בית המשפט בוורנה החליט כי ארבע הצעירות החרדיות שנעצרו במדינה בשבוע שעבר כאשר ניסו להבריח 93 ק"ג של גת שהיה מיועד לסוחר סמים מקומי, תשארנה במעצר חודשיים נוספים מחשש שיברחו מבולגריה לישראל ויתחמקו מהעמדה לדין.

ברוב של שניים נגד אחד קבעו השופטים כי קיים חשש ממשי שהבנות תברחנה מהמדינה במידה וישוחררו למעצר בית בדירה בעיר. שופט המיעוט הסכים לשחרר אותן באיזוק אלקטרוני ובמעצר בית מלא תוך הפקדת בטוחות כספיות.

פרקליטן של הצעירות, עו"ד מרדכי ציבין, הציג בפני בית השופטים כתובת של דירה שכורה שהורי הבנות שכרו בוורנה והתחייב שהן ישהו בה עד לסיום ההליכים המשפטיים ולא יברחו מהמדינה, אך ללא הועיל. התביעה בבולגריה מתכוונת להגיש כתב אישום חמור נגד הבנות בתוך שבועיים בגין עבירה של סחר בסמים. הצעירות, חברות ילדות שלמדו יחד בפנימייה בבני ברק, נחקרו במשטרה ומסרו שלא ידעו כי מדובר בסמים ושבישראל הגת מותר לשימוש.

בדיון בבית המשפט הבנות פרצו בבכי. "הן שבורות ובוכות כל הזמן. סובלות מאוד", מספרת אמה של אחת הצעירות השוהה יחד עם בעלה ובתה בוורנה, "המצב שלהן קשה. אני מקווה שלא יאבדו את השפיות שלהן. אני מקווה שבורא עולם ישלם ל-י' (שמו של סוחר הגת ששלח את הצעירות) על מה שעולל להן ולנו. שאלוהים ישלם לו על מעשיו. בושה וחרפה שהוא ניצל בצורה מחפירה כזו בנות צעירות ואומללות באמצעות כסף ונעלם כאילו לא קרה כלום. הצעתי לבית המשפט שאני ובעלי נשמור על הבנות ונהיה ערבות שלא יברחו מהמדינה אבל השופטים דחו את הבקשה שלנו".

עו"ד מרדכי ציבין סמוך לבית המעצר של הבנות
עו"ד מרדכי ציבין סמוך לבית המעצר של הבנות

אביה של אחת העצורות הוסיף: "הכסף נגמר לנו. שכרנו דירה ויש לנו המון הוצאות. אני לא יודע איך הבנות יחזיקו מעמד חודשיים בבית מעצר בתנאים נוראיים". שמו של סוחר הגת הגיע גם לידי שוטרי משטרת בולגריה והועבר לטיפול רשויות האכיפה במדינה כדי לברר אם ניתן לבקש את הסגרתו אליה או להעמידו לדין.

עו"ד ציבין, שמטפל בתיק בהתנדבות, הגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בדרישה לשחרר את הבנות למעצר בית מלא. לדבריו, בית המשפט שגה בהחלטתו וניתן להבטיח בתנאי מעצר בית מלא שהן לא תברחנה מבולגריה בתמורה להפקדה כספית גבוהה.

"אני יכול לומר שהרשויות בבולגריה מקפידות מאוד על זכויות אדם בכלל ובפרט של הצעירות העצורות. נגיש ערעור על ההחלטה לעצור אותן ואני בטוח שבית המשפט ישתכנע שניתן להמשיך את המשפט והחקירה כשהן שוהות במעצר בית ולא בבית מעצר. יש לי אמון מלא במערכת המשפט ואכיפת החוק", ציין עו"ד ציבין.

 

בחודשיים הקרובים הן ימשיכו לשהות במתקן המעצר של משטרת ורנה. מתקן, אותו הגדירו בפני בני משפחותיהן כ"לא מתאים למגורי אדם". "זה כוך", סיפרה אחת מהן לאמה, "לא מתאים למגורי אדם. התנאים תת אנושיים. השוטרים איימו שאם נדבר בקול רם בתא הם יכו אותנו. אנחנו בקושי אוכלות ומתפללות לנס שיוציאו אותנו מפה".