לתחזק זוגיות זה לא עסק פשוט. אז מה קורה כשצריכים לתחזק קשר רב משתתפים? יעל רועי ושיר, שחיים שישה בבית אחת ומקיימים מערכות יחסים ברמות שונות של אינטימיות ביניהם, התארחו הבוקר אצל פאולה וליאון וניסו להסביר איך זה עובד. "אנחנו אוהבים להתייחס לזה בתור א-מונוגמיה או אנרכיה של מערכות יחסים", הגדירה שיר. "הייתי בכמה מערכות יחסים זוגיות ולא רק עם מגדר אחד, כיסיתי את כל האופציות", הוסיפה יעל, "לצאת מהארון? פעם בכמה שנים אני מוצאת ארון לצאת ממנו".

"אני אנסה להסביר את זה בצורה הכי פשוטה", אמר רועי, שיחד עם שיר, יעל ואחרים פעיל במיזם האמת העירומה שמטרתו לנרמל את השיח סביב החופש לבחור, "מערכת יחסים יש לי עם כל אדם בחיים: עם אמא שלי ואבא שלי ואחותי. ההבדל בין מערכת יחסים שהיא מינית לבין מערכת יחסים שהיא לא מינית מיותר לחלוטין בעיניי. כמו שאני יכול לאהוב את אמא שלי וזה לא מונע ממני לאהוב את אבא שלי, אני יכול לאהוב את שיר וזה לא מונע ממני לאהוב את מיכל או את יעל או כל אחת אחרת".

אבל מגע גופני אינטימי מייצר איזו רכושנות, זה חלק מהתרבות שלנו.
שיר: "התרבות היא אוסף של נורמות שכל אחד מאיתנו יכול לשאול את עצמו האם הן משרתות אותו ועושות אותו מאושר, או שהן שמות אותו בקופסא ועושות לו לא נעים. תחשבי שבט: כל החיים אנחנו מחפשים תמיכה, אהבה, אנשים שיכילו אותנו ושיוכלו להיות שם בשבילנו. עכשיו תחשבי שיש לך בחיים לא בן אדם אחד, אלא חמישה כאלה".

את הדיון חתמה פאולה שהודתה שאם אישה אחרת תיגע בליאון, זה יגרום לה לקנא – וסיכמה בהודעה מרגשת לאמהות הצופות בבית: "אמא חנה ואמא אלישבע, אל תדאגו, הכל בסדר, בינתיים אנחנו נשארים רק שנינו".

צפו בראיון המלא מתוך פאולה וליאון