מסיבת 9 שנים לחדשות ערוץ 2 - יונית לוי ועידו רוזנב (צילום: אלעד דיין)
האם הפכים נמשכים? בהתחלה כן. אך העתיד מוטל בספק. יונית ועידו | צילום: אלעד דיין

את האביר על הסוס הלבן אין ילדה שלא מכירה. מפמפמים לה את עובדת קיומו מהיום שהיא מבינה שהיא נסיכה, והיא בטוחה שהיא תחיה עם הנסיך שלה לנצח נצחים. מספרים לה גם שלכל סיר יש מכסה, שהפכים נמשכים, והיא גדלה על ברכי הקלישאות האלה, ואחר כך לא מבינה איפה לעזאזל המכסה שלה. כולנו היינו הילדה הזאת.אולי הגיע הזמן להתבגר?

לאור כישלונות גמורים במימוש שבין הרצוי למצוי, חשבנו שהגיע העת לעצור רגע את האוטומט, ולבדוק האם המיתוסים המוכרים, שאולי עבדו יותר לפי עשרות שנים, עדיין תופסים ב-2010. מומחית הזוגיות שלנו, איריס סלומון, פסיכולוגית ומנהלת חברת "ספיד דייט", מנסה לעזור לנו להבין איך לקבור את המנטרות שגדלנו עליהן לפתח אג'נדות חדשות.

המרחק רק עושה טוב

האומנם? לא.
סלומון: "קשה מאוד לשמור על קשרים בשלט רחוק. קשר שמתנהל באמצעות מיילים, הודעות ומפגשים בתדירות נמוכה, אינו קשר אמיתי, אלא מערכת יחסים שמבוססת בעיקר בעיקר על געגועים ופנטזיות. כמובן שמומלץ מאוד להתגעגע אחת לכמה זמן (מילואים, נסיעה לצורך עבודה), וזה בהחלט יכול לעשות טוב, אבל מרחק תמידי אחד מהשני לרוב אינו מצליח להשיג קשר יציב".
מצד שני: קשר למרחקים יכול בהחלט לגרום לך לפתח קשר יציב עם השכן.

הפכים נמשכים

האומנם? כן ולא.
סלומון: "הבדלים בין בני זוג מעלים את התשוקה ומלבים את האש, הם לא פעם מעניקים את הניצוץ הראשוני והמוצלח. עם זאת, לא פעם, התכונות המנוגדות הן גם אלה שמרחיקות. בגדול, מחקרים מראים שזוגות שדומים זה לזה מצויים בזוגיות טובה יותר מזוגות ששונים זה מזה".
מצד שני: אם תבחרי נכון את התכונה ההפוכה לך, זה ישתלם. כמו למשל: את שונאת לנקות והוא חולה על ספונג'ה.

שחקי אותה קשה להשגה

האומנם? בהחלט!
סלומון: "השיעור הראשון שאני מלמדת באימון הוא כלל הרודף- הודף. אסור לך להראות מתלהבת מדי וליזום מפגשים ומגע מההתחלה, כיוון שאז תחשבי בעיניו לפחות מעניינת ומושכת. אל תבטלי את הדעה שלך בפני הגבר, עמדי זקוף ושמרי על עמוד שדרה, הביעי את העדפותייך, אל תזילי עליו ריר. אל תגרמי לו להרגיש שהוא יוצא עם פודלית, אלא עם פרטנרית ששווה להילחם עליה".
מצד שני: אם את רווקה בת 35 שעדיין מחכה לטלפון מההוא, לפני חמש שנים, יכול להיות שהלכת עם החוק הזה קצת רחוק מדי.

אישה מבשלת (צילום: istockphoto)
ממי, ותרי על הבישולים. זה לגמרי מיותר | צילום: istockphoto
הדרך ללב של גבר היא דרך קיבתו

האמנם? לא.
סלומון: "בימינו, לא מעט גברים מתוודים בפני שאין להם כל בעיה שהאישה שלהם לעתיד לא תבשל. הם יבשלו, יזמינו אוכל מוכן וינקו את הבית. מה שגברים לא מוכנים להתפשר עליו זה על אהבה ומשיכה".
מצד שני: אם את יודעת לבשל ונהנית מזה, את בהחלט יכולה לזכות בנקודות זכות אצלו, אבל זאת לא הסיבה שהוא נשאר איתך. בשביל זה, יש לו את אמא שלו.

