ח"כ שרן השכל לא הייתה יכולה לחשוב על יחסי ציבור טובים יותר ממה שזימן לה בתחילת השבוע יו"ר הסיעה דודי אמסלם כשביקש להדיח אותה מהמפלגה, לאחר שהודיעה שתימנע מהצבעה בעד חוק המרכולים. "לא התכוונתי לרכוב על הסיפור הזה בכלל", היא מספרת. "שמעתי דרך התקשורת שהחרדים ודרעי קפצו עם הצעת חוק שלא קשורה לשום דבר. שאחרי משבר הרכבת הם מנסים לבוא ולכופף לנו את היד. זה היה דבר חמור בעיניי. אמרתי שזה חוק שיהיה לי קשה להצביע בעדו. התחיל נגדי מכבש לחצים ושכנועים אגרסיביים. אם זה לשכת ראש הממשלה, יו"ר הסיעה הקודם, ביטן ואז אמסלם. אחרי שראו שאני לא משנה את דעתי, הודיעו שידיחו אותי מהמפלגה".

את ההודעה כי אמסלם פועל להדחתה בכלל שמעה כשישבה בחדר האיפור באחד מאולפני הטלוויזיה. "אף אחד לא התקשר אלי להגיד לי את זה. לא שלחו מייל. כלום. אני צריכה לשמוע את זה דרך התקשורת. מעולם הליכוד לא פנה להליך כזה שבו מראים את הדלת לחבר כנסת שמצביע נגד הקואליציה. כולל מורדים בתקופת ההתנתקות. בוודאי שלא לחבר כנסת שרק הודיע שיימנע, אקט שכיח כאשר חבר כנסת לא מוכן להצביע נגד צו מצפונו. אני לעומת חברים רבים לא באתי ולא דרשתי שום דבר בשביל שאצביע. זה היה עניין אידיאולוגי נטו".

מעליב שלא הודיעו לך אישית ומעליב עוד יותר שרוצים לזרוק אותך.
"זו תחושה שמישהו מגיע אליך הביתה ואומר לך 'תארזי את המזוודות ותצאי מהבית. אנחנו מעקלים לך אותו'. את משקיעה בליכוד כל כך הרבה אנרגיות וזמן שבאים על חשבון החיים האישיים שלך. על חשבון בן זוגך, המשפחה והחברים. פוליטיקה זה ויתור אדיר ואז לשמוע שהשתמשו נגדי בכזה צעד קיצוני ואגרסיבי. לחשוב שבית הדין יורה לי איך להצביע, זה בלתי נתפס. אגב, גם אמיר אוחנה אמר שהוא לא יודע איך יצביע. אותו לא לקחו לבית הדין. אי אפשר לבוא ולהלך אימים על חברת כנסת. הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות דמוקרטית בסיסית. אמסלם לא ישלול אותה ממני".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

ראש הממשלה הפציר בך להצביע בעד באופן אישי.
"נקראתי גם ללשכת נתניהו. לא אספר על מה היה שיחה ביני לבין ראש הממשלה. זו הייתה שיחה עניינית, אידיאולוגית. יצאתי ונכנסתי שלוש ארבע פעמים מהלשכה באותו היום. זה העמיד אותי במצב בלתי אפשרי – 'ראש הממשלה מבקש ממך'".

ואז?
"להגיד לא לראש ממשלה זה כמעט בלתי אפשרי. אבל בסופו של דבר לא הגעתי להצביע".

אירוני שדווקא אמסלם שהלך על המהלך נגדך בכל הכוח, איים רק לפני כמה חודשים שיצביע נגד הקואליציה בהצבעה קריטית על התקציב.
"ניסו לעשות נגדי מהלך תקדימי שמעולם לא קרה בליכוד. אמסלם הודיע שיצביע נגד הקואליציה כשהייתה ברוב דחוק של 61 חברי כנסת. זה היה אז איום ממשי. אז אם אותי מדיחים, שידיחו גם אותו. הייתי מוכנה לסנקציות כמו השעיה מוועדה, אבל דבר כזה לא תיארתי לעצמי".

