שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: dailymail.co.uk)
"אני שוקלת כיום 3 קילו פחות מביום כלולותיי למרות שאני אוכלת מה שבא לי". ג'יל פוסטר | צילום: dailymail.co.uk
הידעת? הכלה הממוצעת מוציאה כ-8000 ש"ח על שמלה לבנה, לובשת אותה משהו כמו 12 שעות ואז מעיפה אותה היישר לתוך תוכי הארון בתקווה תלושה מהמציאות שהיא תהיה אופנתית כשהבת שלה תתחתן, ולא פחות חשוב: שזו הצעירה תסכים ללבוש את השמלה שממזמן הפכה לאפורה.

אבל עד שהבת העתידית שלך תתחתן, השמלה (בהנחה שרכשת אותה כמובן) נקברת לה עמוק עמוק בארון, וזוכה לשלום אגבי רק בניקיונות פסח, ובעיקר מזכירה לך איך פעם, לפני הילדים והשומנים העודפים, יכולת להיכנס לתוכה בקלילות. ב- dailymail החליטו להתעלל בארבע כותבות נשואות ודחקו בהן לנסות להשתחל חזרה אל תוך שמלות הכלה שלהן. אם הן יכולות - גם אנחנו הרמנו את הכפפה וביקשנו מכלות ישראליות אמיצות לעשות זאת. התוצאות מדברות בעד עצמן.

"לא תיארתי לעצמי עד כמה המחשוף שלי נפל"

ג'יל פוסטר, 38, התחתנה עם רובין, 42, בדצמבר 2009. מאז נולדו לזוג שתי תאומות, בנות שמונה חודשים. השניים נישאו בארמון בצפון יורקשיר (לא רע, הא? איפה אנחנו בארץ ואיפה הארמונות?) "ידעתי בדיוק איך רציתי שהשמלה שלי תראה: תחרה יפה ועדינה ופירוט יהלומים שיתפוס את האור. השמלה שבחרתי הייתה בסך הכל השנייה שמדדתי. ב-600 פאונד (3400 ש"ח) היא הייתה בדיוק בתקציב שלי ולמרות שהייתה מעט צמודה באזור המותניים והישבן, האישה בחנות שיכנעה אותי שכל כלה יורדת במשקל מעט לפני החתונה. אולם, לאוהבת השוקולד וגבינות שבתוכי היו רעיונות אחרים".

פוסטר העלתה משקל בעשרת החודשים מאז רכישת השמלה ועד החתונה. "לחרדתי, כשעליתי על המשקל חודש לפני היום הגדול הייתי 82 קילו במקום ה-72 שרציתי להיות. הייתי צריכה לעשות שינוי דרסטי ומהר. הוצאתי את האלכוהול, שוקולד וחטיפים מהתפריט שלי ואכלתי פחות בכמות. כל לילה עשיתי התעמלות - זה היה גיהנום אבל עבד. הצלחתי להוריד 5.5 קילו. כשהתחתנתי ביום חג מולד קפוא עם השמש מגיחה מבעד לחלונות, הרגשתי יפהפייה. אבל בזמן ירח הדבש - כמה קילוגרמים חזרו אליי, ומאז לא מדדתי את השמלה".

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: dailymail.co.uk)
חתונה בחמישה שבועות. קלייר גולדווין | צילום: dailymail.co.uk

"היום זה סיפור אחר", היא אומרת. "השמלה עולה על המותניים שלי בלי בעיה. להפתעתי, יש אפילו מקום ריק באמצע אבל לצערי - המחשוף שלי נפל עם הזמן. אני שוקלת היום 3 קילו פחות מביום כלולותיי למרות שאני אוכלת מה שבא לי. הסוד? הנקה ורדיפה אחרי שתי תאומות. זה מעייף אבל המשקל פשוט נמס ממני. זו לא דיאטה שאמליץ עליה לכלות אחרות אבל לפחות כשאני סוחבת אקסטרה 13 קילו זה על הידיים שלי ולא בתחת שלי".

