נטלי פורטמן והבן אלף
נטלי פורטמן והבן אלף שנולד לפני החתונה שלה
הכלה כבר לא בתולה, החיתולים כבר מזמן נהפכו לחד פעמיים והאמא הטרייה ממש לא חייבת להניק. אין ספק שהעולם השתנה בשנים האחרונות, לכן אין זה פלא שגם מוסד הנישואים משנה את עורו ואת סדרו. מחקר בריטי שנעשה בקרב 2,000 נסיינים מצא כי יותר מ-75 אחוז מהנשים מוצאות שזה נכון יותר להביא לעולם ילד לפני החתונה, בעוד ש-9 מתוך 10 מבוגרים מעדיפים לקנות בית עם בן הזוג בטרם הם מתחייבים עם חופה וקידושין. 

קים קרדשיאן יוצאת עם קניה ונורת' (צילום: Splashnews)
קים קרדשיאן יוצאת עם קניה ונורת'. משפחה אחת מאושרת | צילום: Splashnews
והנה עוד תפנית בעלילה: אם פעם הסתמכנו על הורינו במימון חיינו, או לכל הפחות בעזרה עם מסיבת החתונה - נתון נוסף שעלה מהמחקר מצא כי 59% מהזוגות שנישאים היום משלמים בעצמם על החתונה. הדבר בהכרח משפיע על אופי החתונה שנעשית אינטימית יותר, כוללת סידורי פרחים מעשי ידי הכלה וחברותיה, איפור ושיער אצל חברה או באופן עצמאי, עיצוב הזמנות פשוט, ועוד שיטות של עשה זאת בעצמך בניסיון לצמצם עלויות.

"הסקר הזה מראה את השינוי הגדול מאותה גישה מסורתית שגדלנו עליה, וגם משקף את ההתנהגות הצרכנית החדשה של נשים, ובעיקר של כלות בימינו", אומרת מרים בן ידר, בעלת החנות David’s Bridal בבריטניה. 

דוגמאות מובהקות ופוטוגניות לסדר החדש באות לידי ביטוי בשנים האחרונות בקרב לא מעט מובילי דעת קהל כמו שחקנים, זמרים וסלבריטאים - אם כי עבורם אין מדובר בשיקולי תקציב, אלא יותר בנסיבות חיים. כך למשל איילה פישר וסשה ברון כהן הביאו את ילדיהם המשותפים בטרם נישאו, כמו גם ניקול ריצ'י ובן זוגה גו'אל מאדן, נטלי פורטמן ובן מילפייה, אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט שהם הורים גאים לשישייה וטרם נשואים ובל נשכח את קימייה הלא הם קים קרדשיאן וקניה ווסט שהביאו לעולם את ביתם נורת' ורק אז התארסו. 

"לחיות בנישואין בלי להיות נשואים"

אין תמונה
ניקול ריצ'י וג'ואל מאדן בחתונתם שם נכחו שני ילדיהם

איריס סלומון, פסיכולוגית ומנהלת ספיד דייט מסבירה שגם בארץ יש לא מעט ידועים בציבור שהתחילו עם ילדים ורק אחר כך מתחתנים. "הדור הזה שונה מהדור הקודם, וניתן לראות זאת גם לפי גיל הנישואין שרק עולה ועולה. נשים היום רוצות לעשות תואר ולהתבסס בקריירה בטרם הן מפנות זמן למציאת זוגיות. חתונה היא כבר לא מטרה למרות שהיא עדיין בגדר חלום עבור רבות. הדור הזה מפוכח יותר, ריאלי יותר, הוא מודע היטב לסטטיסטיקת הגירושים הגבוה שנוטה ל-50% בקרב הזוגות. זאת הסיבה שאני מגלה שרבים רוצים לבדוק איך הזוגיות בפועל: מה שנקרא  - לחיות בנישואין בלי להיות נשואים. אז הם קונים בית, גרים ביחד, עושים הסכם ממון ואפילו מביאים ילד לעולם".

סלומון מוסיפה שלאור סדרי העדיפויות החדש, גם בארץ מסתמן טרנד של חתונות קטנות יותר. רבים גם מתחתנים בחתונה אזרחית, ואחרי שרואים כי טוב - נישאים כדת וכדין בארץ. "הדבר נעשה מקובל בגילאים היותר מאוחרים של שלושים פלוס, כשמבינים שהמטרה העיקרית היא הביחד והילד ופחות הטייטלים. יש את הנטייה הזו גם בארץ".

בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי. יש טבעת וגם שישה ילדים, אבל מועד חתונה ממש אין עדיין | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL
ומה את חושבת על הסדר החדש?
"אני בהחלט ממליצה לגור לפני חתונה או לעשות טיול גדול בחו"ל ולא להסתפק בפגישה של פעם בשבוע ואז להתחתן. חשוב לראות איך מסתדרים ביחד, אבל לא הייתי מוותרת על הסדר של חתונה, מגורים ואז ילדים", אומרת סלומון, אבל יש גם אבל. "מצד שני, אם בני הזוג לא צעירים במיוחד ולטענתם חתונה רק תעכב את ההתפתחות שלהם, אז לדעתי עדיף שיעשו ילד ואז יינשאו. הזוגיות יכולה להתקיים גם בלי הטייטלים ואם לזוג זה לא חשוב להתחתן - אז שיוותרו על זה".

>> חילופי זוגות: תמונות אירוסין קצת אחרות
>> התרגשת מ"היומן"? חכי שתראי את זה
>> איך נראה קשר לונג דיסטנס

mako נשים: מחכות לך בפייסבוק