הטרדות נוספות במעונות ברושים של אוניברסיטת תל אביב: מזה כמה חודשים חווים הדיירות והדיירים במעונות "ברושים" הטרדות חוזרות ונשנות מצד לפחות שניים מאנשי צוות האבטחה. על שניהם הוגשו תלונות הן להנהלת המעונות והן לנציבה הממונה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה אך לטענת הסטודנטיות לא רק שדבר לא נעשה, אלא התלונות מוסמסו.

"כבר יותר מחצי שנה שבמעונות יש מציאות של הטרדות, התנכלויות, הערות פוגעניות וגזעניות וחדירה לפרטיות. המון סטודנטים דיווחו על זה ודיברו על זה וזה לא קיבל מענה ואותם שומרים שעושים את זה עדיין פה. הם שואלים דיירות ואורחות שמגיעות לאורחים למה הן באו? איך הן יבלו את הלילה? מעירים הערות כמו 'תהני בלילה שלך מותק' וכאלה בנוסף יש גם הטרדות מיניות בוטות שלא משתמעות לשתי פנים" אומרת בשיחה עם mako דניאלה ויצנודל, יו"ר התא הפמיניסטי של האוניברסיטה.

"יש במעונות ברושים יותר מ-1700 סטודנטיות וסטודנטים שלא מקבלים מענה להטרדות מיניות והתנכלויות וגם במעונות אינשטיין המצב דומה. עלו גם עדויות מסטודנטיות שרצו להגיד תלונה אבל בעלי תפקידים במעונות שיכנעו אותן לרדת מזה" היא מוסיפה, "לא יכול להיות שבשיכון ובינוי אסרו כניסה של שליחי מזון וקניות למעונות בגלל שהיו הטרדות מצידם אבל אותם שומרים עדיין עובדים פה ואין מענה יותר מחצי שנה. הסטודנטיות פה חיות בפחד". 

בעקבות המצב פנו בשבוע שעבר נציגון ארגון "אקדמיה לשוויון" ביחד עם התא הפמיניסטי של האוניברסיטה וועדי דיירי מעונות ברושים ואיינשטיין לאוניברסיטה ולשיכון ובינוי בדרישה להתערבות מיידית נוכח ההטרדות וההתנכלויות שחווים הסטודנטים והסטודנטיות.

"אנו פונות אליכם בדרישה להתערבות מיידית בפרשת ההטרדה, ההתעמרות וההתנכלות אשר פוגעת קשות בחייהםן של הדיירות והדיירים במעונות האוניברסיטה. נודע לנו על קיומה של הבעיה כבר בפברואר האחרון, ומאז המצב מחמיר בהתמדה" נכתב במכתב, "הנהלת המעונות עושה מאמצים להשתיק את התלונות ונמנעת מלטפל בהן. עובדי האבטחה שבהם מדובר ממשיכים בעבודתם, והסטודנטיות שהגישו תלונות הופכות לקורבנות של התנכלויות ואיומים. הנפגעות מההטרדות פוגשות יום-יום את המטרידים ונאלצות להישמע להוראותיהם כנציגי הביטחון בתקופת חירום".

"אנחנו קוראים להנהלת שיכון ובינוי לפעול מיידית להרחקת אנשי הביטחון המטרידים מהמתחם, ולהעביר מתפקידו את מנהל המעונות לפחות באופן זמני עד שיתבררו התלונות. אנחנו קוראות לאוניברסיטת תל-אביב להגן על הסטודנטיות והסטודנטים שלה ולפעול מול שיכון ובינוי כדי להבטיח את בטחונםן של דיירי המעונות" הוסיפו הסטודנטיות.

זו לא הפעם הראשונה שהסטודנטיות במעונות ברושים מוצאות את עצמן מוטרדות, במרץ האחרון פורסם ב-mako כי באחד השבילים החשוכים שמובילים מהחנייה למעונות מופיע מדי פעם גבר שמכנסיו פתוחים ונוגע בעצמו. לפי העדויות, לפחות 5 נשים צעירות כבר פגשו אותו לאחרונה וההערכות הן שמספר גדול בהרבה פגשו בו בדרכן. 

בעקבות פניית mako לאוניברסיטה הוחלט לתגבר את תאורת החוץ וכן יחידת הביטחון של האוניברסיטה תגברה את הסיורים במקום הסמוך למעונות, אלא שלטענת סטודנטיות המתגוררות במקום הדבר עוד לא קרה והמטרידן ממשיך להופיע מדי פעם בשבילי המעונות. 

 

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: לפני מספר חודשים התקבלה תלונה על הטרדה מצד אחד מאנשי צוות האבטחה. בעקבות המקרה האוניברסיטה עשתה בירור מסודר וחידדה את הנהלים, וכעבור זמן קצר העובד סיים את עבודתו באוניברסיטה. באשר לתגבור התאורה בשבילי המעונות - השטח המדובר מיועד לבנייה ובקרוב יחלו עבודות תשתית במקום.

 

תגובת חברת שיכון ובינוי נדל"ן: כשאירוע של הטרדה מובא לידיעת החברה, בין אם מדובר בעובדי החברה או בנותני שירותים מטעמה, ובכלל זה מאבטחים המועסקים באמצעות חברות שמירה חיצוניות, הנושא מטופל בצורה מקצועית, עפ"י דין ובמלוא החומרה. הנושא נמצא בטיפול על ידי הממונה על הטרדות מיניות אצל כלל הגורמים הקשורים לנושא. פנינו לאקדמיה לשוויון לקבל פרטים נוספים שיאפשרו התייחסות עניינית לטענות החמורות שהועלו.

 

ליצירת קשר עם הכתבת: liat.barstav@mako.co.il