אין תמונה
"כששני הצדדים לא בעניין, פשוט אומרים את זה בסוף הדייט". איילת לידני
את הדייט הראשון לא תוכלו לעשות במאנטה ריי ובטח שלא בשישי בערב – אבל אם את בעניין של קשר רציני, יכול להיות שאת פשוט מחפשת במגזר הלא נכון. יותר ויותר נשים חילוניות הפנימו שמהגברים החילוניים לא ייצא להן יותר מדי, ופוזלות לעבר הגברים יראי השמיים. אסף ובת אל נבון, שהקימו לפני כשלוש שנים את אתר ההיכרויות לדתיים שליש גן עדן, מדווחים על תופעה רחבת היקף: אלפי משתמשות חילוניות שמחפשות באתר שידוך כשר.

"במוצאי שבת אחת ראינו שהייתה פעילות מאוד ענפה באתר, מה שכמובן לא קורה בדרך כלל כי המשתמשים שלנו שומרי שבת ברובם", מספרת נבון, "כשהסתכלנו יותר לעומק ראינו שעיקר הנרשמים היו נרשמות, וכולן חילוניות, מקסימום מסורתיות. מתברר שהאתר הוזכר בכתבה שפורסמה ב'ישראל היום', והרעיון לחפש דייט דתי קרץ ללא מעט בנות".

עוד ב-mako נשים:

פוטושופ לתמונות חושפניות מדי

לדברי בת אל, מה שקוסם לחילוניות בחובשי הכיפה היא הרצינות שלהם. "אני משתדלת מאוד לא להיסחף לסטריאוטיפים, אבל קשה להתעלם מהעובדה שהבחורים הדתיים – בעיקר בגלל הסביבה שבה הם חיים והאופן שבו חונכו –לא מחפשים מישהי לבלות איתה תקופה קצרה, אלא רוצים לבנות בית ולהקים משפחה. אין להם את הפחד ממחוייבות שכל כך הרבה בנות מתארות שקיים אצל גברים חילונים, הם באים לחפש תכל'ס, ולא לבזבז זמן".

כיום רשומות לאתר כ-3,000 חילוניות, שמהוות קצת יותר משמונה אחוזים מהבנות באתר, והמספר עולה כל הזמן. "כרגע אנחנו מנסים למצוא דרך לשלב אותן באתר מבלי לפגוע בצביון הדתי שלו – למשל, יש לנו צוות שמאשר כל תמונה שעולה לכל כרטיס, ואם מישהי מעלה תמונה לא צנועה, שיכולה להוות בעיה עבור החבר'ה היותר דתיים שרשומים באתר, עושים לה 'ריטוש מצניע' ומעבדים את התמונה כך שלא תהיה חשופה מדי".

איילת לידני, רווקה בת 29 מפ"ת, נרשמה לאתר לפני כשבוע. "פעם בכמה זמן אני נרשמת לאתר היכרויות, ואחרי דייט אחד מוחקת את הכרטיס ומחליטה שאני לא בנויה לזה. ב'שליש' זה היה שונה ממש מהרגע הראשון. בניגוד לאתרים אחרים גברים פה לא מחפשים סטוצים, אלא באמת להכיר מישהי למטרות רציניות. ממש רואים את זה באנשים שאת פוגשת, אלו גברים מאוד איכותיים, הגישה שלהם פשוט אחרת. אני באתר משהו כמו שבוע, וכבר הייתי בשני דייטים.  הם היו נחמדים ופשוט לא התאימו, אבל בניגוד למה שקורה עם בנים חילוניים, כששני הצדדים לא בעניין פשוט אומרים את זה בסוף הדייט, כדי לא ליצור ציפיות שווא ולבזבז את הזמן של שנינו.

"אני מיידעת את מי שאני מדברת איתו באתר שאני חילונית, כמובן, זה תיאום ציפיות מינימלי בעיניי. אני מאמינה שאם אמצא שם קשר רציני אני אתגמש בענייני דת, אבל אני לא מבטיחה כלום, וחשוב לי להגיד את זה לבחורים שאני יוצאת איתם. אני לא חושבת שהאמונה שלך יכולה להיות מוכתבת לפי בן הזוג, ואני לא יכולה להבטיח שאסכים לכסות את הראש או להפסיק ללבוש גופיות – אבל מה שחשוב הוא להיות כנים ואמיתיים, ועל כל השאר אפשר להתגבר".  

שרית ועדי רג'ואן (צילום: עידן חסון )
יודעים להעריך את האישה שאיתם. שרית ועדי רג'ואן ביום חתונתם | צילום: עידן חסון

"בכל זוגיות צריך להתגמש"

"הגעתי לאתר בעקבות לחץ של דוד שלי, שהוא דתי", אומרת שרית רג'ואן, בת 32, שנישאה לפני שלושה חודשים לעדי, אותו הכירה באתר. "היו לי שני דייטים עם גברים אחרים באתר, ובעלי היה השלישי. אין לי ממש למה להשוות, כי לא הייתי רשומה לאתרי היכרויות בעבר, אבל ממה שאני שומעת מסביב אני מתרשמת שיש שם משהו הרבה יותר רציני, לגברים שם יש יותר כבוד לנשים ולמוסד הנישואין, ממש מלמדים אותם איך להעריך את האישה שלך, אלו לא דברים שרואים כל יום והם ממש לא מובנים מאליהם".

הזוגיות עם גבר דתי הובילה, מטבע הדברים, לשינוי בחיי היומיום של שרית. "במשך השבוע לא ממש מרגישים את השינוי, אבל בשבתות, שבהן הייתי רגילה לראות המון טלוויזיה, אנחנו קוראים, מבלים אחד עם השני ועם המשפחה. במשל השבוע אני לא מכסה את הראש, אבל בשבת אני כן שמה איזה סרט סמלי כזה, ואני בסדר גמור עם העניין. גם קודם לכן אכלתי כשר, כמובן שעכשיו אני מקפידה יותר אבל אני לא מסתכלת על זה כמטלה או קושי – מצאתי בחור מדהים, ובכל זוגיות צריך להתגמש ולהתפשר, אז אלו הפשרות וההתגמשויות שלי, והן לחלוטין שוות את זה".  

>> בושם לחג: איזה ריח הגברים הכי אוהבים?