גבר עם בלוטות וסלולארי (צילום: Ed Hidden, Istock)
היום בעבודה מישהי התחילה איתי. אמרתי לה שתבוא עוד חודש, נראה | צילום: Ed Hidden, Istock

לצד דברים שבן הזוג שלך לא אמור לעשות לך, יש גם לא מעט דברים שהוא לא אמור להגיד. משפטים מעליבים, משפילים, כאלה שאין בהם ביקורת בונה או הצעה לשיפור, כאלה שאין לך יותר מדי מה לעשות איתם חוץ מלהיעלב.

אספנו 10 אמרות כנף כאלה – החל ב"אני לא נמשך אלייך כמו פעם", דרך "איך זה שאת עוד רעבה?" וכלה ב"אני לא הסוג שמתחתן" – ושמענו מה יש לאריאלה מלצר, מנהלת מכון רעות ברחובות, פסיכותרפיסטית, מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, לומר בעניין. אנחנו היינו זורקות את האידיוט ישר לפח הזבל שממנו הוא בא, היא דווקא טיפה פחות נחרצת.

אני לא יכול להגדיר לך מה אנחנו

תפתחי מילון, ותמצאי שם את ההגדרה של הקשר שלכם: "קטע (ש"ע). מערכת יחסים לא מחייבת שבה אחד הצדדים מעוניין במיסוד לטווח הארוך, או לפחות בהצהרת כוונות כלשהי, בעוד שהצד השני מעוניין שהחפירות ייפסקו והחזייה תרד. דוגמא לשימוש במשפט: מה יש לי איתה? סתם, קטע".
מילים נרדפות: אני לא רוצה להשלות אותך.
דבר המומחית: "הוא בעצם אומר 'אל תבני עליי ואל תסמכי עליי'. אם זה לא נאמר בתחילת הקשר, אלא בשלב מתקדם, הייתי אומרת לך 'תאמיני לו', הוא לא מספיק רציני. חפשי מישהו אחר".

אני לא מהסוג שמתחתן

אה באמת, אז מאיזה סוג אתה? הזוחלים? האגו שלך דוחף אותך לומר "אני בכלל לא חושבת על חתונה כרגע", אבל גם אם זה נכון, את באמת רוצה להישאר עם מישהו שמצהיר מראש שלא חשוב מה, הוא לא רוצה חתונה ומחויבות?
מילים נרדפות: אני לא מאמין בנישואין.
דבר המומחית: "אם את רוצה להתחתן אז אין סיבה להישאר איתו. צריך להאמין לו, לא לחשוב שהוא מבלף. אם נוח איתו וכיף לך איתו עכשיו את מוזמנת להישאר, אבל אל תצפי לחתונה".

האקסית שלי אמרה/ עשתה/ חשבה

כן, זאת השוואה משפילה. כי הנקודה שלו היא שהוא מצפה שתתנהגי כמוה, או תדברי כמוה. אז אם הוא לא מוסיף את המילה "השמנה" אחרי "האקסית", את בבעיה.
מילים נרדפות: רוב הבחורות שאני מכיר.
דבר המומחית: "יש כאן שיפוטיות וביקורת סמויה, אבל אם זה נאמר בתוך מערכת יחסים גלויה וטובה, אולי הוא מתכוון לומר שאת שונה, לאו דווקא פחותה ממנה. אבל אם הוא כל הזמן מבקר ושופט, אז זה אומר שהוא לא רואה את השונות שלך ומגייס לטובתו 'ראיות' חיצוניות ולא רלוונטיות".

כזה אני, ואני לא אשתנה

ויכוח שמסתיים במשפט כזה הוא ללא מוצא. מה את אמורה לעשות עכשיו? לקבל אותו או לעזוב? ואם תקומי ותלכי, הוא באמת לא יסכים להשתנות?
מילים נרדפות: אנשים לא משתנים.
 דבר המומחית: "זה בחור מאוד נוקשה שלא מסוגל לקבל את הצרכים של האחר בלי לראות בזה פגיעה בו. שינוי בשבילו הוא איום ובגדול, אין לך מה לחפש שם. אולי רק אם הוא יחווה את האובדן שלך, וכבר נתקלתי במקרים רבים כאלה, הוא יהיה מוכן לעשות את השינוי".

למה לדבר על העתיד, כשאפשר לחיות בהווה?

למה? כי מוטיבציה מניעה את המין האנושי, כי אי אפשר לעצור את הקדמה, וגם כי השעון הביולוגי שלך מתקתק, ולא בא לך לבזבז את הזמן שלך על איזה אידיוט שרגע אחרי שתיפרדו ייצא עם איזו פרחה חודשיים ויציע לה נישואין, זה למה.
מילים נרדפות: אנחנו נהנים, זה מה שחשוב.
דבר המומחית: "יכול להיות שהוא לא באמת רוצה אותך, ואת רק אובייקט להנאה, ואז השאלה מה את רוצה. או שאולי מחויבות מסמלת עבורו שלילת חופש ואובדן שליטה, ולכן הוא פוחד לדבר על העתיד. אם בחיים היומיומיים הוא כן מגלה רצינות, משקיע ורומנטי, יכול להיות שהוא בעניין אבל פשוט לא רוצה להתחתן".