למה את חושבת שהשתמשו דווקא נגדך בנשק יום הדין?
"מסתכלים עליי ורואים אישה צעירה שנראית להם בלי מספיק ניסיון פוליטי, שאפשר לנהל אותה ולגרום לה לרוץ להצביע. עורך הדין של הליכוד אמר לי בדיון שאני צריכה להתבגר. השופטת ביקשה למחוק את ההערה הזו מהפרוטוקול. אם התבגרות פוליטית אומרת שאני צריכה להיות צינית או פופוליסטית, אני מאחלת לעצמי להישאר צעירה. ועם זה שאני צעירה, הם מצאו את עצמם בסיטואציה שבה יחסי הכוחות התהפכו. יצאתי לציבור ולתקשורת ונתתי פייט. הם גרמו לעצמם ולליכוד נזק אדיר. פוליטי, ערכי ותדמיתי".

אז המניע הוא שוביניזם טהור?
"את רואה עוד חבר כנסת שמודיע שיימנע ובמקום להגיע איתו להבנות מנסים להדיח אותו? קחי את חבר הכנסת שיוצר מבוכה גדולה מאוד לליכוד לפחות פעמיים בשבוע. יוצא נגד ראש הממשלה, מודיע שלא יצביע עם הקואליציה ואותו, משום מה, לא זימנו להליך הדחה".

לנחש? אורן חזן?
"בוודאי. דודי אמסלם פוחד ממנו. הוא נכנס לתפקיד חדש ולנעליים הגדולות של ביטן, אז הוא חשב שיוכל לעשות שרירים על חברת כנסת צעירה ולהוכיח שהוא יו"ר קואליציה חזק. יש משהו במראה שלי שהוא נגיש. אנשים חושבים שאפשר לנצל את טוב הלב שלי, לעשות עליו סיבוב. אבל כשפותחים מולי במאבק, מגלים את לוחמת המג"ב שאני. אני יורקת אש בחזרה. לא יצליחו להביס אותי. אותי לא מכופפים בכוח".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

"ניסו לעשות עליי ספין רגשי. בסופו של דבר זה עשה לי יחסי ציבור"

כדור השלג הזה החל לצבור תאוצה בנובמבר. עבודות הרכבת בשבת גרמו למשבר קואליציוני. ליצמן התנפח והודיע על התפטרותו ממשרד הבריאות. דרעי בעל החושים הפוליטיים מהמחודדים, יישר קו והודיע שהשבת יקרה גם לו וביושבו כשר הפנים לא יאפשר יותר פתיחת מרכולים, סופרמרקטים וחנויות נוחות בשבת. "זו מהומה על כלום. המפלגות החרדיות מנצלות את החולשה שיש כרגע, את חוסר היציבות הרגעית ועושות שרירים", מסבירה השכל בלי להשתמש במילים המפורשות, כי ים החקירות סביב ראש הממשלה הופכות אותו לסחיט פוליטית.

"העמדות החרדיות נוקשות", השכל מספרת. "כשאני ביקשתי לחוקק חוק שיתיר לפסולי חיתון להתחתן בשגרירויות בישראל במקום לנסוע לחו"ל, אמרו לי 'לא', אי אפשר לגעת בסטטוס קוו. אז שמתי את החוק בצד. אבל למה החרדים כן יכול לגעת בסטטוס קוו? חוק המרכולים הוא חוק רע, שגורם לליכוד לדמם מנדטים, לתת אותם במתנה ליאיר לפיד. זה חוק שמתערב וכופה אורח חיים על הציבור החילוני. הוא יוצר חוסר שוויון מפלה בין עיר אחת לאחרת. בתל אביב יהיו חנויות פתוחות כי הם חוקקו חוק עזר שאי אפשר לגעת בו. המרקם המשותף בארץ הזו כל כך עדין וכל דבר קטן יוצר קרע. זה לחזור לשנות התשעים לימים שהיה פה שסע אדיר בין חילוניים לדתיים. ימים של שנאה וגידופים ואלימות. רוב ראשי הסניפים, ראשי הערים, חברי הכנסת והשרים של הליכוד התנגדו לו. קיבלתי אין סוף הודעות ושיחות טלפון עם תמיכה וחיזוקים מהאנשים שלנו. בסופו של דבר, הסיפור הזה עשה לי שירות טוב. אמסלם עשה דבר שבלתי ייעשה, אבל על הדרך עשה לי יחסי ציבור".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

