נשים שמצליחות לצאת ממערכת יחסים אלימה יודעות: לו היו נשארות, זה היה יכול להיגמר רע מאוד. אבל הרבה פעמים קשה עד כדי בלתי אפשרי לעזוב, ולעתים הסוף טרגי. בכלי התקשורת הזרים מתפרסם היום סיפורה העצוב של אלכסנדרה שפושניקובה, צעירה בת 20 מהעיר סרנסק שברוסיה, שנרצחה השבוע בידי בן הזוג שלה אולג מישדייב, עובד במתקן לשטיפת מכוניות, בן 20 גם הוא.

שפושניקובה נמצאה על ידי המשטרה המקומית במקלחת דירתם המשותפת, וגורמים מקומיים מסרו שכפי הנראה מתה מפציעת ראש כיומיים לפני שנמצאה. בזירת הרצח נמצאו פטיש, סכין ומקל סנוקר – ומישדייב שנעצר על ידי המשטרה הודה שהשתמש בהם כדי להרוג אותה. בנוסף, נמצאו בדירה חמישה בקבוקי וודקה ריקים, ובמשטרה סבורים כי הגבר רצח את בת זוגו כשהיה שיכור.

אלכסנדרה שפושניקובה

זה היה עוד סיפור מזעזע על רצח נשים אלמלא פרק נוסף שהתרחש מוקדם יותר, שהופך אותו למחריד פי כמה. לפני כשנה נעצר מידייב לאחר שתקף את שפושניקובה, הכה אותה ונשך את אפה. הפציעה במרכז הפנים הייתה כה חמורה עד שהרופאים לא הצליחו לחבר את האף והכריזו על הפציעה הקשה כבלתי הפיכה. מידייב לא נכנס לכלא בעקבות האירוע ההוא בזכות שפושניקובה עצמה, שסלחה לו ואף התחננה בפני השופט שישחרר אותו. הוא נשפט לשנה וחצי שנות מאסר על תנאי, יצא לחופשי וחזר לחיות עם בת זוגו בדירתם המשותפת. למרבה הצער, השניים לא חזרו לחיות באושר ובעושר – והסיפור הסתיים השבוע ברצח המזוויע.  

עינת סגל, עובדת סוציאלית בתוכנית דף חדש של קרן ידידות טורונטו, המסייעת לנשים נפגעות אלימות ששהו במקלטים לצאת ולהתחיל בחיים עצמאיים ללא בן הזוג האלים, מתארת מציאות עגומה בהקשר הזה: "רוב הנשים היוצאות ממקלט לנפגעות אלימות חוזרות תוך כשנה לבן הזוג האלים", היא אומרת. הסיבות, לדבריה, רבות: תחושת חוסר מסוגלות, דימוי עצמי נמוך, בידוד משפחתי וחברתי, פחד מוות מבן הזוג ותלות כלכלית בו לצד היעדר תמיכה מספקת של מערכת המשפט, בתי הדין ושירותי הרווחה. "חיוני ואף קריטי לספק לנשים שיוצאות מהמקלטים רשת תמיכה, כיוון שרבות מהנשים האלה צריכות לראשונה להתנהל באופן עצמאי מבחינה כלכלית ואישית. החדשות הטובות הן, שעם תמיכה וליווי נכונים אפשר להחזיר לנשים האלה את תחושת המסוגלות והשליטה בחייהן עד כדי כך ש-96% מהנשים שהשתתפו בתכנית התמיכה שלנו פתחו בדף חדש ובחיים חדשים במנותק מבן הזוג האלים".