יותר מחמש שנים מנסה דנה (שם בדוי) להתגרש מבעלה. יותר מחמש שנים שבהן היא מנהלת מאבק בבית הדין הרבני ובבעלה שמסרב לתת לה גט – למרות שהיא כבר נמצאת בזוגיות יציבה ומאושרת עם גבר אחר. עד שהיא החליטה לעשות מעשה והפיקה יחד עם בן זוגה "קלטת לוהטת". רק אז שוכנעו הדיינים לכפות על הבעל לתת לדנה גט.

הסיפור החל כאמור לפני כחמש שנים, אז פנו דנה ובן זוגה לשעבר לבית הדין הרבני האזורי בתל אביב כדי לבקש להתגרש. בדיון נקבע כי על הבעל לתת גט וכי על דנה לוותר על כתובתה - ואז יוכלו הצדדים לדון בענייני חלוקת הרכוש. למרות ההחלטה סירב הבעל לתת לדנה גט, והיא המשיכה בחייה ואף מצאה בן זוג חדש.

לאחר זמן מה החליט הבעל להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול, וטען כי האישה לא הציגה עילות מספיקות לגירושין, וכי הוא מעוניין לשוב ולחיות איתה. על כן, טען הבעל, אין לכפות עליו גט. בית הדין הגדול קיבל את ערעורו של הגבר וציין כי על פי הנתונים הקיימים אין עילה לחייב את הבעל בגט - זאת למרות רצונה של האישה ולמרות שהיא נמצאת בזוגיות. "חרף מקרה האלימות והרצח האחרונים של נשים בידי בעליהן נדמה שבית הדין הרבני הגדול נותר מאובן בהלכותיו ובהחלטותיו", טענה בתגובה עורכת הדין חוה קליין, המייצגת את דנה.

דנה החליטה לא לוותר - ומה שהיא עשתה פשוט מדהים: היא צילמה עם בן זוגה הנוכחי סרטון סקס. על פי ההלכה, בית הדין הרבני חייב להורות על גירושי הצדדים במקרה שהוכח מעל לכל ספק כי האישה מקיימת יחסי מין עם גבר אחר.

עו''ד חוה קליין  (צילום: דניאל אוחנה)
עו"ד חוה קליין: "למרות האלימות והרצח של נשים בידי בעליהן בית הדין הרבני מאובן בהלכותיו" | צילום: דניאל אוחנה

וכך, בעזרת הסרטון ובאמצעות עורכת הדין קליין הגישה דנה תביעה חדשה לביה"ד הרבני האזורי בתל אביב, ובה ביקשה לחייב את הבעל בגט. דייני בית הדין זימנו הרבני את הבעל כדי שייצפה בסרטון איתם ויביע את עמדתו בנושא, אך הבעל סירב להגיע והמשיך בדרישותיו.

בתגובה פסקו הדיינים שאין טעם לצפות בראייה החדשה, ושסירובו של הבעל משמעותו הסכמה עם תוכנו של הסרטון. הם פסקו כי יש לחייב את הבעל בגט ושכל עוד יסרב לעשות זאת עליו להתייצב מדי בוקר בבית הדין הרבני ולשהות בו. אם הבעל לא יתייצב, אמרו הדיינים, הם יפסקו כי יש לעצור אותו.

"הפגיעה בפרטיותה של האישה ובאוטונומיה שלה על חייה האינטימיים בשל הכוח שנתן המחוקק לשיקול דעת דתי,  שהוא היחיד שיכול לשחרר את דנה מנישואיה לאדם אלים ומתעלל, היא קשה ובלתי ניתנת להשלמה. כל מה שמבקשת האישה הוא שיותר לה להמשיך בחייה עם בן זוגה החדש ושיותר להם להביא ילדים לעולם ללא חשש ל'ממזרות'", אומרת עו"ד קליין.

בימים אלה מחכה האישה להחלטת בעלה לשחררה מנישואיה, או לחלופין להחרפת הצעדים של בית הדין הרבני כנגדו כדי שייאלץ לעשות כך.