האם ירידה בחשק המיני אצל נשים בגיל המעבר היא בעיה רפואית שיש לטפל בה, או שמדובר בעניין מורכב יותר שמערב גוף, נפש ומערכות יחסים? בזמן שאנחנו (וכל העולם) מתלבטות בסוגיה, חברות התרופות ממשיכות לנסות ולייצר מענה לאותן נשים המרגישות שהן צריכות בוסט לליבידו שלהן. התרופה החדשה וככל הנראה המהפכנית שאושרה לאחרונה על ידי ה-FDA נושאת את השם הלא קליט "ויילסי" (vyleesi), ומתיימרת להעלות את הליבידו של המשתמשות בה בתוך 19 עד 45 דקות.

התרופה מבוססת על החומר ברמלנוטיד, שאצל גברים עלול לגרום לזקפה ספונטנית. כבר בעבר, בשימוש פיראטי, טענו נשים ברחבי העולם שהשימוש בחומר גרם לאורגזמות מרובות ואינטנסיביות יותר, לחרמנות ולרגישות מוגברת באיברי המין שלהן. לפי אתר החברה המייצרת, התרופה מיועדת לנשים ש"התשוקה המינית הנמוכה שלהן אינה נובעת מבעיה רפואית או נפשית, מבעיות במערכת היחסים  או משימוש בסמים". במילים אחרות: נשים שלא ברור להן למה לא בא להן.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Gisele Freire Fonseca Teixeira (@dra.giseleteixeira) on

נשים שהשתמשו במזרקים האוטומטיים של Vyleesi סיפרו כי היה עליהן להזריק את החומר לפחות 45 דקות "לפני הפעילות המינית הצפויה", וכי הן הרגישו "לא סתם רצון לקיים יחסי מין, אלא התעוררות גופנית. הגוף היה צמא לגירוי ומגע. ממש נדלקתי".

על פי ה-FDA, במחקרים קליניים שנעשו לפני אישור התרופה חוו כרבע מהנשים עלייה בתשוקה המינית לעומת כ-17 אחוז מהנשים שלקחו פלצבו. כמעט 80 אחוז מהנשים שהשלימו את המחקר הראשוני בחרו להמשיך לשלב ההארכה הרצוני, בו המשתתפות ממשיכות ליטול את התרופה למשך פרק זמן ארוך יותר.

מומחה: "בירידה בחשק המיני לא ניתן לטפל באמצעות תרופה"

פרופסור רפי חרותי, מנהל חטיבת השיקום ומנהל המרפאה לטיפול ולשיקום מיני בבית חולים שיקומי רעות ת"א, לא מאוד מתרגש מהתרופה החדשה: "מדובר בתרופה שקיבלה את אישור ארגון הבריאות העולמי לאחרונה, אך זוהי אינה התרופה הראשונה שמושקת בשנים האחרונות במטרה לעורר את החשק המיני בקרב נשים. ניסיונות אלה לא צלחו כלל גם בגלל המחיר, אך בעיקר מכיוון שבירידה בחשק המיני לא ניתן לטפל רק באמצעות תרופה. זה לא שאישה תיקח את הטיפול התרופתי ופתאום יהיה לה חשק מיני באורח פלא. התרופה הנוכחית מוצעת לנשים שסובלות מירידה בתשוקה המינית (HSDD) שמקורה, כמו כלל בעיות החשק המיני, נובע בדרך כלל ממקור רגשי ונפשי ולא ממקור גופני ולכן הטיפול הוא מורכב".

גם בקרב גברים, מוסיף פרופסור חרותי, טיפול תרופתי בויאגרה לא מסייע בכל בעיה. "גבר שסובל מחרדת ביצוע שנובעת ממקור רגשי, למשל, הטיפול התרופתי לא בהכרח יסייע לו בפתרון המצב. לכן, גברים ונשים הסובלים מבעיות בתפקוד מיני חייבים להיות מטופלים על ידי מטפלים מיניים מוסמכים שיאבחנו את מקור הבעיה וימליצו על הפתרון המתאים ביותר. המרפאה לטיפול ולשיקום מיני בבית החולים מציעה למטופלים טיפול רב מקצועי ומקיף לאבחון הבעיה המינית לצד בניית תכנית טיפול אישית שמטרתה להוביל לחיי מין בריאים ולהנאה מהם".  

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Central Florida UroGynecology (@urogynecology) on

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Stephanie Howard PA-C (@thegyn_pa) on

>> הצצתן כבר בקורס שלנו "איך לענג גבר"?