רק לפני כמה חודשים התלהבתי מהמינוח החדש בעולם הדייטים "גוסטינג": בחור או בחורה שדופקים היעלמות אחרי שניים-שלושה דייטים - לא עונים להודעות, לא מתקשרים, חוסמים בווטסאפ. כולנו היינו בסרט הזה, והנה נעלמתי מזירת הדייטיניג רק לחודש וחצי וגוסטינג זה כבר ממש חדשות ישנות; "אורביטינג" זה הדבר החם עכשיו, וזה לא קשור למסטיק.

מה זה אומר? הבחור ההוא שיצאתן איתו לשלושה דייטים, הוא עשה לכן גוסטינג מופלא משל היה הודיני, ופתאום אתן מעלות סטורי והאדון מופיע לו שם ברשימת הצופים, הופך לצופה אדוק ועושה לכן בינג' על הסטורי כל לילה; או הבחור שממש גיששתן אם בא לו בירה והוא די מיסמס אתכן אבל ממשיך לעשות לייקים לכל תמונה שאתן מעלות. לכולנו יש כמה כאלה בחיינו, שמצד אחד לא רצו לצאת איתנו, או להמשיך לצאת איתנו ומצד שני יודעים על החיים שלנו לא פחות מהחברה הכי טובה ודואגים שנדע שהם יודעים. אלה הם בדיוק הבחורים שעושים לנו אורביטינג - הם חגים מעליכן כל הזמן כמו לווין.

via GIPHY

מדובר במושג חדש בעולם הדייטינג, וגם לפני שהוא קיבל טייטל הוא היה מבאס. הרי למה מישהו שלא רוצה לצאת איתי או נעלם אחרי כמה דייטים מחטט לי בחיים ברמה היומיומית? איך אני אמורה להמשיך הלאה כשהוא לא בעניין שלי אבל גם לא בעניין של ללכת? למה מעניין אותו כל מה שאני עושה והוא גם מקפיד שאדע זאת, אבל להמשיך להפגש איתי הוא לא רצה? וזה עוד לפני שהזכרתי את הסייד אפקט הכי מעפן של העניין - שהידיעה הזאת שהוא רואה גורמת לי להעלות מסרים מטופשים כדי להעביר לו מסרים סמויים.

בואו נדבר רגע על האורביטר הפרטי שלי, זה שלפני שנה נעלם לי אחרי כמה דייטים מדהימים, ולפני חצי שנה החל לעשות לי לייקים פה ושם על תמונות, פה ושם על פוסטים, ונהיה הצופה הקבוע הרשמי של הסטורי המשעמם שלי. הוא לא מפספס אף תמונה, חג מעלי כל הזמן, יודע איפה אני, עם מי אני ומה מצב הרוח שלי.

בהתחלה חשבתי שהוא מנסה לרמוז משהו ככה, שהוא מחפש דרך לחזור אל חיי, שהוא מצטער שעזב את הדבר הכי טוב שיכול לקרות לא אבל אז הבנתי שלא - שזה שעשוע עבורו, הוא נהנה להסתכל לי בפרופיל, להשאר בתוך המכ"ם שלי - לא להיעלם לחלוטין, לגרום לי לחשוב שיום אחד הוא יחזור, למרות שאין לו כוונה אמיתית לעשות זאת.

מה עושים במצב כזה? האם יש מה לעשות בכלל? בהחלט. לשמחתי, פסיכולוגים ממליצים על כמה דרכים להתמודד עם החרא הזה:

1. דרך הפעולה הכי קשה והכי יעילה היא פשוט לחסום את הבחור, למחוק, לעשות לו הייד בכל הרשתות החברתיות. להתעלם ולקוות שהוא יעלם. נכון שבפנטזיה הכי מתחשק להגיד לו "תגיד, חבר, למה אתה עוקב אחרי אבל לא רוצה להיות איתי?" אבל מדובר בבזבוז אנרגיה רציני.

2. האנשים האלה מושכים אותנו לעבר וככה באמת אי אפשר להתקדם. כשזה קורה שווה לעצור רגע ולנתח את המצב באופן רציונלי - ככל שנשאב לשם ולעיסוק בזה כך הסיכויים למצוא משהו חדש וטוב ירדו. אז בלוק, וקדימה אל עבר האופק הורוד.

3. מגיע לך יותר! חבר אמר לי את זה לפני כמה חודשים כשהייתי בקראש על מישהו בזוגיות פתוחה, וגם במקרה הזה זה תופס. מגיע לי יותר מבחור שמסתכל לי בסטורי או עושה לי לייקים. 

4. אם הבחור הזה נעלם לכן, מי אמר שלא יעלם שוב? האם מדובר באיש שבכלל אפשר לסמוך עליו? אם כך, בואו נשוב לסעיף ג' – מגיע לך יותר. 

אומרים שהיכולת לחוג סביב אדם בלי באמת להיות בקשר איתו זה אחד הדברים האכזריים ביותר שיצרו הטכנולוגיה והרשתות החברתיות. זה מעצבן, מתסכל ומורכב, מצד שני - השבוע עשיתי לבחור שעשה לי אורבטיניג הייד מוחלט וכמו קסם הוא נעלם לי לחלוטין משדה הראייה הרגשי. אז יאללה - לחסל את האורביטינג, ולהתקדם. 

via GIPHY