היולדת והמדבקה הצהובה בבית החולים לניאדו
היולדת והמדבקה הצהובה בבית החולים לניאדו

משבר הקורונה מספק לא מעט אתגרים לבתי החולים ולמחלקות שממשיכות לפעול בצל הנגיף המשתולל, תוך ניסיון לספק מענים שונים לאוכלוסיות הזקוקות להם ומניעת הידבקויות בתוך המחלקות.

אלא שבבית החולים לניאדו מצאו דרך שנויה במחלוקת לסמן יולדות שבעיניהם חשודות בקורונה - ספציפית יולדות מהחברה החרדית ומערים חרדיות.

יולדת חרדית מבני ברק שהגיעה ללדת בבית החולים, הופתעה לגלות כי היא מסומנת במדבקה צהובה על דש הבגד כחשודה לקורונה - רק בגלל שהיא חרדית ומבני ברק. גורמים המצויים בסיפור סיפרו הבוקר ל-mako כי ביודעה את הסיכונים בילו האישה ובעלה את השבועות האחרונים בבידוד וולונטרי בביתם. ככל הנראה יולדות אחרות, שאינן חרדיות, והגיעו לבית החולים לא זכו לסימון הלא נעים. 

"בימים האחרונים בעקבות פניות רבות שהגיעו מהשטח מנשים חרדיות בבתי חולים התחלנו, פעילות חרדיות בשיתוף עם המטה הפמיניסטי לשעת חירום לבדוק מה קורה בשטח" סיפרה ל-mako פייני סוקניק, פעילה חברתית חרדית. מנהלת עמותת "באשר תלכי", "הקמנו חמל אליו דווחו נתונים בזמן אמת. כבר הצלחנו בפעילות משותפת של החמל והפעילות להוביל לשינוי וחידוד דברים מול בתי חולים. אנחנו קוראות לראשי משרד הבריאות ולמנהלי קופות החולים לעבוד ביחד ליצירת טיפולך מערכתי מידי בנושא – לא יכול להיות שנשים תובדלנה באופן לא מקצועי ולא על סמך נתונים עניניים. לא יכול להיות שבדיקות קורונה ליולדות יערכו יותר זמן מכמה שעות בודדות". 

מבית החולים לניאדו נמסר בתגובה: אנו מטפלים ביולדות מהמגזר החרדי באהבה ובכבוד רב למעלה מארבעים שנה. אנו מבצעים את הטיפול הזה גם בתקופה המאתגרת בה אנו נמצאים. לא נוכל להתיחס למקרה הספציפי מפאת חסיון רפואי. אולם, כלל האבחנות מבוצעות בקפידה רבה למען בטיחות ובריאות כלל המטופלות. כמו כן, קיבלנו בקשה ספציפית להחליף את צבע המדבקה המסמנת את המטופלים /ות שקיים חשש לגביהם לנשאות הנגיף ואנו נבצע את ההחלפה במידי. לא היתה כל כוונה לפגוע במי מהמטופלים/ות. 

ליצירת קשר עם הכתבת: liat.barstav@mako.co.il