"מרגישה כמו נקניקייה מעוכה"

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: dailymail.co.uk)
"ציפיתי לבעיות עם הרוכסן אבל הזעזעתי לגלות שהשמלה לא עולה עליי בכלל". שונה סיברי | צילום: dailymail.co.uk
קלייר גולדווין, 40, נישאה לסם מאונפורד, 38, באוגוסט 2006. יש להם שני ילדים והם גרים בלונדון. "כשאני נכנסת לתוך שמלת השנהב ממשי שלי, זה כאילו שש וחצי שנים פשוט נעלמים. טוב, כמעט. כי הפעם אני צריכה להדק את השמלה שתיסגר, הבד מרגיש יוקרתי כמו אז. ההבדל הוא שאני מרגישה פחות כמו כלה מפוארת ויותר כמו נקניקייה מעוכה. הווים של המחוך מתקשים להחזיק אותי בפנים ואז הדבר הנורא מכל קורה והריצ'רץ' נתקע. זה לוקח לי חמש דקות של הפגנת כוח מסיבי לפני שאני קוראת למישהי שתעזור לי להיחלץ מהשמלה".

אולם לגולדווין, בניגוד לכלות אחרות, יש סיבות פחות משמחות להורדת המשקל שלה לפני חתונתה. "כשסאם הציע לי נישואין באפריל 2006, רצינו להינשא באפריל שבשנה אחרי אבל כמה חודשים אחרי, אבא שלי אובחן עם גידול מוחי והמצב נעשה סופני, אז הרמנו את החתונה בחמישה שבועות בלבד".

"כשמדדתי את השמלה שלי (שעלתה אגב 7200 שקל) שנים אחרי, הרגשתי כמו אישה בשליטה ולא כמו ילדה קטנה מפוחדת כפי שהרגשתי אז, כששמעתי את החדשות על אבי. ביום החתונה נסעתי יחד עם אבי לכנסייה וזה היה יום כל כך רגשי עבורי. אבי, שלא ידוע כאדם מחמיא בקלות, אמר לי שאני נראית "מאד יפה". הוא מת בנובמבר של אותה שנה, שמלת הכלולות שלי אולי כבר לא עולה עליי אבל בהחלט מעלה בי זכרונות של יומי המיוחד ואני תמיד אהיה אסירת תודה על כך שיכולתי לחלוק אותו עם אבי האהוב".

"הזעזעתי לגלות שהשמלה לא עולה עליי בכלל"

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: dailymail.co.uk)
שרטטה את שמלת החלומות שלה. אנה אטקינס | צילום: dailymail.co.uk
שונה סיברי, 41, נישאה לקית', 45, באוגוסט 1999. לזוג ארבעה ילדים והם גרים בסורי, אנגליה. "שמלת הכלולות שלי נטמנה  בארגז מתחת למיטה במשך 14 שנים. המחשבה על להוציא אותה החוצה היה עבורי להעלות באוב חלק שאני כבר לא בטוחה שקיים. בתמונות מאותו יום נפלא אני קורנת מאושר. אין לי שום קמטים, שום שומנים עודפים או שחור מתחת לעיניים. עם קית' לצדי אני נראית כאילו אני יכולה לקחת את העולם בשתי ידיי. כיום, אין לי את האנרגיה אפילו לערום כביסה, בטח שלא את העולם כולו".

הפגישה המחודשת בין סיברי לשמלתה מתוארת על ידיה כחמוצה-מתוקה. "היא מזכירה לי זמן בו חשבתי שהכל אפשרי. לא היו לי אשליות לגבי בזבוז אלפים על שמלה יוקרתית של מעצב. אולי זה כי ילדתי את בתי הבכורה, פלורנס, שמונה חודשים קודם לכן, אבל כל מה שרציתי זה להיראות רזה וסקסית עבור בעלי. בשמלה הזו שעלתה לי רק 150 פאונד (830 ש"ח), הצלחתי לעשות זאת".

"לבישת השמלה מחדש היא תזכורת לכך שאני כיום מלאה, בגיל 40 פלוס ואם לארבעה ילדים ששוקלת 9.5 קילו יותר מאז. ציפיתי לבעיות עם הרוכסן אבל הזעזעתי לגלות שהשמלה לא עולה עליי בכלל. הקשירה בעורף שהחמיאה בעבר לזרועות המעוצבות שלי רק מדגישה כיום את הכנפיים שיש לי ואני חשה כאילו מישהו חונק אותי עם השמלה. או שמא זה רק התקף פאניקה כשאני מבינה עד כמה גופי השתנה".