את רק קדנציה אחת בפוליטיקה. עדיין טירונית פוליטית. לא פשוט להתמודד מול מסכת לחצים שמגיעה מהכי גבוה.
"ניסו לשכנע אותי בצורה אגרסיבית וניסו גם לעשות עליי ספין רגשי. לשים לי על הכתפיים את מלוא האחריות שאם אני לא מצביעה עם הקואליציה, הולכים לבחירות. עניתי שזה לא יקרה. אני יודעת טוב מאוד ששום תרחיש כזה לא יקרה. דרעי וליצמן לא יכולים ללכת לבחירות. דרעי בקושי עובר את אחוז החסימה. יש תיכף בחירות ברשויות המקומיות ושני החבר'ה האלה צריכים את המשרדים הממשלתיים שהם יושבים בהם כדי לסייע בשטח. הם לא יכולים בזמן הזה לאבד את הכוח שלהם".

ועדיין, היה סיכוי קטן שתרחיש הבחירות יתממש.
"בנושא כזה, הציבור שלי מצפה ממני להפיל את הכנסת וללכת לבחירות".

העזת איפה שאופיר אקוניס, למשל, השתפן. הוא אמר שזו הצעת חוק הזויה שהוא מתעב ובכל זאת הצביע בעד. התאכזבת ממנו?
"את לא יודעת איזה לחצים מופעלים עלינו כפוליטיקאים. כשאתה שר, האחריות שלך גדולה יותר והסנקציות שיכולים להפעיל עליך, כבדות יותר. זה לא משנה מה אני חושבת. בפריימריז, הציבור שלנו זה שיחליט אם הוא מאוכזב או לא ואם הוא יצביע לך על סמך הפעולות שנקטת".

אגב, בוחרים. אמסלם ואת תיפגשו בקלפי, מה שנקרא. ברשימות חיסול בפרמייריז.
"מי שינסה עשות עליי פוטש ימצא עצמו במאבק. בוחרי הליכוד יודעים להקיא מתוכם את מי שלא עושה הרבה כבוד לתנועה", אומרת השכל ופותחת מסמך בסלולרי. היא מקריאה לי נתונים בהנאה: "קיבלתי כמעט פי שתיים קולות מאמסלם. לי הצביעו 4,100. לו הצביעו 2,400. יואב קיש קיבל 1,280 קולות. מיקי זוהר קיבל 1,906 קולות. נאווה בוקר זכתה ב-800 קולות בלבד. אני מאמינה שבבחירות הבאות אני רק אתחזק. בחודשים האחרונים, אני רואה חברי כנסת שיוצאים נגדי ברשתות החברתיות כי רואים שאני מתחזקת. הבחירות הבאות יהיו מאבק מאוד קשה. 15-16 חברי כנסת בלבד יישארו, כל השאר יהיה דם חדש. אז הסכינים התחילו להישלף והם מכוונים אליי. אפילו גלעד ארדן חושש ממני".

מה את סחה.
"גלעד ארדן התבטא נגד החוק לאי הפללה. הוא אמר שבמשמרת שלו לא תהיה אי הפללה. אמרו לי, את החדשה, הצעירה, תכופפי את מספר 2 בליכוד? אז כן. יצאתי למאבק ולא ויתרתי. זה נגמר בזה שארדן כינס מסיבת עיתונאים שמעליו שלט 'אי הפללה באחריות'. מאז הוא מתבטא נגדי. גם בסבב הזה של המרכולים".

הליכודניקים החדשים נחשבים סוס טרויאני במפלגה. זה שאת ברשימות ההצבעה שלהם, גם אולי יוצר את האנטגוניזם כלפייך.
"כל השיח הזה על הליכודניקים החדשים יצא מכלל פרופורציה. אני מכירה את רוב החברים שמשתייכים לליכודניקים החדשים, רובם ימין מרכז שמאמינים בערכי התנועה של הליכוד. הבעיה איתם שהם מייצרים אויבים בכך שהם קבוצה גדולה עם השפעה אדירה בליכוד, הם מודיעים במי יתמכו ובמי לא, ולכן מייצרים נגדם דה לגיטימציה. שימי לב מי מתבטא נגדם. אלו שהם לא כוס התה שלהם, כמו חזן, מירי רגב, מיקי זוהר. ארדן, גילה גמליאל וצחי הנגבי למשל לא ישמיעו מילה אחת נגדם כי הם ברשימות הנכונות".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

