שלושה ימים בלבד לאחר שהדס בן שושן (21) נחתה בהודו, קרה האסון. הדס ועוד שבעה ישראליים ישבו על שפת הנחל, למרגלות מפלי דרמקוט, שבצפון הודו כשפתאום, ממרומי ההר, החלו אבנים להתדרדר. האבן שפגעה בהדס גרמה לפציעה קשה. בדרך נס, האחרים כמעט ולא נפגעו פיזית.

במאמצים עילאיים, ובכוחות נפש עצומים, הובילו החברים את הדס באלונקה מאולתרת, בדרך התלולה. כעבור שעתיים, כשהגיעו לקצה השביל המוביל אל הכפר הקרוב, החזירה הדס את נשמתה לבוראה. אנשים שהיו איתה סיפרו שאפילו בעת החילוץ, כל עוד הדס היתה בהכרה מלאה, היא דיברה איתם ועודדה אותם. נשמע מפתיע ולא מובן, אבל כזאת היתה הדס.

לאחר מותה החליטו חברותיה להנציח אותה בדרך ייחודית. "בחרנו להדבק בחיוך ובחן שלה, בפשטות שהקרינה, בחרנו להצמד למשפחה שלה ולשאוב מהן כוח. בחרנו יחד כוח נשי פועם ופועל. בחרנו לנתב את האבל והכאב, ולהוסיף טוב והקמנו את אהבת הדס" הן מסבירות.

אהבת הדס הוא מיזם חברתי לכלות, הפועל במתכונת של השאלת שמלות ואביזרים לכלות במחיר סמלי, וללא מטרת רווח. "אנחנו מאמינות שלכל זוג, באשר הוא. צריכה להיות האפשרות להנשא בחתונה שמחה ומכבדת, מתוך רווחה נפשית וכלכלית, באופן שיאפשר להם להתחיל את מסעם המשותף ברווח ולא חלילה בהפסד. שאיפתנו היא ליצור אלטרנטיבה להוצאות הרבות הכרוכות בחתונה. ליצור אלטרנטיבה בשיח, יש אצלנו שמלות למידות גדולות, למידות קטנות, שמלות קצרות, ארוכות, שמלות לכל המגזרים, אנחנו מקוות בעזרת המיזם, להיות חלק ממגמה שמשנה תפיסה תרבותית – צרכנית".

לתמיכה בפרוייקט "אהבת הדס" לחצו כאן

"שנתיים אחרי שהקמנו את הסטודיו, אני מקבלת טלפון, ממישהי שצריכה שמלה, למחר בערב. ועניתי - שתבוא בשמחה. לבחור ולמדוד. הבעיה, אמרו לי, שהיא בכלא. היא משתחררת ומתחתנת" מספרת אחת ממקימות המיזם, "לא שאלתי שאלות, צילמתי לה אופציות של שמלות, היא בחרה, והשמלה נשלחה אליה, בדרך לא דרך".

"לעיתים מגיעות אלינו כלות שמתכננת חתונה בזמן קצר מנסיבות מצערות או בשל שמחות מפתיעות כמו הריון, שמחפשות להיות יפות וחגיגיות אבל לא רוצות לאבד זמן על חיפושים. לא מזמן הגיעו אלינו שתי כלות יפיפיות שינשאו זו לזו, הצטערנו איתן לשמוע שהמשפחה לא שמחה בבחירתן ועול החתונה כולו מוטל עליהן".

עכשיו מבקשות הנשים שמפעילות את המיזם בהתנדבות להרחיב אותו ולעבור למבנה חדש במרכז הארץ בכדי להגדיל היצע השמלות (שעומד היום על למעלה מ-200) ולהגיע לקהלים חדשים. לצורך כך פתחו צוות המיזם בפרוייקט גיוס המונים והן מבקשות את עזרת הציבור.

"כדי להיענות לקולות העולים אלינו מהשטח, החלטנו לעבור למבנה חדש במרכז הארץ, להיפתח למגזרים חדשים, להגדיל את היצע השמלות, ולהרחיב את שעות הפעילות והשירותים הניתנים במקום. כל זאת במטרה לאפשר לכל אישה להגיע ולמצוא שמלה המתאימה לה במחיר שווה לכל נפש" הן מסבירות, "מגיעות אלינו נשים שמתקשרות עבור חברה במחסור כלכלי ומבקשות עזרה עבורן, נשים אמיצות שאומרת לנו 'אין לי ואני לא רוצה להיכנס למינוס בגלל הערב הזה'. הרבה פעמים הן מגיעות בחשש ובבושה ומגלות חנות שניראת כמו כל סטודיו, עם שמלות יפיפיות ואופנתיות והן יוצאות עם לב רגוע ושמח".

לתמיכה בפרוייקט "אהבת הדס" לחצו כאן