ליאת, נערה בת 17 וחצי ממרכז הארץ, החליטה לברוח. היא קמה ועזבה את מרכז החירום בו התגוררה, "מקום אחר" בתל אביב, ונעלמה. "היא נשברה", מספרת נערה שהכירה אותה. "היא עברה המון בחיים. לקח זמן עד שהצליחה למצוא כוחות להגיש תלונה במשטרה, ופשוט נגמר לה הכוח. היא לא מסוגלת ללכת להתעמת עכשיו. אני מקווה שהיא תצליח לשקם את החיים שלה".

או שאפשר להתחיל לספר את הסיפור הזה גם מפה: רס"ב קובי ספיר, יומנאי בתחנת משטרת השכונות בתל אביב, בן 46, גרוש ואב לשלושה, חיטט בלי הרשאה במאגרי המידע במחשבי המשטרה. מה הוא חיפש שם? נערות שהוצאו מהבית, שחיות בפנימיות ובהוסטלים, החוליות הכי חלשות בחברה. הוא דלה מידע מתוך חקירות על שימוש בסמים או אלימות מינית, ושמר את מספרי הטלפון של הנערות. "הוא לא היה מסוגל להתמודד עם בחורות חזקות", אומר שוטר שהכיר אותו. "הן לא היו סופרות אותו בכלל".

על פי החשד, ספיר יצר קשר עם ליאת לפני חודש וחצי. "לפני שהשוטר נפגש עם ליאת הוא ידע עליה הכול. את כל ההיסטוריה של החיים שלה, המון פרטים אישיים ואינטימיים", סיפרה הנערה. "הוא היה מגיע למרכז החירום ומביא לה קופסאות של סיגריות, שוקולדים. היא ראתה בו מעין אבא כזה, אח גדול. הוא ידע לפרגן לה, לחזק אותה רגשית. להגיד לה מילים יפות".

השיחות הליליות עלו מדרגה כשספיר התחיל ללחוץ על ליאת ללכת איתו לדירה כדי שיוכלו לדבר בפרטיות. בין חומרי החקירה יש סמסים והודעות וואטסאפ שהוא שלח לה: "מתי אנחנו נפגשים?", "מה קורה איתך היום?", "אני כבר לא יכול לחכות יותר", "תגידי לי אני מוצא חן בעינייך? אני מחכה לך. מתי נעשה מה שאני רוצה?"

היכולת של נערה בסיכון להבחין בין אהבה ואלימות נפגעת

לפני כחודש ספיר סיים את משמרת הבוקר בתחנת המשטרה והתקשר לליאת. הוא אסף אותה ממרכז תל אביב ונסע לצימר לפי שעות בבת ים. שם, על פי החשד, הוא אמר לה שהם יוכלו להכיר אחד את השני לעומק. "הוא לא רצה שיידעו שהוא שוטר, אז כדי שלא יהיו לו בושות אז הוא לבש מעיל שלא ייראו את החולצה של המשטרה והסתיר את האקדח מתחת", סיפרה ליאת מאוחר יותר בחקירתה במחלקה לחקירות שוטרים.

השניים שהו בחדר כשלוש שעות. לטענתה, ספיר התפשט בחדר והחל לגעת בגופה ולנשק אותה בניגוד לרצונה.  היא היתה בהלם, התקשתה להתנגד ואף חששה ממנו. לדבריה, הוא כפה עליה יחסי מין כמה פעמים, ואף שלף את אקדחו ואיים עליה. החוקרים חושדים כי רס"ב ספיר ניצל את מצבה הנפשי הלא יציב. "הוא התחיל ללבוש את המדים ואז הוציא את האקדח נופף בו לכיוון שלי, כיוון אותו אלי ואמר: 'את רואה את הדבר הזה. אל תספרי לאף אחד. אסור שאף אחד יידע מכל מה שקרה פה. רק אני ואת יודעים. זה הסוד שלנו", שחזרה לי בחקירתה במח"ש, "פחדתי, אז שתקתי. הוא הסיע אותי בחזרה להוסטל, שלף ארנק ונתן לי 50 שקל לסיגריות. לא רציתי ממנו כלום, רק לברוח מהמכונית".

ואפילו אם היתה "הסכמה" כפי שהוא טוען, אם אפשר בכלל לקרוא לזה כך, הרי שמדובר ביחסי מין בין שוטר לנערה, שזה כשלעצמו בעייתי מאוד, ויותר מכן, בנערה בסיכון שהוצאה מבית הוריה. "מקום אחר", בו שוהה ליאת הוא בית שמופעל על ידי עמותת "אותות" בסיוע עיריית תל אביב, ומטרתו לסייע לבני נוער במצוקה שנפלטו לרחוב בגלל שלא התאימו למסגרת המשפחתית. חלקם מוגדרים כנוער בסיכון ובחירום, והעמותה מנסה לסייע להם בשיקום חייהם.