"אם היו מדברים על ידי כמו יאיר נתניהו הייתי מגיבה בחריפות"

השכל (33) כבר לא קלולסית פוליטית, כפי שהתקשורת אוהבת לצייר אותה. אמנם אין באמתחתה חקיקות מסעירות או מאבקים גדולים קודמים שהיא מזוהה איתם, להוציא אולי את הצעת החוק הפרטית שהגישה לאי הפללת צרכני קנאביס ומה שמכונה חוק ערוץ 20. ובכל זאת, מים רבים זרמו בנהר מאז שדני דנון מונה לשגריר באו"ם, והשכל, שמשובצת במקום ה-31 ברשימה, הושבעה כחברת כנסת. כבר שנתיים וחצי שהיא בתפקיד וכמו בשנות כלב, זה נחשב הרבה יותר. היא חידדה את הקילר אינסטינקט שלה ולמדה לעשות את השיקולים מתי כדאי להיות נוקבת ובמי נכון להיכנס. קלטת יאיר נתניהו שנחשפה בימים האחרונים שטפה את המדינה והשכיחה ברגע את חוק המרכולים. אבל השכל, שהראתה בחלק הראשון של הראיון שהיא לא פראיירית, פתאום בוררת מילים. שפת הגוף הופכת לדרוכה ומרוחקת וניכר שהיא מחפשת את הדרך לחמוק מהשאלות. "מה יש לי להגיד על זה?", עיניה מצטמצמות ומסתכלות עליי בעוינות. "אני מקווה שזו שיחה בין ילדים שיכורים ומקווה שאין שם שום דבר מעבר לזה".

יאיר נתניהו זה מכבר לא ילד.
"יש לי ביקורת על הדברים שנאמרו. ברור שכאישה לא נעים לשמוע את הדברים האלה, ואני מקווה שהדבר היה שיח בין ילדים שיכורים", השכל חוזרת על המסר.

לפני מספר חודשים השתתפת בקמפיין נגד פגיעות מיניות. הייתי מצפה שתהיי יותר חדה לפחות בכל הקשור לביקור במועדוני חשפנות.
"זנות היא תעשייה שפלה וישנו קו דק בין זה לבין חשפנות. נשים נפגעות בעולם הזה נפשית ופיזית. כשגברים הולכים למקומות הללו זה פוגע בי כאישה. אבל שוב, אני מקווה שהשיחה ששמענו היא טראש טוק בין ילדים שיכורים. גם טראמפ נתפס מדבר בצורה בוטה".

לא ירדתי לסוף דעתך.
"גברים, את יודעת. יש גברים שמדברים בצורה מסוימת. כמובן שאם מדברים ככה לידי אני מעירה ואפילו מגיבה בחריפות".

לי אין חברים שקוראים להם מימון ואבא שלהם טייקון גז.
"זה צהוב, אני לא רוצה להתעסק ברכילותי ובצהוב".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

את מכירה את יאיר? יצא לך לדבר איתו?
"יצא לנו להיפגש כמה פעמים באירועי הליכוד. התרשמתי שהוא בחור חכם, מוכשר. בחור מנומס".

את חושבת שבחור בן 26 שגר עם ההורים צריך לקבל אבטחה, נהג. להצטרף לנסיעות רשמיות?
"כל ראש ממשלה מגיע עם משפחה לבית ראש הממשלה. זה חלק מהחבילה. אני לא פה לבוא ולומר האם מישהו בן 26 צריך לגור עם ההורים או לא צריך. זה דבר צהוב. זה לא ענייני. אם הילדים שלך היו מאוימים על ידי משמרות המהפכה באירן. היו מפרסמים תמונות שלהם עם איקסים, לא היית רוצה שיקבלו אבטחה? יש פעילי טרור בכל העולם כולל במדינת ישראל. אנחנו באמת רוצים לקחת סיכון שירצחו את אחד הילדים של ראש הממשלה? זו התקטננות וזה צהוב".

מה דעתך על התגובה של אבא שלו בתחילה? התמקדות באינטרסים החבויים, במקליט הבוגד, במחיר שערוץ 2 שילם ולא בטיב השיחות של בנו?
"הוא אבא שלו, באמת".