לכל סיר יש מכסה

האומנם? לא.
סלומון: "הבשורה הטובה היא שלכל אחד יש הרבה מכסים. החוכמה היא להבין את הרעיון הזה ולא להתמקד בטווח מאוד ספציפי של תכונות ומראה. חשוב לתת לעצמך להתאהב גם בבן זוג שהוא לא בהגדרות הקבועות והמקובעות שלך".
מצד שני: אל תיקחי את סוגיית המכסים באופן מילולי. אם שכבת כבר עם מאה גברים, אולי הגיע הזמן להתחיל לצנזר ולהתפקס עם מכסה אחד. עם קונדום.

קרן פלס ותומר חתונה קרן פלס (צילום: אורי אליהו)
אל דאגה, קרן - הלך מכסה אחד, אבל יש עוד הרבה מכסים בחוץ | צילום: אורי אליהו
אהבה גורמת לך להיות מאושרת

האמנם? לא.
סלומון: "אם את תולה את כל האושר בחייך בזוגיות, את עלולה להתאכזב. נשים רבות מגיעות אלי לפגישות אימון למציאת זוגיות ואומרות לי שכל בעיות חייהן יפתרו כאשר יתחתנו. חשוב שתדעי שאם לא תהיי מסופקת במגוון תחומים בחייך, בן זוג לא ישנה את כל הדברים הללו. גם אם תתחתני עם בן זוג מוצלח עשיר, חתיך ובעל מקצוע יוקרתי, לא תהיי מאושרת אם לא תעבדי ולא תמלאי את הפוטנציאל שלך".
מצד שני: מי צריך אושר כשיש עושר?

ציפיות גבוהות מביאות לאכזבה וגירושים

האומנם? לא.
סלומון: "ההיפך הוא הנכון. בעלי ציפיות גבוהות מהנישואים (כאלה שמאמינים באידיאלים רומנטיים), חווים נישואים מוצלחים יותר. כשם שאנשי עסקים מצליחים הם כאלה שמציבים לעצמם אתגרים כל הזמן".
מצד שני: לצפות שהוא לא יפתח כרס בירה וששערותיו יישארו כשהיו בגיל 20, זה ללא ספק מתכון לאכזבה. בחרי בקפידה את אתגרייך.

רוב הנישואים מסתיימים בגלל רומן

האומנם? לא.
סלומון: "נתונים מוכיחים כי כ- 25 אחוז מהזוגות מדווחים שבגידה היא הסיבה לסיום הנישואים בעוד ש- 75 אחוז מדווחים שהסיבה האמיתית היא התרחקות, חוסר תקשורת ואיבוד התחושה שאתה נאהב או מוערך. בגידות הן פעמים רבות רק הסימפטום. אילולא הריחוק והקרירות ביחסים, הבגידה לא הייתה מתבצעת".
מצד שני: לצאת מהטרנינג והקוקו בלוף בסוף יום לטובת לנז'רי לוהט נשמע לנו כמו משימה בלתי אפשרית.

אין תמונה
אם את מחכה לעוז זהבי, ייתכן שאת בררנית מדי. זמן לבדק בית

רווקים לא מתחתנים כי הם בררנים מדי

האומנם? לא.
סלומון: "כמאמנת למציאת זוגיות, אני עדה לכך שבררנות היא ברוב המקרים תירוץ ותו לא. הסיבות האמיתיות הן לאי מציאת זוגיות הן פחד להיפתח בקשר, פחד להידחות ולהיפגע, פחד מאינטימיות ומאיבוד העצמאות. לאנשים שנמצאים שנים רבות ללא זוגיות אני ממליצה להסתכל היטב פנימה ולמצוא את הסיבות האמיתיות לאי מציאת הזוגיות, ולא לפתור את הסיבה בתירוץ שהם איכותיים מדי ובררנים".
מצד שני: במקרה שלך, את באמת בררנית. עוז זהבי יש רק אחד והוא כנראה לא יהיה שלך.

>> מתי הכי כדאי לעלות אליו לקפה, ועוד תשובות לשאלות מתבקשות בתחילת קשר