים דומים לקרות בעתיד", הוסיפה, "אנחנו לא יכולים יותר להבליג ולהמשיך הלאה עד לסערה הבאה. בשנת 2020 יש לנו את הכלים להילחם בתרבות האונס והאלימות כנגד נשים ולהרתיע את האנס או התוקף הבא. המטרה של תליית השלט היא לדאוג שאף אחד לא ישכח את האנשים האלה לעולם. שהפנים שלהם יהוו תזכורת עבורנו כחברה שאנחנו חייבים לעצור הכל מלכת, ככה מתחיל ריפוי ושינוי חברתי".

ניר יסלוביץ', המייצג את החשוד המרכזי באונס באילת, איסי רפאילוב, מגיב להצבת שלט החוצות: "עצם העובדה שגופים פמיניסטיים מוצאים לנכון לבצע שפיטה מוקדמת בכביש איילון הינה הזויה וראויה לכל גינוי ומנוגדת למושכלות יסוד לפיהם אדם  חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו עקרון שנעלם כלא היה מהארגון שעומד מאחורי השלט ההזוי הנ"ל".
 
 
מעו"ד ניר יסלוביץ' המייצג את איסי רפאלוב נמסר בתגובה: ‎״עצם העובדה שגופים פמיניסטיים מוצאים לנכון לבצע שפיטה מוקדמת בכביש איילון הינה הזויה וראויה לכל גינוי ומנוגדת למושכלות יסוד לפיהם אדם חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו עקרון שנעלם כלא היה מהארגון שעומד מאחורי השלט ההזוי הנ״ל ״
 

לתמיכה בקמפיין