זוג בדייט, הגבר מסמס בנייד (צילום: Goldmund, Istock)
תגידי, עוד לא שבעת? | צילום: Goldmund, Istock
 איך זה שאת עוד רעבה?

מספיק נוח לו איתך כדי להיכנס לך לצלחת, והוא מתחיל להעיר לך הערות על מה את אוכלת, כמה את אוכלת, ואיך זה משפיע במיידית על איך שאת נראית. אדוני, סיימת תואר בתזונה ולא סיפרת לנו? אה, לא? אז שב ותאכל בשקט, או שתקבל מזלג בעין.
מילים נרדפות: עוד לא שבעת?/ אולי נעשה היום סלט ולא פסטה?
דבר המומחית: "אם זה בתחילת קשר, אז האיש חצוף! סביר להניח שהוא שתלטן ורוצה שתשתני בשבילו ומנסה לכוון אותך להתנהג ולעשות מה שהוא רוצה. זאת נורה אדומה, כי זה בטח לא ייגמר בזה, ואת תחיי בפחד בתוך היחסים".

בחורות מתחילות איתי כל הזמן

עם כל הפרגון, את מתחילה לקרוא פה בין השורות מסר אחר – אני סחורה מבוקשת, מתת האל למין הנשי, ואם את לא תעריכי את זה, אני כבר אמצא מישהי אחרת שתהיה מוכנה.
מילים נרדפות: קלטת איך המלצרית עושה לי עיניים?/ בדיוק כשהלכת לשירותים, מישהי פה נתנה לי את הטלפון שלה.
דבר המומחית: "השאלה היא עד כמה הוא שיתף פעולה? האם זה קורה מול העיניים שלך? אם כן, אז זה מקטין אותך ומעורר חוסר ביטחון וחרדה. מצד שני – הוא בחר לספר לך, אז יכול להיות שהוא פשוט מאוד חסר ביטחון בקשר לעצמו".

גב אל גב (צילום: Medioimages/Photodisc, GettyImages IL)
זה לא את, זה אני שלא נמשך אלייך כמו פעם | צילום: Medioimages/Photodisc, GettyImages IL

את כבר לא צעירה

חזור שנית? היציאה הזאת, מעליבה בפני עצמה, היא רק פתיחה מכוונת למטר של עצות לחיים: את צריכה למצוא עבודה אחרת, את צריכה להיות יותר מסודרת, את צריכה לרזות, את כבר לא צעירה, ולא בטוח שלגבר הבא שיסכים להיראות איתך בציבור יהיה אכפת ממך כמוני, כדי לעזור לך להשתנות.
מילים נרדפות: תראי איך את חיה/ איך הבית שלך נראה/ איך את מתלבשת.
דבר המומחית: "האיש חסר טאקט וכנראה רוצה לתת עצות, אבל לא יודע איך. יש פה גם ביקורת סמויה ומתנשאת – הוא לא מקבל את הקצב שלך ומנסה להכריח אותך ולהכתיב לך. הוא רוצה להרגיש חשוב ובעל כוח, כי הוא זה שיודע הכי טוב".

זה אחרת אצל נשים וגברים

איך אנחנו מתות על האנתרופולוגים האלה, שמסבירים כמה נישואים, מונוגמיה וט"ו באב הם בעצם קונבנציות קפיטליסטיות שנועדו לשעתק את ההגמוניה. או במילים אחרות: גברים מזיינים ושוכחים, נשים מתאהבות ובוכות. זה פשוט הטבע שלנו.
מילים נרדפות: גברים מזריעים ונשים מקננות/ מונוגמיה זה לא דבר טבעי.
דבר המומחית: "זה פשוט ניסיון לתת תירוץ והסבר פסאודו-אינטלקטואלי למה מותר לו לבגוד, ולהזהיר אותך לא לקחת את הקשר ברצינות. הייתי נזהרת מאוד מאיש כזה, כי בהחלט יש סיכוי שיהיה בוגד סדרתי. הוא, מבחינתו, שם את זה על השולחן, והישארות מצידך היא הסכמה שבשתיקה."

 אני כבר לא נמשך אלייך כמו פעם

מה עושים אחרי הצהרה כזאת? ניתוח פלסטי? קונים מוט חשפנית ומתחילים לענטז? כשגבר מספיק כנה לומר לך משהו כזה, אין סטירת לחי חזקה מזאת.
מילים נרדפות: אני כבר לא מרגיש את זה.
דבר המומחית: "הייתי שואלת אותו מה הוא מרגיש, מה זה אומר על הקשר שלנו, האם הוא מעוניין בפרידה, האם יש משהו שאני יכולה לעשות, ולמה הוא מתכוון? רק למשיכה המינית? או שאולי הקשר פשוט נכנס לשגרה לאחר זמן ממושך? בכל מקרה, לבנים סקסיים הם לא הפתרון".

למה למה למה אנחנו נמשכות למניאקים?