בראנג'לינה (צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL)
לא חייבים להישאר ידידים | צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL

מוות של חבר או קרוב משפחה הוא אירוע טראומטי שמותיר אחריו חותם עמוק בנפש. אם חושבים על זה, לפרידה מבן זוג אהוב יש את אותו אפקט כמעט. אמנם נכון שהוא ואת עדיין נשארים בחיים, אבל אי אפשר להתכחש לשינויים הקיצוניים, לבור הרגשי שנפער ולתחושה שיכול להיות שלא תמצאי שוב פעם את אותה אהבה בוערת שחשבת שתימשך כל החיים. מצד שני, פרידה נותנת לך גם חופש להיות שוב עצמך, לחזור לבלות עד אור הבוקר עם החברות, לכבוש את רחבת הריקודים בלי שום צורך לתת דין וחשבון על העיניים שעשית לבחור ההוא שישב על הבר. למרות הצדדים החיוביים והשליליים שיש בפירוק קשר, חשוב לדעת לעשות את זה כמו שצריך, כדי לפגוע הכי פחות במי שהיה שותף לחיים עד לא מזמן.

"במערכות יחסים משמעותיות הפרידה היא משהו שמתבשל בדרך כלל אצל שני הצדדים, אבל בסופו של דבר יש את הצד שאוזר אומץ ואומר את האמת עם כל הכאב הכרוך בכך", אומרת ד"ר פרידה דניאלי, יועצת זוגית ומשפחתית. "שני בני הזוג יודעים שמשהו במערכת היחסים כבר לא עובד, אבל תמיד יש את מי שפוחד מהעתיד ולכן מעדיף להישאר במסגרת הזוגית למרות הבעיות, ומנגד יש את מי שמאמין בעצמו וביכולת שלו לייצר זוגיות טובה יותר בעתיד".

אחרי שמפילים את פצצת הפרידה, הצד השני יכול להגיב בכל מיני צורות. "יש המאיימים בהתאבדות או בגילוי סודות על בן הזוג הנוטש", ממפה ד"ר דניאלי את בני הזוג הנעזבים. "אחרים מבטיחים להשתנות ולעשות כל מה שצריך למען המשכיות הקשר, ויש המנסים לפתות בטיסות לחו"ל או בהפחתת שעות עבודה את הצד שרוצה לפרק את החבילה". למרות הקושי הגדול שיש בלעמוד מול מישהו שפעם נורא אהבנו, בן הזוג שרוצה להיפרד חייב לעמוד על שלו, ולא לתת  לאיומים או לפיתויים לשבור אותו. אם הקשר הגיע לקיצו, עדיף לחתוך בבת אחת בבשר החי, ולא לתת לדברים להימרח. זה רק פוגע בשני הצדדים.

החלטת להיפרד – איך תעשי את זה?

אדם מחזיק לב אדום קרוע על דף (צילום: אור גץ)
גם אם הוא נשבר, זה לא סוף העולם | צילום: אור גץ

אוקיי, אז נגיד שהחלטת שהאהבה מתה, ואת רוצה לצאת ולחפש לך אביר חדש על סוס לבן. עומדת בפנייך שאלה לא פשוטה – איך להסביר לבחור שהוא כבר היסטוריה. הדרך הטובה, אך גם הקשה ביותר היא שיחה ישירה עם בן הזוג. הדרגה הפחדנית קצת יותר היא להגיד לו את זה בטלפון. "אם השיחה הטלפונית נובעת בגלל שכל אחד מכם נמצא בצד אחר של כדור הארץ, זה לא מתפרש כבריחה", אומרת ד"ר דניאלי. "הרי אין טעם לחכות לבן הזוג חודשים רבים בבית, בעוד הוא מכין את עצמו לשיחת הפרידה שלכם ברגע שהוא ינחת. עדיף לעשות את הדברים בטלפון במקרה הזה וכך כל אחד מכם יכול להמשיך בחייו. אם אין סיבה טכנית שמרחיקה ביניכם והוא עדיין בוחר להיפרד בטלפון, זה מגיע ממקום של פחד מהתגובה ומהסצינה שתבוא בעקבות הרצון לפרק את הקשר. יש את אלו שלא מסוגלים לשאת את הבכי או התחנונים, את אלו שפוחדים מתגובה קיצונית שתעליב אותם ואת אלו שפשוט רוצים לשלוט בסיטואציה ולהיות מסוגלים לנתק את הטלפון ברגע שהוגדשה מבחינתם הסאה".

עם כל הבעייתיות שיש בפרידה טלפונית, יש בה גם צדדים חיוביים, שכן יש לך את היכולת להגיב לדברים באופן מיידי ולהגיד גם את הצד שלך בתמונה הכוללת. "פחות טוב לפרק קשר על ידי הודעת SMS או אימייל", אומרת ד"ר דניאלי. "הודעת טקסט לסלולרי מתקבלת מיידית אצל הנמען, ואז יכולה להיות שיחת טלפון שמחזירה אותנו לתסריט הקודם. שליחת מייל פרידה לא מאפשרת לבן הזוג הנעזב להגיב באופן מיידי, אבל מצד שני יש בה יתרון כיוון שבמקום להגיב ישר מהבטן יש את ההזדמנות להירגע ולהגיב כשהכעס הראשוני קצת שוקע".

לא נישאר ידידים

ככה רבים?  (צילום: jupiter images)
את יכולה גם פשוט להתקשר ולהגיד לו | צילום: jupiter images

אחת הקלישאות הכי שחוקות כשמדובר בפרידה היא "נישאר ידידים". ד"ר דניאלי פוסקת באופן חד משמעי שאין דבר כזה ידידות אחרי זוגיות שהייתה משמעותית. "אין מה למרוח קשר שנגמר, שכן זה רק יוביל לתסכולים משני הצדדים. תמיד יהיה את הצד שירצה להרגיש קצת יותר טוב עם עצמו, ולכן יבקש לרכך את המכה. הבעיה הגדולה יותר היא עם בן הזוג שמפרש את ההתנהגות הזו כסימנים לזה שהדיבורים על פרידה היו מצב רוח חולף, ותולה תקוות בכך שהיחסים ישובו במהרה למתכונת הרגילה והאוהבת שהייתה בעבר. הרי אי אפשר להתכחש לגעגועים, לגוף שרוצה להרגיש שוב את התחושות המוכרות כמו גם לרגשות הכעס ורגשות האשם. הישארות בקשר אחרי פרידה היא מתכון בטוח למריבות ולכעסים גדולים אפילו יותר, לכן אין שום סיבה לאפשר את זה".

אם גם הזוגיות שלך הגיעה למבוי סתום, עדיף לקבל את הדברים עם כל הקושי שבדבר ולהמשיך הלאה. זה בכלל לא קל או פשוט כמו שזה נשמע, אבל תמיד צריך לזכור שמכל מקום כזה שמת אצלך בנפש, יצמח עתיד חדש מלא באושר ובאהבה. ואולי הפעם זו באמת תהיה אהבה של אמת, כזו שלא תבריח את הבחור אלא תגרום לו לרצות להישאר לצידך עוד ועוד.

>> בטרנד: החזיה בחוץ