עולם הדייטינג הצליח להכניס לחיים שלנו לא מעט מושגים חדשים שמעוררים בנו אימה, כמו גוסטינג או ברד קראמבינג. אבל מסתבר שיש דפוס התנהגות חדש הזירה האימתנית – והוא יגרום לכן להתגעגע לבחור שסתם בישל אתכן על אש קטנה. נא להכיר להכיר: גאזלייטינג. (שפיכת דלק, בתרגום חופשי).

דפוס ההתנהגות החולני הזה, מתאר בעיקר התעללות רגשית שלוקח זמן לזהות. הקורבן לרוב, יהיה נתון למשחק פסיכולוגי שמערער את התפיסות הרציונליות שלו. מדובר בטקטיקה שמאפשרת למקרבן להרוויח עוד כוח ושליטה על בן הזוג. נשמע הזוי - אך מסתבר שמדובר באקט נפוץ שמשתמשים בו עריצים, מנהיגי כתות, בוסים מחרידים או סתם נרקסיסטים.

"זה סוג של התעללות רגשית בשילוב מניפולציה שקשה לזהות. אבל הרבה יותר קשה להשתחרר ממנה", מסבירה ד"ר רובין שטרן שחיברה ספר בנושא. "אחד הדברים הכי ערמומיים בגזלייטינג, היא העובדה שזה נעשה בהדרגה ולאורך זמן", הוסיפה.

אז איך אפשר לזהות בן זוג שמנסה להתעלל בכן? לדבריה של ד"ר שטרן, המקרבן ישקר לכן לעתים קרובות ובגסות, יכחיש כל ניסיון לשלוט בכן ויתקוף או יבקר את האישיות שלכן על בסיס קבוע כדי לערער את הביטחון העצמי. צורת ביטוי אחרת של ההתנהגות הזו, כוללת פעולות הסתה נגדך ושליחת מסרים סותרים שיבלבלו אותך. "אפילו האישה הכי מאוזנת, בטוחה ומודעת לעצמה יכולה להישאב לתוך ההתנהגות הזו. זה שקר קטן פה,שקר אחר שם והערות עוקצניות בתדירות מתגברת", מציינת שטרן. 

אישה עצובה (צילום: Stokkete, Shutterstock)
"התעללות שקשה להשתחרר ממנה" | צילום: Stokkete, Shutterstock

ובגלל שמדובר בדפוס התנהגות שמתגבר בהדרגה, ההשפעות שלה על הקורבן יבואו בשלב מאוחר יותר ויתאפיינו בחרדה, בלבול ופקפוק בזיכרון והתפיסה.

על פי ד"ר רובין, אנשים מניפוליטיים חייבים לחוש את השליטה ואת התלות בהם, בעיקר במערכות יחסים שבין כה שוררים בהם יחסי כוחות לא מאוזנים. זה יכול להיות עם בן הזוג ובאותה מידה, גם הבוס שלכן. "במקרים חמורים ההתנהגות הזו מובילה לדיכאון מאוד עמוק, כבר ראיתי נשים חזקות ותוססות הופכות להיות אומללות ומלאות בשנאה עצמית. הן הרגישו שהכל באשמתן".