מעון מקום אחר
לא זוכרים מקרה כל כך קיצוני. "מקום אחר"

בארגוני הסיוע מסבירים שנערות כאלה, שנפגעו בגילאים צעירים במיוחד, מפתחות לעתים פגיעוּת שעלולה לשים אותן בסיכון גבוה יותר לניצול. היכולת של נערה בסיכון להבחין בין אהבה ואלימות נפגעת, ותחושת הערך העצמי שלה נמוכה מאוד. איפה שאדם נורמטיבי יראה נורות אזהרה ויימנע מפגיעה, נער או נערה בסיכון עלולים לדהור אל התהום. "מדובר בנערה שאין לה בכלל שיקול דעת", אמרה השבוע מנהלת "מקום אחר", מיכל בן-זקן.

ספיר, על פי החשד, וגברים מסוגו, מחפשים את הפגיעות הזו ורוכבים עליה; הם מזהים את מצבי החולשה של הנערות מבחינה חברתית, נפשית, כלכלית ועוד. הנערות האלה לא מאמינות שמגיעות להן משהו טוב יותר, או חושבות שמגיע להן לסבול – והם מנצלים זאת, לכאורה.

נערה נוספת התלוננה: "הוא עשה לי דברים דומים"

במשך כחודש ליאת שמרה על שתיקה. גורמי הטיפול בהוסטל, ובהם המדריכים והעובדת הסוציאלית, הבחינו שמשהו רע עובר עליה וניסו לדובב איתה, להבין מה בדיוק קרה. אחרי כמה שיחות, היא סיפרה להם מה קרה. העובדת הסוציאלית הסבירה לה שמדובר באירוע חמור ביותר, וליאת אזרה אומץ והגישה תלונה במחלקה לחקירות שוטרים.

חוקרי מח"ש חקרו את ליאת במשך כמה שעות, ולאחר מכן ניהלו חקירה סמויה וגבו עדויות מגורמי הטיפול שסייעו לה. לפני כשבועיים החקירה הפכה לגלויה, כאשר החוקרים פשטו על ביתו של ספיר והחרימו את המחשב ואת הסמארטפון שלו. הם הגיעו לתחנה ולקחו איתם את המחשב שבעזרתו, על פי החשד, נכנס למאגרי המידע. הוא נעצר והובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב. החוקרים ייחסו לו עבירות של אונס, סחיטה באיומים וחדירה למאגרי מידע משטרתיים ללא הרשאה.

תלונתה של ליאת הובילה את החוקרים למתלוננת נוספת, גם היא נערה במצוקה שהוצאה מהבית. היא שמעה בתקשורת על מעצרו של ספיר. "הבנתי שזה הוא, הוא עשה לי דברים דומים", סיפרה לחוקרי מח"ש. לבקשתו של החוקר הסכימה השופטת רונית פוזננסקי-כץ להתיר לפרסום את שמו של ספיר ואת תמונתו, בנימוק שייתכן ועוד נערות יקראו על המעשים בהם נחשד יגיעו להתלונן.

מעט לאחר שנחקרה, ליאת ברחה מההוסטל. "אנחנו יודעים איפה היא. היא לא ישנה ברחוב,  אבל אני לא יכולה להוסיף יותר מזה בגלל שאני מחויבת לחיסיון", אישרה מנהלת "מקום אחר", מיכל בן זקן. היא מנהלת את המקום מזה ארבע שנים ומופקדת על בטחונם של 18 נערים. "אלינו מגיעים כל המקרים הכי קיצוניים", היא אומרת, "יש פה נוער שנפל לסמים, השתמש באלכוהול, עבר אלימות מינית ופיזית קשה במשפחה ומחוצה לה. חלקם גרו ברחובות ללא מסגרות. אבל אני לא זוכרת מקרה כזה. זה שפל המדרגה. שוטר שמכיר את החוקים ויודע מה מותר ומה אסור אמור להגן על נערות כאלה".

