ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, ימים בהם הפחד מחלחל פנימה. מסתגרים, מתבודדים ומנסים לייצר לעצמנו מקום רגוע שלו ומשפחתי, ככל שניתן.

המציאות הזו עלולה להקצין ולהסלים מצבים של אלימות במשפחה. הלחץ מחלחל למעגלים השונים העוטפים אותנו ונותן את אותותיו בכל. משבר הקורונה עלול להוביל לעליה חדה במקרי האלימות נגד נשים וילדים בעיקר בשל מתח נפשי, קשיים כלכליים ואי ודאות בכל תחומי החיים.

בימים בהם השיגרה מופרת על ידי אויב מחוץ, הלחצים פנימה גוברים ונוגעים בכולנו. הפחד מהדבקות וחולי, אי הודאות הכלכלית, הימצאות המשפחה יחד למשך זמן רב, עבודה מתוך הבית, העסקת הילדים אשר אינם יוצאים למוסדות חינוך – יש בכל אלו כדי לייצר לחצים פנימה אל תוך הבית, בכל משפחה אשר תהיה.

תמונות פסטורליות של למידה מרחוק, זמן איכות זוגי ומשפחתי, משחקי קופסא סביב השולחן וארוחות משפחתיות – סיטואציות יפות כאשר המדובר במערכות בריאות המסוגלות להכיל גם מצבי לחץ ופחד.

אך לא כך הדבר כאשר מדובר בדינמיקה של מערכות יחסים אלימות - ללחצים מבחוץ השפעה רבה על המתרחש פנימה.

לצערנו, מניסיוננו הרב, אנו עדים לעלייה משמעותית של התרחשות מקרי אלימות במשפחה בעתות לחץ ומשבר, כמו גם לאחר שבתות, חגים וחופשות - זמנים בהם ההמצאות יחד בבית מעצימה את סיר הלחץ הקיים ממילא במערכות אלימות ומגבירה את הסכנה.

בימי שיגרה, היציאה למקום הלימודים או העבודה, מאפשרת לאישה הסובלת מאלימות מבן זוגה הפוגות ובריחה מהאלימות. במשבר הקורונה הנוכחי כל אלו אינם קיימים. הבידוד הביתי עלול לייצר מתחים נוספים, הניתוק מגורמי התמיכה של האישה גורם להן להסתגרות נוספת, וההימצאות האינטנסיבית בחלל אחד עם בן הזוג האלים לא מאפשרת לה לפנות למוקדי תמיכה.

הבידוד בתקופת הקורונה מייצר זרז להסלמה של תופעות אלימות בין בני זוג, ולצערי אנו כבר מרגישים זאת גם בכמות הפניות לקו החירום של מקלטי בת מלך שעלתה פי 3 כבר בימים האחרונים.

בימים אלו של חוסר ודאות והתכנסות פנימה כדי להגן על היקרים לנו, בואו נפנה את המבט החוצה, נהיה ערים וקשובים אל אלו המתמודדות לא רק עם וירוס הקורונה אלא עם סכנה נוספת מבית.

ואלייך, אם את מרגישה כי האלימות כלפייך מתעצמת, אם סף הלחץ, האיומים והפחד עולים, נסי למצוא דמויות ועוגנים שתוכלי לשתף - משפחה, חברים, פני לקווי ייעוץ לקבלת הכוונה וסיוע.

אולי את, אני וכולנו בבידוד - אבל את לא לבד!

הכותבת היא יו"ר עמותת בת מלך המפעילה מקלטים לנשים נפגעות אלימות במשפחה מהציבור הדתי והחרדי

מספר הקו החם של עמותת בת מלך – 1-800-292-333
לדף הפייסבוק של בת מלך לחצו כאן