איימי וסנדרה
מימין: השכנה סנדרה סיגרייב, משמאל: איימי ודניאל אפלטון


איימי ודניאל אפלטון נישאו לפני שנתיים בתום 13 שנות זוגיות, שמהצד נראתה מאושרת. אלא שזמן קצר לפני חג המולד לפני שנה חזרו השניים לאנגליה מירח הדבש שלהם הישר אל טרגדיה איומה: איימי, מורה אהובה בביה"ס המקומי, נרצחה על ידי בעלה, דניאל, שתקף אותה מחוץ לביתם בפרבר במחוז סאסקס. היא הייתה בת 32.

לפי עדויות השכנים, דניאל החל לתקוף את איימי בתוך הבית. הוא צרח עליה שהוא "עוד מסוגל לרצוח אותה", והיא נמלטה מפניו לרחוב. שכנתם של בני הזוג, הפנסיונרית סנדרה סיגרייב (76) שיצאה בדיוק להליכה, ראתה את המתרחש ועצרה לסייע לאיימי. סנדרה, שגובהה היה כמטר וחצי, ניסתה לאיים על דניאל עם מקל ההליכה שלה אך הוא חטף אותו מידיה והשתמש בו כדי להכות אותה למוות - ואחריה את אשתו. שתי הנשים ספגו פגיעות ראש קשות ומתו מפציעותיהן בזירה. החודש נפתח משפט הרצח הכפול של אפלטון, ובעדויות עולים פרטים נוספים מאותו יום.

זירת הרצח איימי אפלטון
זירת הרצח. "למה הוא עשה את זה?"

לפי עדותה של שכנה נוספת שיצאה לטיול עם כלבה, לאחר ששתי הנשים היו מוטלות על המדרכה אפלטון החל להתקרב לבתים נוספים ברחוב ולאיים: "הוא צעק 'אתם חושבים שאני משוגע! אני אראה לכם!'. זה היה כמו נאום ניצחון ביזארי. הוא עשה רושם של מישהו מאד רגוע ובשליטה, זה היה ממש הזוי. נראה שהוא נהנה ממה שהוא עשה – אולי 'נהנה' זו מילה חזקה מדי, אבל נראה שהוא רצה לעשות את זה".

ואצלנו: השכנה שהצילה את שירה איסקוב מרצח על ידי בעלה

דניאל הודה בחקירתו בהריגתן של איימי וסנדרה, אך סירב להודות בסעיף הרצח בטענה שהוא ביצע את המעשים כיוון שמצבו הנפשי היה מעורער. לאחר הרצח הוא דקר את עצמו בחזה באמצעות סכין מטבח, בניסיון התאבדות כושל. לטענת התביעה, החקירה הפורנזית גילתה כי בזמן הרצח דניאל היה תחת השפעת LSD.

"השאלה המרכזית שעומדת בפנינו היא האם מצבו הנפשי היה תוצאה של הסמים הבלתי חוקיים שבחר לצרוך, או שהוא חווה התמוטטות פסיכוטית שהוא לא היה אחראי לה", אמר התובע ניקולאס קורסליס בבית המשפט. "לא מדובר כאן בתעלומה של 'מה קרה' או 'מי עשה את זה' – השאלה היא למה".