אין ספק שהמדיה היא יחצנית הסקס הטובה ביותר. כל כתבה שנייה שמתפרסמת בהקשר למיניות מדגישה עד כמה היא טובה לבריאות שלנו, לזרימת הדם ולמערכת החיסון. למין כמובן יש גם ערך פסיכולוגי, כי מין גורם לנו להיות מאושרים, מחוברים ומסב לנו להנאה רבה. ואני בהחלט מסכימה עם כל מילה. אך גם חייבת לציין כי כאשר זה מגיע למקום הרגיש יותר או הפחות מענג, השיח כמעט שלא קיים! אז מה עושים? מה קורה אם אנחנו חוות כאבים במהלך הסקס?  מה הסיבה לזה ואיך מתמודדים?

כיועצת זוגית ומינית אני עובדת עם נשים רבות בקליניקה ויוצא לי היחשף להרבה נשים (וגברים שמסבירים לי את הבעיה) המתלוננות על קשיים בהקשר לקיום יחסי מין, ובעיקר על כאבים. תחושות פחות מדוברות אך כאלה שבהחלט מלוות נשים רבות הן כאבים בזמן חדירה או בזמן הסקס. כשמדובר בכאב הפגיעה בהנאה היא ישירה ובעקבותיה גם נפגע החשק המיני. האמונה כי סקס יחזור להיות מענג בזוגיות יורדת. קשיים אלו עלולים לצוץ אצל כולנו, ויש להם הסבר הגיוני ומענה רפואי, טבעי והתנהגותי. 

כאבים בזמן קיום יחסי המין

סקס לעולם אבל לעולם לא צריך לכלול כאב, ובוודאי לא כזה שמשתק את האישה או גורם לה לדחייה ממגע ובעקבות זאת גם ירידה בחשק המיני. אם את חווה כאבים שלא נעלמים קודם כל לכי להיבדק על ידי רופא/ת נשים. אל תחכי שזה יעבור לבד כי תקופה זו בדרך כלל מלווה בהימנעות ממגע מיני וחיי המין הופכים למשהו שמשויך לכאב ולא להנאה. אני רוצה לציין ישש לא מעט גניקולוג/ית המתמחים בכאב מסוג זה וגם מרפאות שנותנות מענה רפואי מדויק, הכולל את כל הפתרונות ודרכי הטיפול  הנדרשות.

via GIPHY

הרגלים ״לא טובים״ במיטה

לא מעט פעמים נשים חוות כאבים מסיבה הקשורה להתנהגות או יותר נכון להרגלים לא טובים במיטה. לכן ההמלצה ההבאה שלי היא השקעה במשחק המקדים. נשים החוות כאבים במהלך חדירה או קיום יחסי המין חשות זאת לרוב בעקבות יובש בנרתיק. אני יודעת ומודעת לעובדה כי הרבה גברים אוהבים להעניק משחק מקדים קצר ומהיר כי התשוקה עזה, אך לפעמים זו היא לא התשובה לסקס מענג לאישה!

מאסטרס וג׳ונסון הם חוקרי סקס הידועים שגילו את מעגל התגובה המינית של האישה, כלומר את קיומה של שרשרת תגובות פיזיולוגיות המתרחשות לנו בגוף שגם מובילות לחדירה ללא כאבים. מרגע העוררות המינית אצל האישה, שמתחיל במחשבה או בדמיון, ומתעצמת עם המגע,  זרימת הדם לאיבר המין הנשי מתחזקת, ועמה גם שחרור של החומר הסיכוך הטבעי שלנו, באותו הזמן הנרתיק גם קצת מתארך ומכין את עצמו לחדירה. פעולות אלו שלוקחות יותר מכמה דקות, והן חשובות כי הן מובילות לחדירה ללא כאבים. משחק מקדים חושני ותשוקתי בהחלט יכול להכין כל אישה למצב של מין מענג ומהנה והוא בהחלט חובה!

התקופה שלפני התקופה

גורם נוסף וחשוב, שלעיתים יכול לגרום לכל התופעות שציינתי יחד, וגם הוא הרבה פחות מדובר הוא תקופת גיל המעבר או יותר נכון התקופה המקדימה לתקופת גיל המעבר.

מיניות האישה נמשכת עשרות שנים כשבערך במחציתן אנחנו כבר לא בשלב הפריון. כלומר הגוף "רואה" באקט המיני חלק בלתי נפרד מהחיים ויוצר מערכות הגנה מפני כאב בזמן קיום יחסי מין עד לתקופה שלפני גיל המעבר. בחצי השני שמתחיל קצת לפני סיום שלב הפריון ברוב המקרים אין מנוס ממתן עזרה למערכת כדי שהמין יהיה לא כואב ומענג.

רובנו יודעות כי בתקופת גיל המעבר, שבדרך כלל מתחילה אחרי גיל ארבעים, בעקבות ירידה בייצור של האסטרוגן ,נשים עלולות לחוות יובש בנרתיק, כאבים בזמן חדירה, ותחושת אי נוחות או כאבים במהלך קיום יחסי מין. חלק מדווחות גם ירידה בחשק המיני. אך רובנו לא יודעת, כי זו לא תמיד תקופה שמתחילה בשנות הארבעים לחיינו. התקופה המקדימה לתקופת  לגיל המעבר, יכולה גם כן להיות מלווה בחלק מהתסמינים שציינתי, והיא יכולה להתחיל כבר בגילאי השלושים.

אז מה עושים?! ההמלצה הכי טבעית שמצאתי בשוק מגיעה אליכן בעקבות מחקר שקראתי על תוסף תזונה טבעי. מחקר אמריקאי שדיבר על תוסף תזונה הנקרא פמארל הוא עוזר לשקם את רקמת הנרתיק, לייצור חומר סיכוך טבעי וגם משפר את החשק המיני. מומלץ לנשים שסובלות מיובש וגינלי כבר מהשלב לפני תום תקופת הפריות, והכי חשוב קל להשיג אותו בארץ.

לסיום ללא קשר  לגיל או לכאב או תחושת יובש אני תמיד אבל תמיד ממליצה להוסיף חומרי סיכוך או ג'לים על בסיס שמן או מים בכדי לוודא שהחדירה וקיום יחסי המין תמיד יהיו מענגים רק זכרו למרוח את החומר מספר פעמים.