אנחנו כבר כמה זמן שומעים על התנהגות פרועה מצד יאיר. דיבור בוטה כשמבקשים ממנו להרים את הצרכים של הכלבה. איחור בוטה לפגישת גישור וסינון קללות כשנשאל לפשר האיחור. קריקטורה אנטישמיות שפירסם.
"נתניהו נבחר פעם אחר פעם עם הסיפורים על אשתו והילדים. הוא יודע לעשות את העבודה. הוא שקול ומקבל החלטות נכונות. פרסמו מספיק דברים על המשפחה שלו. מי שמצביע לוקח גם את זה בחשבון. מספיק עם הדברים הצהובים האלה. תניחו למשפחה שלו. כן מחזרו בקבוקים, לא מחזרו. נו באמת. זו הייתה הטעות הכי גדולה של המחנה הציוני בבחירות האחרונות, להתעסק בפרטים הכי צהובים, במקום לדבר על עניינים חשובים".

אז בואי נדבר על עניינים חשובים. חקירות ראש הממשלה.
"אני מאמינה לראש הממשלה שהוא אומר שהוא חף מפשע ושלא יהיה כלום מכל תיקי החקירה. אני מאמינה שהמשטרה על התיקים כבר יותר משנתיים, כי אין להם קצה חוט. אני לא חושבת שמשהו מזה יגיע לבית המשפט".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

את מבינה שתיקים כאלו הם תיקים מורכבים שלוקחים זמן? זה קצת לטמון את הראש בחול להגיד שאין כלום ושום דבר.
"אני רואה בחקירות אחרות שמגבשים תיק תוך חודשים אחדים. אם היו מוצאים משהו, כבר מזמן היו מוציאים אותו. המשטרה רוצה להראות לציבור שהיא עושה את העבודה".

אז אם אין כלום, מדוע ממשיכים לחקור?
"בגלל לחץ תקשורתי ולחץ ציבורי אדיר. המשטרה עושה עבודה סופר יסודית. בודקת כל דבר קטן כדי לא לעמוד בסופו של יום בפני ביקורת שהם פספסו משהו".

תגובות ראש הממשלה לתקשורת בשנה האחרונה הפכו למשתלחות, לגופו של עיתונאי. מה דעתך על זה?
"ראש הממשלה נמצא תחת מתקפה יומיומית. הוא מרגיש רדוף. הוא נדרש להגן על המשפחה, על המוניטין שלו, על העשייה שלו. מנסים לרסק לו את התדמית. אין יום שלא מפרסמים משהו, שלא יוצאת הדלפה מחקירה. מחפשים אותו ואת המשפחה שלו. זה לא קל. הוא גם בנאדם. כשפוגעים בדברים הכי יקרים לך, יוצאים דברים שאולי נשמעים מאוד קיצוניים. אבל באותו הרגע, כשאדם שנפגע עמוקות, זה נשמע לו נכון".

גם ביטן נקי?
"אני מציעה שניתן למשטרה לבצע את התפקיד שלה. לא בכל מדינה מכניסים נשיא לשעבר וראש ממשלה לשעבר לכלא על פשעים שביצעו. אני סומכת על המערכת ואני מאחלת לביטן שייצא זכאי".

יקירת העיר חברון

השכל היא אחות וטרינרית בהכשרתה, נשואה מזה שנה וחצי לאייל הרפז, בעבר בעלים של בית דפוס וכיום עובד בחברה לאבטחת מידע. היא נולדה בטורונטו לזוג ישראלים. כשהייתה בת שנה, חזרו לארץ. הוריה התגרשו ואביה חזר להתגורר בקנדה בשנים האחרונות.
השכל גדלה בכפר סבא והיא מתגוררת בה עד היום. כבר נכתב רבות שכנערה הייתה פעילה בתנועת "שלום עכשיו". בין השאר הפגינה עם חבריה כשהם מחופשים לליצנים כדימוי ל"ממשלת הליצנים של נתניהו". "הייתי פעילה בגיל 12-13", השכל עדיין מנסה למזער את פעילותה אז. "תפיסת העולם שלי הייתה עדיין לא מגובשת. לאט לאט את מבינה את המציאות, מתפכחת. מתגייסת לצבא ומבינה שבצד השני לא רוצים לחיות בדו קיום. החלום שחלמת מתנפץ".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

