במשטרת מחוז תל אביב הוגשה הבוקר תלונה נגד 12 הנערים הישראלים שנחשדו באונס הצעירה הבריטית בבית מלון באיה נאפה, בגין הפצת סרטונים שלה מקיימת עם חלקם יחסי מין.

מאז שחרור הנערים וחזרתם לארץ, הופצו בוואטסאפ ובאתרים למבוגרים, סרטונים של כמה מהנערים מקיימים יחסי מין עם התיירת, בהם צפו מאות אלפים.

במשטרה והפרקליטות לא ראו לנכון לפתוח בחקירה, ולכן הבוקר התייצבו פעילות ופעילים בתחנת המשטרה והגישו תלונה רשמית בתקווה שתגרום לפתיחת חקירה רשמית.

"לא ייתכן שהנערים שהיו מעורבים בפרשה חזרו בקול תרועה לארץ וזכו לכבוד גדול", אומרות מארגנות היוזמה, "בעוד שזכויותיה של התיירת נרמסו ולאיש בישראל כולל רשויות החוק לא אכפת ממנה".

לטענתן, על פי החוק הפצת סרטון בעל אופי מיני ללא רשות המצולם הוא עבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר וכי "לא ייתכן שאזרחי ישראל יקחו חלק בפגיעה בנשים במהלך שהותם בחו"ל יעברו על החוק ולא ייחקרו וייתנו את הדין".

נטע לאור מראשי היוזמה אומרת בשיחה עם mako כי "לא נותר לנו, הציבור, להזכיר למשטרה לבצע את תפקידה. במיוחד לאור העובדה שיותר ויותר סרטונים מופצים והחוק לא נאכף. לפי מה שהבנתי מדובר במקרה תקדימי, עדיין לא הוגשה בארץ תלונה של צד שלישי, כלומר מי שאינה הנפגעת עצמה, על הפצת סרטונים. השוטרת שקיבלה אותנו הייתה ממש סבבה, לקחה את התלונה ותמכה בזה לגמרי".

הפעילות והפעילים בפתח תחנת המשטרה הבוקר (צילום: מאשה אברבוך)
הפעילות והפעילים בפתח תחנת המשטרה | צילום: מאשה אברבוך

קצין חקירות ותיק במשטרה אומר ל-mako כי חקירה של מקרה כזה מורכבת מאד. "הבעיה היא לאתר את האדם הראשון שהפיץ את הסרטון ומניסיון שלי זה כמעט בלתי אפשרי. גם צריך לברר האם התיירת ידעה שמצלמים אותה ומפיצים את הסרטון. צריך לגבות ממנה עדות. זה לא דבר פשוט. המשטרה מחויבת לחקור כי מדובר בתלונה נגד אזרחי ישראל, אבל לא בטוח בכלל שהמפיצים יאותרו ויועמדו לדין".

עו"ד ניר יסילוביץ המייצג כמה מהנערים ציין כי הם מכחישים את הפצת הסרטונים ואין להם כל קשר לכך.

במשטרת ישראלה אישרו את הגשת התלונה ומסרו בתגובה: "ככל שעולה חשד לביצוע עבירה פלילית, משטרת ישראל פותחת בחקירה בהתאם לאמור בהוראות החוק. המשטרה שבה וקוראת לציבור, הפצת סרטונים בעלי אופי מיני עלולים להוות עבירה פלילית שלצדה עד 5 שנות מאסר. משטרת ישראל קוראת לפעול בזהירות ובאחריות בכל הנוגע לתיעוד והחזקה של תכנים שהפצתם עלולה להוות פגיעה בפרטיותם בעידן שבו ניתן בלחיצת כפתור להפוך כל מידע לויראלי".