"אלוהים ישמור! אפילו הידיים גדלות עם הגיל"

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
גרטל. אין כמעט הבדל | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
אנה אטקינס, 56, נישאה לשון ביולי 1983. יש להם חמישה ילדים והם גרים בקיימברידג', אנגליה. "השמלה שלי הייתה הדבר היחידי שבחרתי בחתונה שלי. נתתי לאמא שלי לארגן את הכל כי הייתי בקושי בת 21 ולא היה לי מושג מה אני עושה. התאהבתי בשמלה בחנות: היה לה בד שיפון שצף עליה כמו חלום ימי ביניימי. היא עלתה 375 פאונד (2000 ש"ח) שהיה זול מאד ובימינו הייתה עולה בודאי בסביבות 1800 פאונד (10,000 ש"ח) אז חברת משפחה הציעה לי בתור מתנה להכין לי את השמלה. שרטטתי כמיטב יכולתי את זו מהחנות".

את שמלת החתונה שלה, לבשה אטקינס פעם נוספת בגיל 21 למסיבת יום הולדת של חברה. "בתי סרינה מתחתנת ביוני והוצאתי את שמלת הכלולות שלי כדי לתת לה את ההינומה ממשי של אמי. היה לי עצוב לגלות שהשמלה איבדה את הצבע שלה אבל על אף הכתמים התרגשתי לנסות אותה שוב. למרות שיש לי חמישה ילדים נותרתי באותה מידה. השמלה עדיין עולה עליי פיקס כאילו הכינו לי אותה לפני שבוע. מה שמוזר זה שהייתי צריכה ללחוץ את ידיי כדי שיכנסו לתוכה. לא ידעתי שידיים גדלות עם הזמן".

שינתה צבעים

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
"התברר ששיפון סיני לא מוכן שיצבעו אותו לשחור ". חן לפני ואחרי | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי

ומה קורה בישראל? תכירו את גרטל שיינר, מעצבת ומפיקת אירועים, בת 30, התחתנה באוקטובר 2010. מאז הספיקה ללדת בת מתוקה, היום בת שנה וחצי, ולאכול. אבל ממש ממש קצת. איך זה הרגיש לה? "ההרגשה? צפופה! השמלה נסגרה טוב, אבל אין מצב שהייתי רוקדת שוב אפילו דקה אחת". בינינו, את גם לא צריכה. זה הישג בפני עצמו.

שינתה צבעים

חן, 31, עורכת דין מתל אביב ואם לילדה בת שנתיים צירפה תמונות שלה עם שמלת כלולותיה שנלקחו בספטמבר 2007. חן עשתה את מה שתמיד מייעצים לכולנו, אבל אנחנו לא מגיעות לזה. היא צבעה את השמלה כדי לעשות בה שימוש חוזר. "היום, אחרי 5.5 שנים ואחרי שהורדתי ממנה את החרוזים, צבעתי אותה. התכוונתי לצבוע לשחור, אבל רק בזמן הצביעה, התברר ששיפון סיני לא מוכן שיצבעו אותו לשחור, אז היא נשארה ירוקה". התוצאות משמחות בהחלט.

שתי בנות אחרי

שמלות כלה לפני ואחרי (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
"פתאום חזרתי אחורה וזה היה ממש נחמד". שירי דופקת פוזה | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
שירי, 35, היא אמא של אופיר (4.5) ואלמוג (3.5) גרה במושב אמציה בחבל לכיש, ומדריכת תנועה לגיל הרך. את שמלת הכלה לבשה לראשונה בחתונה שנערכה באוגוסט 2007. "התפלאתי דווקא. הייתי בטוחה שהשמלה, שעלתה בזמנו 6000 שקל, לא תעלה עליי וגיליתי, לשמחתי הרבה, שהיא ועוד איך עלתה עליי. זה הרגיש מיוחד ובהחלט שימח אותי. הבת שלי ממש התלהבה מזה והיה טקס נחמד. זה ללא ספק החזיר אותי אחורה. כל החברות שלי ממש קינאו בי כי עליהן אפילו על רגל אחת זה לא עלה וזה עשה לי כיף".

>> חתונה שווה אלף מילים: אלבומי חתונה של זוגות אמיתיים

mako נשים עכשיו גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו