שלשום קבע בית המשפט הקפריסאי כי הצעירה הבריטית שהתלוננה כי נאנסה על ידי 12 צעירים ישראלים בדתה את סיפור האונס. למרות הכרעת בית המשפט, נשים רבות בוחרות להמשיך להאמין למתלוננת. אחת מהן היא ד"ר רוחמה וייס, חוקרת ומרצה לתלמוד, שהחליטה לגלם את תחושותיה במעשים, ולארגן נסיעה של תומכות ישראליות שיגיעו לקפריסין ויצטרפו למפגינות המקומיות כדי לתמוך בצעירה ביום מתן גזר דינה.

"באינטואיציה שלי הבנתי שאני לא יכולה לנהוג אחרת", סיפרה ל-mako ד"ר וייס, 53, על הרגע בו החליטה שעליה לנסוע לקפריסין. "אם מתהפכת לי הבטן כל כך הרבה זמן זה אומר שאני צריכה לקבל החלטה. כשלי זה קרה לא האמינו לי, לא היו שם בשבילי. אני רוצה לומר שזה לא יקרה יותר. זה נדר לעצמי ולדורות הבאים. אנחנו צריכות להיות שם ולהגיד שלא ניתן שישתיקו יותר נשים. אישה שמגיעה עם חבלות באיבר המין לבית חולים אחרי ש-12 נערים חדרו אליה וצילמו אותה בניגוד לרצונה – אין לי כאן שאלות מוסריות". 

ובסוף אמרתי לעצמי, תראי מה את הולכת להרוויח במחיר של פגישה טיפולית אחת... בטיפול אפשר ונכון לדבר על החוויה האיומה של...

Posted by Ruhama Weiss on Tuesday, December 31, 2019

"זה צריך להיות טיול בר מצווה במקום נסיעה לאיה נאפה, זה שיעור חינוך"

"אני מתכוונת להפגין באופן דמוקרטי וחוקי נגד החלטת בית המשפט", אומרת וייס. "אני מכירה את התרגיל המשטרתי של להפוך מתלוננת לעדת שקר, ליוויתי צעירות וילדים לחקירות משפטיות ושום דבר לא יצא מזה. אני יודעת כמה קשה להתלונן. אני רוצה לעמוד שם עם דגל ישראל, עם שלט 'אחותנו את', ועם שלט בעברית ובאנגלית – 'מאמינות לך'. אני רוצה לומר לה שיש בריתות יותר חזקות מהברית בה אני שייכת למדינה שהנערים גסי הרוח האלה שייכים אליה.

"בצעד הזה אני רוצה לומר משהו לחברה הישראלית, להורים של הנערים ולחברים שלהם: אני רוצה לומר שזו לא התנהגות שאנחנו נעבור עליה לסדר היום. זו גם היהדות שלי. לראות אותם רוקדים עם הכיפות זה אחד הדברים ששברו אותי. אני חושבת שאלוהים יושבת בשמיים ובוכה. אין מקום בדת היהודית ובחוויה היהודית והישראלית שלי לדבר הזה. 'לא תעמוד על דם רעך' זה הסיפור הזה מבחינתי".

וייס מספרת שעורכת הדין הקפריסאית של המתלוננת הייתה מאושרת לשמוע על היוזמה הישראלית. מאז פרסום הפוסט אומרת וייס שהיא מקבלת טלפונים רבים מגברים ונשים שהפרשה הזו מדירה שינה גם מעיניהם, והיא מזמינה אנשים נוספים להצטרף אליה. "קפריסין קרובה, וב-400 ש"ח אפשר להגיע לשם. זה צריך להיות טיול בר מצווה ובת מצווה לילדים ולילדות במקום נסיעה לאיה נאפה. זה שיעור חינוך", היא אומרת.

הטיסה המתוכננת אמורה לצאת ביום שני הקרוב, והחזרה ארצה תהיה אחרי מתן גזר הדין ביום שלישי. לדברי וייס, הנסיעה מתואמת עם עורכת הדין הקפריסאית ועם הפעילות המקומיות, שיחכו לאורחות בשדה התעופה וידאגו להן למקומות לינה. 

לפרטים נוספים על הנסיעה ניתן להתקשר למס' 054-3058442

למה אנחנו מאמינות למתלוננת מקפריסין