לקיים יחסי מין בזמן המחזור זה לא רעיון רע וכבר מזמן הצלחנו להפריך את רוב המיתוסים וההפחדות שקשורים לנושא. עם זאת, שאלה אחת עדיין נותרה מסתורית ואף לא פתורה – האם אפשר להשאיר את אמצעי המניעה בצד רק פעם אחת?

אז זהו, שאם תשאלו את הגיניקולוגית, ד"ר אליסה דואק, מתברר שהתשובה די מסובכת. במילים פשוטות, הדימום של הווסת הוא הזמן בו רירית הרחם נושרת בהיעדר ביצית מופרית. כל הסיפור הזה נכון בהנחה והמחזור החודשי שלכן סדיר. עם זאת, נשים רבות שסובלות מחוסר איזון הורמונלי או שחלות פוליציסטיות, נאלצות להתמודד עם מחזורים לא סדירים או הכתמות ודימומים שלא קשורים לווסת. כך שהתרחיש של הריון עבורן בהחלט אפשרי.

כעיקרון, לפני שאתן מקיימות יחסי מין לא מוגנים בזמן הדימום – חשוב שתדעו בוודאות שהביוץ מאחוריכן ושהדימום הוא בוודאות מחזור. אבל ~ והוא גדול ~ דעו לכן שזרע יכול לחיות בתוך הגוף שלכן חמישה ימים. במקביל, המחזור החודשי אורך כ-28 יום בממוצע  (גם 24 ו-35 יום סבירים לחלוטין) פלוס ביוץ בין היום ה-11 ל-21 של המחזור החודשי וביצית שתלויה בין 12 ל-24 שעות ומחכה שיפרו אותה – קצת טיימינג וזה לגמרי אפשרי. 

בחישוב מהיר של דימום ארוך פלוס מחזור חודשי קצר, ביוץ מוקדם ויחסי מין לא מוגנים ביום האחרון של המחזור וזרע עם כישורי הישרדות מרשימים – יש סיכוי נמוך אך לא בלתי אפשרי. ואם אתן לא בקטע של סיכונים, עדיף להימנע. ואם אתם גם ככה נזהרים כל החודש, אנחנו בטוחות שעוד פעם אחת לא תשנה יותר מדי.