נעל זכוכית שקופה
אחד הפריטים המפורסמים של סינדרלה. כאילו שמישהי מסוגלת ללכת על זה | צילום: jupiter images

 סינדרלה או בשפתנו "לכלוכית", היא גיבורת האגדה הפופולרית שזכתה לשלל גרסאות ווריאציות בפולקלור העולמי. סינדרלה היא האב טיפוס של כל נערה עם עמדת פתיחה נחותה, שבזכות יופייה, טוב ליבה או (במקרים נדירים יותר) חוכמתה, מגיעה לעושר ולתהילה ומראה לכולם מאיפה באמת משתין הדג. שווה לזכור שסינדרלה הפסיבית של דיסני שונה מאוד משתי הגרסאות הקלאסיות, שבהן סינדרלה מתפקדת כפמיניסטית אמיתית ואדון לגורלה.

מוצא והורים
לפי גרסת האחים גרים, סינדרלה היא בתו הצייתנית של איש עשיר שאשתו מתה עוד כשהילדה הייתה קטנה. על ערש דווי השביעה האם את ילדתה להישאר "יראת שמיים וטובת לב", וכשהאלמן העשיר התחתן עם האם החורגת בעלת שתי הבנות היפות והמרושעות, סינדרלה שומרת אמונים לשבועתה, מצייתת לכל דרישה, הופכת לשפחת מטבח ומתפללת שלוש פעמים ביום על קבר אמה. סינדי הקטנה הייתה מכוסה תמיד באפר, בגלל התעסקותה המתמדת באח (מכאן שמה בפי כולם). מעניין לציין, שגם אביה קורא לה כך.

 אישיות וכוחות על
כאמור סינדרלה היא נערה צדיקה ויראת שמיים, שעושה כל מה שאומרים לה. כנראה שזו הסיבה שלתופעת הפסיביות הנשית קראו על שמה, "תסביך סינדרלה". עם זאת, יש לה כוחות קסם שמתירים לה לבקש (ולקבל) עזרה בעבודות הבית מציפורים, לבקש משאלות (ולקבל) מציפור לבנה השוכנת בעץ האגוז, וכמובן להקסים את הנסיך בנשף. מלבד זאת, היא אתלטית מאוד, וחומקת מהנסיך פעם אחר פעם בתעלולים אקרובטיים מרשימים, ביניהם מרוצה פראית מהארמון וטיפוס נועז לתוך שובך יונים ועל עץ אגס.

סטיילינג
אף כי עד בואן של האם והאחיות לבשה סינדרלה שמלות יפות כיאה לבתו של איש עשיר, הרי שמרגע שאלו הופיעו בתמונה הן הפשיטו אותה מיד והלבישו אותה בחלוק אפור ישן ובנעלי עץ. כיוון שעליה לישון ליד התנור ולהתפלש באפר, היא מכוסה תמיד אבק ולכלוך. כאשר היא מסיימת את כל המשימות הקשות שאמה החורגת מטילה עליה במטרה למנוע ממנה ללכת לנשף הנסיך, היא הולכת לעץ האגוז ומבקשת מהציפור ביגוד חגיגי. זו משליכה אליה שמלת זהב וכסף ואנפילאות מרוקמות במשי וכסף. כך קורה שלוש פעמים, כשבפעם האחרונה הציפור משליכה אליה שמלה זוהרת ומפוארת שכמוה מעולם לא הייתה לה, עם אנפילאות שעשויות לחלוטין מזהב.

 ושווה להגיד מילה על נעל הזכוכית המפורסמת: גרסת שארל פרו המוקדמת יותר מציגה סנדל זכוכית שיש לה יותר מתפקיד אחד בסיפור (לא רק עדינה כי אם גם קטלנית וגורמת לפציעות). אולם בגרסה הראשונית ביותר מתורגמות הנעליים כנעלי פרווה (מילה המזכירה מעט בצרפתית את המילה זכוכית). זה כבר נשמע הגיוני בהרבה, כי כל אישה ששכלה בראשה יודעת שבלתי אפשרי לפסוע ולו צעד אחד בנעלי זכוכית, ובוודאי לא לרוץ בחן במורד אינספור מדרגות ארמון רחבות.

אין תמונה
סינדרלה של דיסני ופרינס צ'ארמינג. סוף טוב

זוגיות
בן המלך, הרווק המבוקש, הוא כמובן נסיך החלומות שגואל את סינדרלה מחייה האומללים. אף כי מספרי האגדה לא משקיעים בפירוט תכונותיו, אפשר להקיש שהוא נאמן (הוא רוקד אך ורק עם סינדרלה, למרות שזה מנוגד לכל כללי הטקס), עקשן (מחפש אותה בכל רחבי הממלכה ולא מרפה עד שהנעל מתאימה בדיוק) ובעל תושייה (בערב השלישי הוא מושח את מדרגות הארמון בזפת על מנת שסינדרלה לא תחמוק כל כך מהר. כך קורה שנעלה הקטנה נשארת על המדרגות).

קריירה
ההתחלה, כידוע, קשה: על סינדרלה היה לעבוד במטבח מבוקר עד ערב, לקום לפני הזריחה, לשאת מים, להבעיר אש, לבשל ולכבס. לפעמים גם שימשה כמשרתת האישית של שתי האחיות המרושעות, בסרקה את שערותיהן, בהברשת נעליהן ובהידוק אבזמיהן. יש להניח כי משעה שנעשתה יורשת העצר, פיצתה את עצמה בפינוקים ובמנוחה, ובוודאי בעשיית צדקה (כיאה לנערה חסודה שכמותה) בכל רחבי הממלכה.

 החברות הכי טובות
עץ האגוז, הציפור הלבנה ויוני הבית והבר.

תחביבים
תפילה, בכי והתרפקות על קבר האם.

עוד כמה סיפורים של דמויות שאנחנו אוהבות