רכבת הרים מטלטלת: אמש (שני) פרק הבכורה של סדרת הדרמה, "גוף שלישי", יצא לדרך. הסדרה הציגה על המסך, את סיפורם של בני זוג שאחרי שנים של ניסיונות בלתי פוסקים וכואבים, החליטו לפנות כמוצא אחרון להליך פונדקאות. הכל כדי להגשים את חלומם - ולהפוך להורים.

רגע לפני עליית הפרק, כוכבת הסדרה, רותם סלע אשר מגלמת את דמותה של אלי, פרסמה פוסט בו שיתפה את התחושות שלה. "מעט מאוד פעמים דמות נכנסת לך מתחת לעור, מכאיבה לך. המסע להפוך אליה היה כל כך מטלטל, היא הכניסה בי המון עצב וכאב - ובעיקר היא נכנסה לי לתוך הנשמה", כתבה סלע וסיכמה בהקדשה: "אלי מוקדשת לכל הנשים אי שם, שהדרך להביא ילדים לא הייתה פשוטה עבורן. שעברו ניסיון ועוד ניסיון, קיוו שהפעם זה יעבוד - אבל אז הגיעה עוד אכזבה שצרבה את נפשן".

אותן נשים עליהן סלע כתבה, אלו שעברו ניסיון אחר ניסיון, התמודדו עם אכזבות וחלמו על היום בו יגיעו למי למנוחות, שיתפו מיד בתום הפרק המטלטל את התחושות ברחבי הרשת החברתית. 'וואו: כמי שעברה את רכבת ההרים הפסיכית הזאת ויודעת כמה הקושי הזה מטלטל, מה זה עושה לאישה ומה זה עושה לזוגיות - מזדהה. רותם ריגשת", כתבה אחת הגולשות ואחרת הוסיפה: "בתור אחת שעברה טיפולי פוריות לא הפסקתי לבכות. סדרה בועטת בבטן - מחכה לפרק הבא".

"בתור אחת שעברה טיפולי פוריות לא הפסקתי לבכות"

וזה לא נגמר כאן. אם נוספת תיארה את הדרך הארוכה שעברה עד שהגשימה את חלום ההורות. "כמה בכיתי, כמה עברתי בחיים שלי בשביל הנסיכה שלי", כתבה, "לקח לי 14 שנים. לא לוותר על ילד לעולם". "מדהימים. ממש מעבירים את הקושי והכאב בכל תהליך טיפולי פוריות וכל הדרך לפונדקאות. החזיר אותי אחורה לימים של טיפולי פוריות. לקח לנו חמש שנים וזכינו בשני ילדים מדהימים", אחרת הוסיפה. "התלבטתי אם להמשיך לראות ולגרום לעצמי הרבה בכי במהלך הסדרה, בסופו של דבר ישנו עם בעלי והעלינו זיכרונות", נכתב בתגובה אחרת.

אלא שבאחת התגובות, אישה תיארה באומץ את מה שהצד השני חווה: "לא נשמתי רוב הפרק. היה לי מרגש ועצוב לראות ואפילו להרגיש את התחושות של האם המיועדת כפונדקאית בעצמי. משחק מדהים של כל השחקנים, הבליינד דייט עם הזוג המיועד היה מרגש". 

גם נשים שלא התמודדו עם בעיות פוריות מצאו את עצמן מתרגשות מהסיטואציה. "קשוח, כואב ומכאיב. בעיני זה בגדר גילוי כי זה עולם כל כך שונה ממה שאני מכירה. אלו שנכנסות להיריון בקלות לעולם לא יבינו את אלו שעוברות את המסע הזה שמתואר בסדרה. זאת מציאות של לא מעט זוגות - וזאת פעם ראשונה שאני נחשפת לדבר כזה. עד עכשיו אני עם גוש בגרון רוצה לבכות מרוב שזה השפיע עליי. העלתם נושא מאוד כאוב ולא כל כך מדובר. תודה, מחכה לפרק הבא", כתבה אחת הגולשות.

"לא נשמתי רוב הפרק. היה לי מרגש ועצוב לראות ואפילו להרגיש את התחושות של האם המיועדת כפונדקאית בעצמי"

לצד הנשים שהמסע כבר מאחוריהן, היו כאלו שסיפרו כי הן בעיצומו. "בתור אחת שעברה ועוברת את הטיפולים האלה אני חייבת להגיד תודה", כתבה, "תודה לכל מי שכתב את הסדרה הזאת. תודה על המודעות לנשים שעוברות את זה". "בתור זוג בדרך לפונדקאות שצופה, רותם שיחקה מדהים ונגעה לליבי", אחרת הוסיפה.

מעיין אדם, שצפתה גם היא בפרק הבכורה, שיתפה בפוסט את התחושות שהגיעו עם הציפייה. "כל הפרק חשבתי עליכן, על הנשים שנלחמות להיות אימהות", כתבה אדם, "ואני יודעת שזה נשמע מוזר אבל עדיין מרגישה שאני חלק מהקבוצה הזו. כל כך הרבה שנים הייתי בכמיהה לילד שלא בא, זה עדיין זורם לי בדם. מסתבר ששבעה חודשים לא מרפאים כאב בן שבע שנים, שהופך לחלק מהזהות של כל אישה שרוצה להיות אמא ולא מצליחה. מכל סיבה, מקווה שבעוד חודשיים אפרד מהחלק הזה בזהות שלי, ומאחלת לכולן להפרד ממנו גם".

מעיין אדם (צילום: מתוך "עמוד האינסטגרם של מעיין אדם")
צילום: מתוך "עמוד האינסטגרם של מעיין אדם"

גם מאיה ורטהיימר שיתפה את תחושותיה לאחר השידור. "מצאתי את עצמי מתנתקת ריגשית באיזה שלב", כתבה בסטורי שהעלתה לאינסטגרם, "זה בדרך כלל קורה כשאני עומדת מול משהו שהוא כואב מדי עבורי כדי להכיל - לכן אני מבינה שמדובר על סדרה מאוד טובה".