אחרי התיכון האקסטרני ("עברתי תקופה לא פשוטה, ההורים התגרשו. הייתי קצת יותר מרדנית"), התגייסה לצבא כלוחמת מג"ב. בשלהי האינתיפאדה השנייה בדקה פלסטינים במחסומים ודלקה אחר מבוקשים ברחבי ירושלים והגדה. "זו הייתה החוויה הכי מעצימה שלי כאישה", נזכרת השכל. "זה נתן לי כלים והפך אותי למי שאני היום. תחשבי על ילדה בת 18 שצריכה משמעת עצמית ולדחוף את הגוף לקצה מבחינת יכולות פיזיות ומנטליות. לסחוב קילוגרמים על הגב במסעות של קילומטרים. ללחום בשטח בנוי. להתמודד עם הפרות סדר, להגיע לזירות פיגועים. שם למדתי לדחוף מרפקים כדי להשיג דברים כאישה בעולם של גברים. גם בשבילי וגם בשביל החיילות שלי. הבנתי שאני יכולה להגיע לכל מה שאני רוצה. כשיש לי מטרה, אני מסיימת אותה. זו התמודדות שפתחה לי את הראש".

יש חיילים שדווקא מעמידה במחסומים לקחו שמאלה. ההבנה שמדובר באוכלוסייה אזרחית שחיה תחת משטר צבאי לא פשוטה לכולם.
"אני הרגשתי שאני מגינה על המשפחה שלי, על המדינה שלי בפני מחבלים. זה כורח המציאות לעמוד שם, אחרת אזרחים יירצחו ברחובות".

הציונות שלך התחדדה אז ובכל זאת עזבת את הארץ לשבע שנים. שנה בארצות הברית והשאר באוסטרליה.
"אף פעם לא תכננתי לחיות כל כך הרבה שנים בחו"ל. זה התגלגל. זה פשוט קרה. אוסטרליה זו מדינה נהדרת בשביל מי שרוצה ללמוד וגם להצליח לממן את עצמו. ההורים לא יכלו לממן לי את הלימודים. הצלחתי ללמוד, לשכור דירה ולעבוד שם בבית חולים לחיות בר. היה לי שם רכב, אופנוע ובית קרוב לים. התחלתי את הבוקר בלגלוש בים".

כשחזרה לארץ החלה להתנדב בלשכתו של ח"כ מיקי איתן. במקביל, החלה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה והצטרפה לתא לביא של הליכוד. לפני שלוש שנים, הודיעה שהיא מתמודדת בפריימריז.

עד היום מזכירים לך בליכוד את העבר השמאלני שלך. ראיתי טוקבק מהימים האחרונים: "שווה ללמוד על השתולה של הקרן החדשה הארורה שרון השכל בוגרת שלום עכשיו שנשלחה לרסק את הליכוד מבפנים". יצא לך לראות טוקבקים כאלה?
"אני לא מתרגשת מזה. יש לי עמדות מדיניות ברורות ואני פעילה למען מתיישבים ביהודה ושומרון. רק עכשיו קיבלתי את יקירת העיר חברון. אני מביאה שגרירים לסיורים שם. מצביעי ליכוד רואים את זה".

שרן השכל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

מה דעתך על ההפגנות ברוטשילד? כשהנשיא רובי ריבלין היה בעד הוא חטף חזק.
"אני מברכת על כל הפגנה. זה לא דבר רע שבאים להפגין נגד השלטון. זה נכון שזו הפגנה של אנשי שמאל. רואים את המפגינים עם חולצות מרצ ויש עתיד. אם השמאל חס וחלילה היה בשלטון, הייתי יוצאת עם הפעילים שלנו להפגין נגד מדיניות כזו או אחרת שנוקטים בה".

בנט השתמש בך השבוע להגיד שהם נאמנים לנתניהו. "אצלנו אין השכליות".
"בבית היהודי אין השכלים אבל יש סמוטריצ'ים שמאיימים להפיל את הקואליציה פעם בשבוע. אז שלא יבואו ויטיפו לי מוסר. שבנט יישר את חברי הכנסת שלו ועל הדרך שיגיע בעצמו להצביע עם הקואליציה. פעם אחרונה שראיתי, בנט לא הגיע להצבעה על עונש מוות למחבלים ואורי אריאל התקזז עם חנין זועבי. את מה שאני עשיתי, כולם עושים כל הזמן. משחק כיפופי ידיים קורה כל הזמן".

התמונות צולמו במכון ז'בוטינסקי בישראל