כולנו היינו שם. הנשים ממתינות על עקבים גבוהים מדי, הגברים לוקחים עוד שאיפה מהסיגריה, עד שהרב יעלה על הבמה, יזמין את הזוג ויאללה טקס חופה למהדרין. הסטנדאפיסט ארז שלם ("צחוק מעבודה"), אורח של קבע בשלל חתונות, עלה על הפוטנציאל הגלום ברגע המשעמם הזה והחליט שיש לו פתרון כיצד להפיג את המתח. הוא פשוט יצחיק את האורחים למוות. ובכך ישיג כמה ציפורים: זוג רגוע, קהל משועשע, רב מבסוט ויופי של סטארטאפ עבורו. מה שנקרא ווין ווין.

"אתה צוחק על האמא של הכלה והיא שם מולך"

הרעיון לעשות סטנדאפ לפני החופה התעורר בזמן ששלם היה, איך לא, בחתונה של חברים. "בתור סטנדאפיסט אתה רואה שיש קהל שמצפה ומחכה למשהו, ובער בי לעלות ולהגיד כמה מילים. אז עשיתי בדיוק את זה. עליתי ועשיתי קטע על זוגיות שאני מריץ בהופעה. הקהל מאוד התחבר כי רובו היה נשוי, ועבר את זה".

הניסיון המאולתר הוכח כהצלחה גדולה, ושלם התחיל לעשות את זה במספר חתונות, וזאת כמובן רק ההתחלה. "פתאום אתה קולט שכולם עוזבים את הבר, ובאים לראות את הקטע. הכול לפנייך: אתה מדבר על אמא של הכלה, והיא פתאום שם. אתה עושה קטעים על הזוגיות, והזוג שמתחתן מחזיר לך מבט. אגב, גם אם זה רב יבש - הכל נראה יופי. הזוגות נרגעים ולוקחים את המעמד יותר בקלות והקהל מקבל מין אטרקציה חדשה לחופה. זה חימום לרב".  

אז איך זה עובד? כמו כל איש מקצוע בחתונות, שלם לוקח את התפקיד ברצינות ונפגש עם הזוג לפני החתונה לצורך היכרות. "מכיוון שאני גם תסריטאי, אחרי שיחה משותפת, אני למעשה כותב קטעים שמתאימים למשפחה של הזוג (מברר איתם כמובן מה אפשר ומה אסור להגיד כדי שאף אחד לא יפגע). הם מספרים לי בדיחות אישיות של המשפחה, ואני בונה קטע שלם".

בפועל, הקהל לא ערוך להפתעה. כאשר הזוג נכנס לחופה עם שיר הכניסה, ארז קוטע את החגיגה ועוצר את הזוג רגע לפני הנחת ההינומה. "שלושתינו פונים לקהל ואני אומר לכולם: 'אני רוצה להגיד משהו בשם כל הנשואים על מה אתם הולכים לעבור', ואז אני מעביר מעין הרצאה לזוגיות. אם הם עדיין רוצים להתחתן אחרי - אז קוראים לרב. כל הסיפור אורך כעשר דקות, צריך לזכור שזאת עדיין חופה".

אפרופו רב, איזה תגובות קיבלת מעורכי הטקס?
"בדרך כלל הרב עומד בצד וצוחק כי אני לא גס. אני חוסך לו עבודה והקהל כבר חם כשהוא עולה כי כל מה שהוא אומר אחר כך צוחקים. כשהוא אומר לקהל 'ערב טוב' כל הקהל צוחק. אני גם צוחק על הטקס עצמו במופע ושובר את הקרח בעיקר".

בדרך לשבירת הקרח, שלם מבהיר כי אין סיכוי שיצחק על נושאים שרגישים עבור הזוג. "אני צוחק רק על מה שיגידו לי. תמיד אנסה להיות עדין ולשמור על קו מסוים כדי שהם עדיין ירצו להתחתן אחרי הקטע", הוא אומר בצחוק.

ארז שלם (צילום: רפי אולפני צילום r o)
מפיג את הרגע בים של הומור. ארז טל וזוג בחתונה | צילום: רפי אולפני צילום r o


איזה תגובות קיבלת עד כה מהקהל?"הרבה רוצים שאשאר עוד בחתונה. רואים בי חלק מהמשפוחה. אבל גם היו לי כבר כמה קטעים מצחיקים. הייתה חתונה למשל של צרפתים שלא כל כך הבינו עברית. הם היו נורא רציניים וחשבו שאני הרב, ולא סתם, אלא אחד ממש משונה. היה לי עוד מקרה בו החופה הייתה ממוקמת מעבר לגשר מים. מכיוון שאני לא עולה לחופה עם הזוג, יצא שעמדתי בקצה הגשר וצעקתי את כל המונולוג כדי שהקהל יישמע. אז ביקשתי מהחתן והכלה שנחזור לרגע לקהל אחרת ההופעה תצחיק בעיקר את הברווזים".

וכמה כל התענוג הזה עולה?
"בואי נגיד שאני גובה הרבה פחות מאייל גולן", הוא אומר בקריצה.

>> לא מחכות לחתן. עובדות כדי להשיג אותו
>> קופצים למים. טרנד חתונות חדש

mako נשים עכשיו גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו