אקורד צורם בסיומה של אולימפיאדת הפיזיקה הבין-לאומית שנערכה השבוע בישראל? במהלך טקס חלוקת הפרסים שהתקיים אתמול (א') נמנע שר החינוך, הרב רפי פרץ, מללחוץ את ידה של, קאן לין נגויין, הזוכה הוויאטנמית, זאת לעומת הזוכים הנערים, שכן זכו לקבל לחיצת יד מהשר. 

"אחרי שבוע שהנערים התחרו וטיילו בארץ הגיעה טקס הסיום בו חולקו המדליות והפרסים לזוכים. הגיעו אליו גם המשתתפים וגם המלווים שלהם, צוותי הוראה גדולים מכל העולם. הרב רפי פרץ עלה כדי להעניק את הפרסים לארבעת המתחרים הטובים ביותר באולימפיאדה - 3 נערים ונערה אחת. לשלושת המתחרים הוא לחץ את היד וכשהיא עלתה הוא רק העניק לא את התעודה מבלי ללחוץ את ידה" מספרת אחת העדות לאירוע.

"אנשים בקהל מאוד שמו לב לזה, זה לא עבר בלי תגובה. היו המון לחשושים מצד אנשים מכל העולם כמה שזה מביך, לא ייצוגי, שזו בושה לישראל כמדינה מארחת. אנשים מצאו את זה מאוד מעליב זה היה ממש צורם. אם באמת כל כך מפריע לו ללחוץ את יד של נערה, אז שלא יעלה מראש לבמה. אבל אם הוא מתעקש אז שיבלע את זה. יש לי פרופסורים דתיים שלוחצים לי את היד – דרך ארץ קדמה לתורה".

מקורבים לשר אומרים כי לא מדובר בעניין הלכתי, אלא בבלבול שנבע מהעובדה שהנערה הייתה הראשונה לעלות לקבל את הפרס וכללי הטקס לא היו ברורים לשר.

שר החינוך לוחץ את ידו של אחד הזוכים באולימפיאדת הפיזיקה (צילום: יוסי איפרגן, לע"מ)
שר החינוך לוחץ את ידו של אחד הזוכים באולימפיאדת הפיזיקה | צילום: יוסי איפרגן, לע"מ

אולימפידת הפיזיקה הבין-לאומית, שנערכה השנה לראשונה בישראל, היא תחרות פיזיקה שנתית לתלמידי תיכון. השתתפו בה 360 תלמידים מ- 78 משלחות מרחבי העולם, וכן 250 מלווים ואורחים. את המשלחת הישראלית ייצגו חמישה תלמידים.

התלמידים עברו סדרה של מבחנים אשר נבדקו על ידי צוות מומחים לפיזיקה שגויס במיוחד לשם מטרה זו. בתום הבדיקה נקבעו ציוני התלמידים המתמודדים. בשלב השני, נבדקו המבחנים פעם נוספת על ידי המלווים של התלמידים המתמודדים בשלב השלישי והאחרון נקבעו הזוכים במדליות (זהב, כסף וארד) וכן מצטייני התחרות.

תלמידי הנבחרת הישראלית זכו בחמש מדליות – 2 זהב, 2 כסף ואחת ארד.

תגובת משרד החינוך והשר רפי פרץ טרם התקבלה