לפעמים המציאות כל כך אכזרית ומבלבלת, שקשה לקבוע מה נכון ומה שגוי - כמו במקרה של אוגנדה, למשל. במדינה שולטת תרבות פטריאכלית המתייחסת לנשים בחוסר כבוד ואפילו באלימות, והגברים באוגנדה נוהגים לבזבז את כל הכסף של המשפחה על צריכת אלכוהול, והם מרבים להכות את הנשים שלהם ולבגוד בהן. ובעולם מעוות לעתים גם הפתרונות מעוותים: ארגוני הנשים באוגנדה תומכים בשנים האחרונות בעקרות בית הדורשות מהבעלים שלהן לשלם להן עבור יחסי מין.

מה שהחל במקרה בודד לפני מספר שנים התפשט לתופעת ענק במדינה. לפני כשלוש שנים תיעדו ארגוני נשים 150 נשים שנקטו בשיטה השנויה במחלוקת, ב-2016 כבר היו 5,000 נשים כאלה וכיום, לטענת הארגונים, יש לפחות 30,000 נשים שלא מוכנות לשכב עם הבעלים שלהן ללא תשלום. הן לא עושות את זה כי הן רוצות לקנות לעצמן בגד חדש, אלא כי זו הדרך היחידה שלהן להשיג מהגברים תמיכה כלכלית בהוצאות הבית.

"הוא לא מתווכח כי הוא יודע שזה כסף שהולך לבית", סיפרה ביאטריס אטים, מוכרת בשוק של מסקה, לאתר ozy.com. בעלה יוצא מהבית מוקדם בבוקר בלי להשאיר לה כסף, וכשהוא חוזר הוא מצפה שמטלות הבית יהיו מטופלות. אטים שמעה על השיטה החדשה, והחליטה לנסות: בכל פעם שבעלה מבקש ממנה לשכב איתו, היא גובה ממנו 10,000 שילינג – כשלושה דולרים. גם אנט ננוזי, מורה בבית הספר בת 34, מבקשת מבעלה תשלום על סקס. לטענתה, הוא לא לוקח שום חלק בגידול ארבעת הילדים שלהם, מבזבז את המשכורת שלו על אלכוהול ושוכב עם אחרות.

הגברים באוגנדה הגיבו בדרכים שונות לתביעה החדשה. היו שהבינו את המסר ולקחו יותר אחריות בניהול משק הבית המשפחתי, אבל במקרים רבים דווח על אלימות כנגד הנשים שדרשו תשלום על מין ואפילו על מספר מקרים של מוות. תומס אוורי, נהג מונית בעיירה טורורו, סיפר שבפעם הראשונה שאשתו הציגה לו את התביעה לקבל תשלום בעד סקס, הוא סרב וגם סטר לה – אבל לאט-לאט הבין את ההיגיון שמאחורי הבקשה וכיום הוא משלם 20,000 שילינג בכל פעם שהם שוכבים. פיליפ ביאבאסאיג'ה, לעומתו, מוכר בחנות בעיר קמפלה, הכה את אשתו והיא וויתרה על הרעיון. "זה טיפשי, איך אישתי יכולה לחייב אותי על סקס?" אמר בראיון.

הממשלה וההנהגה הדתית באוגנדה השמרנית מביעות התנגדות עזה למהלך מלא הכוח שמפגינות הנשים המקומיות, אבל ארגוני זכויות הנשים במדינה דווקא תומכים בהתקוממות הנשית ומצדיקים את הדרך, שננקטת לטענתן לטובת המשפחה. כפי שאמרה מזכירת ארגון נשים גדול: "אם הבעלים לא אחראיים, וזו הדרך היחידה של הנשים שלהם להשיג מהם כסף לניהול הבית, תנו להם לגבות מס על מין".