שופטת בית משפט השלום בתל אביב החליטה בשבוע שעבר בצעד יוצא דופן לאסור על פרסום שמו של גבר שהורשע בביצוע מעשים מגונים בילדות - בנימוק שהדבר עלול לגרום לו לפגוע בעצמו.

תושב מרכז הארץ הואשם לפני כשבוע בבית המשפט על ידי פרקליטות מחוז תל אביב בעבירות של מעשים מגונים בשתי ילדות בנות 12 ו-13 בשטח כפר המכביה. באחד המקרים, לפי כתב האישום, הוציא הגבר את איבר מינו ונגע עם גופו בידה של אחת מהילדות. הגבר נעצר, נחקר במשטרה והוגש נגדו כתב אישום.

פרקליטו של הגבר, עו"ד אלון ארז, דרש מבית המשפט לאסור על פרסום שמו של הנאשם בטענה כי מרשו מצוי במצב נפשי קשה מאוד ועלול להתאבד. הוא הציג חוות דעת פסיכיאטרית בה טען הרופא שאם שמו של הנאשם יפורסם הוא ידרוש לאשפז את עצמו בבית חולים פסיכיאטרי להשגחה - מתוך חשש כי יפגע בעצמו. "מצבו הקליני של הנאשם רע. הוא לא ישן, לא אוכל ועסוק אובססיבית בחיפוש שמו... המצב נורא ואיום... מוכן לעיתים לפגוע בעצמו ואין לו שליטה על כך", נכתב בחוות הדעת.

הפרקליטות התנגדה נחרצות לצו איסור הפרסום ודרשה ששמו של הנאשם יפורסם כדי להזהיר ילדות ונשים מפניו. "יש חשיבות באזהרת הציבור מפני עבריין מין", טען התובע בתיק. לדבריו, עניינו של נאשם זה אינו שונה מעניינם של נאשמים אחרים במצבו. התובע הביע חשש שמדובר בהתנהגות מניפולטיבית, והתריע שהחשוד פנה לטיפול רק לאחר המקרה.

השופטת נעה תבור ששמעה את הצדדים החליטה בצעד חריג לאסור על פרסום שמו של הנאשם – בטענה כי התרשמה שהוא עלול לפגוע בעצמו. "שוכנעתי כי בעניינו של הנאשם עלולה להיגרם לו פגיעה חמורה כתוצאה מן הפרסום עד כדי סכנה לפגיעה עצמית. סכנה זו, אשר מקורה באופיו, בנסיבות חייו ובמבנה האישיות שלו, גוברת על האינטרס הציבורי בפרסום שמו", נימקה השופטת את החלטה.

הנאשם ציין לפני גזר הדין כי הוא מצטער על מעשיו ועל הנזק שגרם לקורבנות וסיפר שהוא עובר טיפול במטרה להימנע מלבצע מעשים כאלה בעתיד. השופטת גזרה על הנאשם חמישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות ותשלום פיצוי של 20 אלף שקל לכל אחת מהילדות.