המחלקה לחקירות שוטרים (צילום: יונתן סינדל לפלאש 90)
מאמינים שיש עוד נפגעות שחוששות להתלונן. מח"ש | צילום: יונתן סינדל לפלאש 90

"היא לא אמרה לי שהיא לא רוצה"

במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה ונפגעי תקיפה מינית בתל אביב העלו בשבוע שעבר פוסט שבו תקפו את ההחלטה של מח"ש להמיר את החשדות נגד רס"ב ספיר מאונס לבעילה אסורה בהסכמה. "ממש קשה להבין  איך מישהו יכול לחשוב שיחסי מין בין שוטר ותיק ובכיר לבין נערה בסיכון בת 17 שפונה למשטרה מתוך מצוקה, שבמהלכם הנערה מסרבת והשוטר מאיים עליה באיומי האקדח שלו, יכולים להיות משהו אחר מאונס, אבל הנה סעיף האישום שונה ל'בעילה אסורה בהסכמה' והשוטר שוחרר למעצר בית", נכתב בפוסט. נציג מח"ש עופר בביאצקי אמר בדיון האחרון שהיה בסוף השבוע שעבר, כי עבירת האונס בה נחשד בתחילה רס"ב ספיר לא "הבשילה לכדי ראייה של ממש", ולכן סעיפי העבירות שונו לבעילה אסורה בהסכמה ולהפרת אמונים.

ספיר מכחיש את החשדות נגדו. לטענתו, הוא לא חדר למאגרי המידע של המשטרה, אלא פגש את הנערה בתחנה, ושם התחיל ביניהם קשר רומנטי. חקירתו הראשונה נמשכה למעלה מעשר שעות. "הכל היה בהסכמה", אמר. "לא כפיתי עליה שום דבר. שום דבר לא היה בכוח. לא אנסתי אותה, לא איימתי עליה בשום אקדח. היא לא אמרה לי שהיא לא רוצה", טען ספיר, "לא הבנתי ממנה דבר כזה. לא חדרתי למאגרי המידע, הכול היה ספונטני. פגשתי בה כשהגיעה לתחנה לברר משהו".  גרסתו סותרת את הראיות שיש בידי מח"ש, לפיהן הוא איתר את הנערות במצוקה באמצעות חדירה למאגרי מידע של המשטרה.

"יכול להיות שטעיתי מוסרית וערכית כשהלכתי עם אותן נשים, שלא הייתי בסדר אבל אונס לא היה. טעיתי בשיקול דעת. עשיתי שטות. אני פוחד שאם יפטרו אותי אשאר בלי פנסיה ובלי חסכונות ובלי כסף לחיות. זה מטריד אותי מאוד", סיפר ספיר בשיחה עם אחד ממקורביו.

עוד נס אוחנה
עו"ד נס אוחנה
עוד חיים אוחנה
עו"ד חיים אוחנה

עורכי דינו של ספיר, חיים ונס אוחנה, ביקשו מבית המשפט לשחררו ממעצרו, בנימוק שמדובר בשוטר ללא עבר פלילי וכי ניתן לנהל את החקירה גם כשהוא במעצר בית או תחת תנאים מגבילים, תוך התחייבות שלא ייצור שום קשר ישיר או עקיף עם המתלוננות נגדו. אחרי ארבעה ימים במעצר שוחרר ספיר למעצר בית בבית גרושתו, ממנו הוא אמור לצאת ביום שישי. כמו כן נאסר עליו לחזור לעבודתו בתחנת המשטרה עד ה-2 באפריל. חקירת מח"ש עדיין בעיצומה. המידע על רס"ב ספיר ממשיך לזרום ליחידה, נגבו עוד עדויות מעוד צעירות ולא מן הנמנע שהוא ייחקר שוב בקרוב באזהרה.

עורכי הדין חיים ונס אוחנה המייצגים את רס"ב ספיר מסרו בתגובה: "מדובר בחשדות חמורים שהוטחו בשוטר מצטיין ביום מעצרו, וכעבור שלושה ימים מתברר כי נשלל חשד לעבירות מין חמורות. השוטר מסר גרסה מלאה, שיתף פעולה עם חוקריו, וממנה עולה כי מדובר במערכת יחסים שהייתה בהסכמה שלא במסגרת תפקידו ועבודתו כשוטר, ואין בהתנהלותו כל סממן בעלי אופי פלילי. החשד הראשוני בדבר שימוש בנשקו האישי לצורך איומים על המתלוננת התברר כנטול כל אחיזה במציאות, ואנחנו סמוכים ובטוחים כי כל יתר הפרטים המפלילים שנמסרו על ידי המתלוננת התבררו גם הן כעלילת שווא שביסודה מניעים פסולים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "עניינו של ספיר מטופל במחלקת משמעת והוא הוצא לחופשה כפויה. מטבע הדברים החלטות תתקבלנה על פי התשתית הראייתית ובהתאם לנהלי המשטרה".

ממח"ש נמסר: "בימים אלה מבצעת מח"ש פעולות חקירה שונות כולל גביית עדויות מהמעורבים בתיק. מטבע הדברים לא נוכל לפרט מהן הפעולות שנעשו עד כה. יצויין כי החשדות בתיק עשויים להשתנות במהלך החקירה  כאשר נחשפות ראיות חדשות או כאשר מתבהרות נסיבות העניין".