גלית רומנלי (צילום: שי שחר)
תחושות של ייאוש, תסכול וחוסר אונים. גלית רומנלי ובן זוגה | צילום: שי שחר
תשוקה ויחסי מין תדירים וסוערים הם פחות ממאפייניה של זוגיות יציבה וארוכת שנים. ובכל זאת, גם אלה עושים סקס מפעם לפעם; בחודשים האחרונים, כמו שגילו זוגות רבים, הפעמים התרחקו מאוד אלה מאלה, עד שחיי מין התחילו להראות כמו זיכרון רחוק עבור הורים לילדים. הילדים ששהו כל הזמן בבית, המועקה מהמצב הכלכלי, החברתי והפוליטי שעדיין שוכנת עמוק בלבבות, העומס גדול והבית שהפך לסיר לחץ מדכא – איך אפשר לעשות ככה אהבה? 

סקר של חברת כצט לפמינה מצא ש-60% מהנשים הודו שתדירות  יחסי המין שלהן ירדה באופן משמעותי. 74% מהנשים הנשואות קיימו יחסי מין במהלך הקורונה בתדירות של אחת לחודש; 15% מהן סיפרו שנמנעו מסקס בשל מחסור בפרטיות. "הילדים היו איתנו כל שניה מהיום. יחסי מין היה הדבר האחרון שחשבתי עליו בחצי השנה האחרונה", מודה נגה (41), נשואה ואמא לשלושה בנים. "אני לא יודעת אם גם בעלי לא היה בראש של זה, לא דיברנו על זה. זה פשוט לא היה בכלל על הפרק, לא היה לנו רגע לבד ובלילות היינו מותשים ומצוברחים. מבחינתי לא היה עניין או כוח, ולא הרגשתי בכלל שאני צריכה להתנצל על זה". 

"בסגר הראשון הייתה תחושה אפוקליפטית, היה בזה משהו מחרמן, אבל מאז חווינו שחיקה ובסגר השלישי כבר הייתה תחושה של חיות בשבי"

יסמין גלקר וייסבורד, יועצת אישית בתחום המיניות

לרותם (34), נשואה ואם לשניים, לקח זמן לשים לב שהיא ובעלה לא שוכבים. "ערב אחד הוא שאל אותי פתאום, 'אז לא נשכב יותר לעולם לדעתך?'. התחלנו להתווכח אם עבר חודש או שלושה שבועות. השגרה שלנו עד אז הייתה פעם בשבוע". גם גלית רומנלי (37), גם היא אם לשניים שמעבירה סדנאות זוגיות יחד עם בן זוגה, מספרת על חוויה דומה. "לא שכבנו כל החודש של הסגר. שמתי לב מיד אחרי המחזור, כי בדרך כלל כמה ימים אחריו יש לי חשק מיני מוגבר והפעם לא היה כלום. אני מכירה את עצמי בתור אדם מאוד מיני עם תיאבון וחשק וחיות באופן כללי, והסגר האחרון ניתק אותי מהחשק המיני בצורה שלא הכרתי והביא תחושות של ייאוש, תסכול וחוסר אונים. בסגר הראשון זה היה שונה: היה משהו חדש, וכל דבר שהוא חדש הוא גם קצת מעורר".

"בסגר הראשון הייתה תחושה אפוקליפטית, היה בזה משהו מחרמן, אבל מאז חווינו שחיקה ובסגר השלישי כבר הייתה תחושה של חיות בשבי", מסכימה גם יסמין גלקר וייסבורד (34), יועצת אישית בתחום השיווק, הפיתוח האישי והמיניות ואם לשתיים, ומספרת שהרבה נשים להן היא מייעצת חוו ירידה בחשק המיני ובתדירות יחסי המין עם הפרטנרים בשנה האחרונה. "הרבה זוגות צעירים סחוטים עכשיו, חיי מין זה פריווילגיה. בעלי ואני כמעט ולא החלפנו מילה בשבועיים האחרונים מלבד הוראות טכניות ופגישות לוגיסטיקה. תשעים אחוז מהזמן הוא היה בעומס של עבודה, בלחץ כדי לשמור על ריכוז ולעמוד ביעדים, בזמן שאני סיימתי כל יום סמרטוט-רצפה-בוכה-בפינה, תשושה ומבואסת מחוסר היכולת להיות יצירתית ופרודוקטיבית. סקס טוב מצריך אינטימיות ותשוקה ולפחות קצת אנרגיה. בתקופה שרוב האנרגיה שלנו הולכת על התמודדות עם המציאות, סקס נדחק לתחתית סדר העדיפויות".

למרות האתגר האובייקטיבי, גלקר וייסבורד מתעקשת שאפשרי להצליח להחזיק קשר מיני מתפקד גם בימים האלה. "יש כלים ושיטות להרים את הראש מעל המים לפחות בפן הזוגי כדי לשפר את האינטימיות. זה קשה, אבל צריך לתת לזה המון מקום. לדבר על זה, לייצר לזה מרחב, לשבת ולבכות, להרשות אחד לשנייה להתפרק ולא להיבהל מזה".

יסמין גלקר וייסבורד (צילום: צילום עצמי, באדיבות המצולמת)
"כמעט ולא החלפנו מילה בשבועיים האחרונים". יסמין גלקר וייסבורד | צילום: צילום עצמי, באדיבות המצולמת

השלב הבא, לדבריה, הוא לעשות תשאול מחדש על עונג. "לבדוק מה בא לכם, מה יעשה נעים. זה לא חייב להיות ישר סקס. יכול להיות שזאת אמבטיה או להיות לבד או לצאת לטיול, אפשר למצוא עונג בכל מיני מקומות. לשחק משחקים אחד עם השנייה, כל מיני משחקים קטנים כדי להקליל את הסיטואציה ולהצליח לתקשר, אפילו משחקי תפקידים, כל דבר שמייצר קצת קסם שהוא לא השגרה המבלבלת הזאת".

גם רומנלי ממליצה על תקשורת ומבהירה את הצורך ליזום ולייצר זמן ומרחב להתמודד עם הירידה בחשק. "צריך קודם כל לשתף, לדבר על זה ולהבין שזה גל שצריך לעבור אותו, אבל לנסות בכל זאת ליצור מפגש אינטימי. המטרה היא לא בהכרח מרדף אחרי אורגזמה אלא המפגש עצמו, עצם החיבור".

השבוע מצאו את עצמם נגה ובעלה לבד בבית, לראשונה מזה חודשים. "פתאם היה שבע בבוקר והבית היה ריק. בעלי ואני הסתכלנו אחד על השני והתחבקנו במין רגע מרגש כזה, ואז שמעתי את עצמי אומרת לו, 'אוי לא, רק אל תבנה על קוויקי עכשיו'", מספרת נגה, "זה הלחיץ אותי, לא שכבנו הרבה זמן ואני רוצה להתחבר מחדש, לא בא לי סתם לפתוח רגליים. אבל בעלי ענה לי, 'ברור. אנחנו צריכים להחלים ממה שעבר עלינו. זה עוד יקרה".