אחינועם קרופניק, נערה בת 13, הגיעה לאחרונה לבית הספר שלה בקריית החינוך על שם גינסבורג בחטיבת הביניים האלון שביבנה, כשהיא לבושה במכנסיים שאורכם אינו מגיע עד לברכיים - ואוימה בסילוק מבית הספר. לדברי אמה, חן קרופניק, סגנית המנהלת שלחה אותה לרכזת השכבה, וזו יצרה איתה קשר: "הרכזת התקשרה בצעקות ובסיסמאות ואמרה שהיא שולחת אותה הביתה. הסכמתי, אבל אז המנהלת התקשרה ואמרה לי שהיא תחזיר אותה כרגע לכיתה - ושאם זה מפריע לי שאעביר את הילדה בית ספר, כי יש חטיבה אחרת בעיר שמאשרים בה מכנסיים קצרים, שיער צבוע וקרעים בג'ינס", אומרת האם בשיחה עם mako.  

לבית הספר, כך נטען על ידי האם, יש תקנון לא מעודכן כבר מספר שנים, ובו מצוין חשיבות אורכם של המכנסיים. כאשר ביקשה קרופניק מהמנהלת לפתוח את הסעיף המסוים הזה לדיון – היא סירבה, אף שבהתאם לחוזר מנכ"ל משרד החינוך מדובר בסוגיה שנבחנת בתקנון הבית ספרי, ושאמורה להיקבע בשיתוף התלמידים וההורים - על פי התפיסה החינוכית של בית הספר ושל הקהילה. לאחרונה, בעקבות פנייתה של קרופניק והורים נוספים, החליט בית הספר לקיים דיון בנושא, שמועדו טרם נקבע.

"אני כועסת כי אין פרופורציות ואין הקשבה. כשבאמת צריך הם לא שם, אבל על מכנסיים הם הפכו את בית הספר", מציינת קרופניק. לטענתה, ההנהלה לא מצאה זמן לתלמידה שביקשה לשוחח עם גורם מקצוע, בניגוד למקרה הזה שטופל מיד. "שבוע וחצי קודם הבנות הופיעו באירוע של מגמת מחול, חייבו אותן ללבוש בגד שאיתו הן לא היו יכולות לשים גוזיה. בנות בגיל 12 שמו מדבקות לפטמות כדי שהבגד ייראה טוב. הן רוקדות מול כולם בטייץ קצרצר ובבגד גוף, אבל מכנסיים קצרים לא? פרופורציות. אני בעד תקנון, אבל אני גם בעד הקשבה, הכלה, דיון פתוח ותרבות דיבור", היא מוסיפה.

אמה של אחינועם לא לבדה במערכה. לדברי הילית ויינברגר, אמם של התאומים אלה ואיתי שבכיתה ז', התקנון רחוק מלשקף את התפיסה של הקהילה. "מדובר בבית ספר חילוני, בתלמידים חילונים. זו עוד דוגמה להדתה ולהידרדרות של משרד החינוך. אין שום סיבה שנמשיך לשתוק: תנו לילדות שלנו להתלבש איך שהן רוצות".

"כל שנה בקיץ עולה הסיפור הזה", מוסיפה קרופניק. "עד כמה באמת חינוך הבנות שלנו תלוי באורך המכנסיים שלהן? אני מרגישה שמרוב התעסקות בטפל הם פספסו את כל מה שחשוב. וכמובן שמקפידים יותר עם בנות מאשר עם בנים. יש פה בעיה חמורה במסר שעובר לדור הבא של הנערות: תהיי מצטיינת, תתרמי, תתנדבי, אך כל זה לא משנה - אם את לובשת מכנסיים קצרים את מושעית. אין הקשבה, אין לימוד ערכים, רק התעסקות באורך המכנסיים. אני לא מבינה איך בדיוק אני מגדלת ומחנכת נערה חזקה, שמאמינה בעצמה ובטוחה באיך שהיא נראית, מצטיינת וחברותית, ואז שולחים אותה הביתה כי המראה שלה לא 'נאה'. חשוב לי לציין, לא מדובר בג'ינס קצרצר, אלא במכנסיים רחבים שפשוט לא הגיעו לברך".

ממחוז מרכז שבמשרד החינוך נמסר בתגובה: "קוד הלבוש שמעוגן בתקנון הבית ספרי מחייב בנות ובנים כאחד. המקרה אירע לפני מספר שבועות, התלמידה שהגיעה שלא בהתאם לקוד הלבוש הבית ספרי נתבקשה על ידי מנהלת החטיבה להקפיד על הנהלים בנושא וחזרה לכיתה להמשך יום הלמידה. בשיחה בין האם למנהלת, לעניין הרציונל שמאחורי קוד הלבוש, הביעה האם את מורת רוחה ועל כן בישיבת ועד ההורים הבית ספרית הקרובה, שעתידה להתקיים עוד החודש, יעלה הנושא לדיון".